SDN SDN'nin topladığı 3050 sistemi nasıl buldunuz?

Bu konuyu okuyanlar

walledia

Profesör
Cezalı
Reaksiyon puanı
6,927

SDN az önce bir video yayınladı ve 3050 tabanlı bir sistem paylaşımı yaptı.

Sistem özelliklerine gelirsek, Asus Prime H510M ilk ana donanımımız oldu. Bu anakart 10. ve 11. Nesil Intel LGA1200 soketli işlemcileri destekliyor. Maksimum 64 GB DDR4 RAM destekleyen anakartta 4 adet SATA 3 (6 GB/s) bağlantısı, 1 adet PCIe 4.0 M2 slot, 1 adet HDMI 2.0, 1 adet DisplayPort 1.4, 1 adet D-Sub ve 1 adet 1 Gigabit ethernet (RJ45) bağlantı noktası bulunuyor.

İşlemci tarafında 6 çekirdek 12 iş parçacığına sahip Intel Core i5 11400F sistemimizde yer aldı. Intel’in 14 nm mimarisi ile ürettiği işlemci temel frekansta 2.60 GHz, hız aşırtma ile de 4.40 GHz hız sunabiliyor.

Sistemde 2×8 GB Netac Shadow Dual 3200 MHz DDR4 CL18 RAM’i tercih ettik. Satın alma linkinden ulaşabileceğiniz özelleştirme sayfasından ihtiyacınıza göre bellek ve diğer donanım yükseltmeleri yapabilirsiniz.

Asus Dual RTX 3050 8 GB GDDR6 128 bit ekran kartı, 11. Nesil işlemci gücü ile birleşince oyundan render almaya kadar birçok konuda güçlü performans sunuyor.

Depolama olarak Kingston NV1 500 GB NVMe M2 SSD modelini kullandık. NVMe PCIe teknolojisi bulunan bu SSD ile oyun, iş ve kişisel bilgisayarınızda yüksek hızlara ulaşabilirsiniz. Depolamada kullandığımız SSD, 500 MB/s okuma ve 500 MB/s yazma değerlerine sahip.

Tüm bu sistemin yer alacağı kasamız ise Asus TUF Gaming GT301 kasa oldu. ATX boyutunda olan kasamızda 3 adet HDD, 2 adet ise SSD depolama bölümlerine yer veriliyor. RGB LED aydınlatmaya sahip kasada 4 adet fan bulunurken ön panelde 2 adet USB 2.0, 1 adet mikrofon, 1 adet kulaklık ve 1 adet USB 3.0 girişi bulunuyor.

Game Garaj 5T11-3050 teknik özellikleri

– Anakart: Asus Prime H510M-E
– İşlemci: Intel Core i5-11400F
– Ekran Kartı: Asus Dual RTX 3050 8 GB GDDR6 128 bit
– Bellek: 2×8 GB Netac Shadow 3200 MHz DDR4 CL18
– Depolama: Kingston NV1 500 GB NVMe M2 SSD
– Kasa: Asus TUF Gaming GT301
– Güç Kaynağı: Asus TUF Gaming 650B 650W 80+ Bronze

Siz bu sistem hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce fiyatına değer bir sistem olmuş mu?

Son düzenleme:

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
Pahalı buldum. Ayrı ayrı toplasan özellikle anakart tarafında olmak üzere biraz daha kaliteli bileşenlerle 14K civarına mal edebilirsin zaten.

Diğer ürünlere göre yüksek fiatta.
Aquarius 5T11-RX6600/XT - Game Garaj 13400 tl ye bu makina daha ucuz ve oyunda daha fazla fps verir.

Bi de power limitleri açık değildir o anakartın. PL2 limiti açıkken fulll yükte 155 watta çıkabilen bu işlemci ,intelin stok soğutucusu ile soğumaz.

walledia

Profesör
Cezalı
Reaksiyon puanı
6,927
Pahalı buldum. Ayrı ayrı toplasan özellikle anakart tarafında olmak üzere biraz daha kaliteli bileşenlerle 14K civarına mal edebilirsin zaten.
Evet, sistem pek de indirimli değil. SDN'ye özel bir indirim gözükmüyor. Game Garaj üzerinden orta segment ürünler yerleştirilmiş. Anakart ve bellek değiştirilip, ayrı ayrı daha uygun bir fiyata toplanabilir.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Diğer ürünlere göre yüksek fiatta.
Aquarius 5T11-RX6600/XT - Game Garaj 13400 tl ye bu makina daha ucuz ve oyunda daha fazla fps verir.

Bi de power limitleri açık değildir o anakartın. PL2 limiti açıkken fulll yükte 155 watta çıkabilen bu işlemci ,intelin stok soğutucusu ile soğumaz.
6600XT kesinlikle daha verimli olacaktır. Oyunlarda gözle görülür FPS farkı oluşuyor. 3050TI modelinden bile bir-iki tık daha iyi zaten.

walledia

Profesör
Cezalı
Reaksiyon puanı
6,927
Esas ben Shiftdelete.net adına özel bir fiyat etiketiyle daha cazip bir fiyata çıkar diye umut ediyordum.
Daha iyisi toplanabilirdi.
Sadece SDN adına sistem toplanmış. Bunu biz de yapabiliriz. Bizim istediğimiz SDN ismi ile indirimli bir sistemin çıkmasıydı. Umarım daha iyi sistemler ile yeniden içerik oluştururlar.

berat güven

Doçent
Reaksiyon puanı
422
kasayı ekran kartsız alsam ekran kartını amazon jp den getirsem 11 k ya getirim sistemi diğer bileşenleride alsam ne olur bilmiyorum

Reaksiyon puanı
8,024
Donanım Arşivi V4.5 sistemi alıp Amazon Japonyadan veya ikinci el 6600XT ekran kartı takıp kullanmak bence daha mantıklı. Bu sistemden biraz daha ucuza geliyor galiba. GameGaraj normalde bu tarz şirketlerle çalıştığında uygun fiyata sistem satardı fakat bunda hiç uygun fiyat göremedik.

Mtn S

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
15,356
Sadece SDN adına sistem toplanmış. Bunu biz de yapabiliriz. Bizim istediğimiz SDN ismi ile indirimli bir sistemin çıkmasıydı. Umarım daha iyi sistemler ile yeniden içerik oluştururlar.
Yıllardır böyle bir proje beklemiştik. SDN isminin verilmesinin bir önemi yok. Esas önemli olan sınırlı stoğa Sdn tarafından anlaşmalı indirim sunabilmek.

walledia

Profesör
Cezalı
Reaksiyon puanı
6,927
Yıllardır böyle bir proje beklemiştik. SDN isminin verilmesinin bir önemi yok. Esas önemli olan sınırlı stoğa Sdn tarafından anlaşmalı indirim sunabilmek.
Sistemin adından bahsetmemiştim. SDN ismi kısmında demek istediğim SDN tarafından çıkacak sistemdi.

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
Makina toplarlarken veya önereceklerse,ofis bana danışsın. Başka türlüsü,zor.

Arkadaşlar iyi niyetli ama, pc donanımı, telefon değil. Ben telefondan ilgilenmediğim için anlamam, ama pc ile neredeyse 25 senelik ahbablığım var.:)

Görkem Say

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
24,992
Makina toplarlarken veya önereceklerse,ofis bana danışsın. Başka türlüsü,zor.

Arkadaşlar iyi niyetli ama, pc donanımı, telefon değil. Ben telefondan ilgilenmediğim için anlamam, ama pc ile neredeyse 25 senelik ahbablığım var.:)

Hocam ben editör olduğum süre boyunca neredeyse her ay, aynı şeyi söyledim. Pek takan olmadı açıkçası. SDN etiketli alt - orta ve üst düzey olmak üzere 3 tane sistem oluşturulsun, piyasa ortalamasına göre de fiyatı biraz daha uygun olsun. Forum ve YT'da da incelemesi ve oyun testleri olsun, her yerden trafik akışı olur dedim ama maalesef.

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
Hocam ben editör olduğum süre boyunca neredeyse her ay, aynı şeyi söyledim. Pek takan olmadı açıkçası. SDN etiketli alt - orta ve üst düzey olmak üzere 3 tane sistem oluşturulsun, piyasa ortalamasına göre de fiyatı biraz daha uygun olsun. Forum ve YT'da da incelemesi ve oyun testleri olsun, her yerden trafik akışı olur dedim ama maalesef.
Eh, kendileri bilir. Ofiste ,donanımdan detaylı anlayan maalesef pek yok. Sadece telefon ,araba vs. ile bi yere kadar varılır.En son bu işlerle ilgili bi tane eleman gelmişti, yapmaya çalıştığı bi iki zayıf incelemelerine bakıp bakıp,üzülüyordum.

Son düzenleme:

Görkem Say

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
24,992
Eh, kendileri bilir. Ofiste ,donanımdan detaylı anlayan maalesef pek yok. Sadece telefon ,araba vs. ile bi yere kadar varılır.En son bu işlerle ilgili bi tane eleman gelmişti, yapmaya çalıştığı bi iki, zayıf incelemelerine bakıp bakıp,üzülüyordum.

Maalesef abi. Tek kişiyle de olacak iş değil bence. En azından 2-3 kişinin donanım tarafını ele alması gerekiyor.

Son düzenleyen moderatör:

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
Maalesef abi. Tek kişiyle de olacak iş değil bence. En azından 2-3 kişinin donanım tarafını ele alması gerekiyor.
Kesinlikle.Laptop ,masaüstü ,monitör ,bileşenler ,soğutma ,depolama vs vs. Hepsi uzmanlık,bilgi,tecrübe isteyen konular. Laptop konusunda senin ayarında birisi olmalıydı,mesela.Laptopun giriş çıkış portlarından ziyade ,kalbini ,içini okuyabilen birisi.:)

Görkem Say

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
24,992
Kesinlikle.Laptop ,masaüstü ,monitör ,bileşenler ,soğutma ,depolama vs vs. Hepsi uzmanlık,bilgi,tecrübe isteyen konular. Laptop konusunda senin ayarında birisi olmalıydı,mesela.Laptopun giriş çıkış portlarından ziyade ,kalbini ,içini okuyabilen birisi.:)

Hocam ben laptop konusunda incelemenin nasıl olması gerektiğiyle alakalı da çok öneride bulundum. 20-30K'lık makine tanıtıp cihazın içerisindeki kartın kaç W olduğu belirtilmiyor. Makinenin içi nasıl, termal tasarımı nasıl yapılmış gösterilmiyor. Yazılım tarafına değinilmiyor. Hangi görüntü portu direkt harici karta hangisi dahili karta bağlanıyor gibi küçük ama çok önemli detaylar hep es geçiliyor. Cihazı gösterip, açıp oyun oynamakla olmuyor maalesef o işler. Karşılaştırma, değer, sıcaklık görmesi lazım izleyenin. Sadece kasayı değil. Teşekkür ederim bu arada güzel sözleriniz için.

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
Hocam ben laptop konusunda incelemenin nasıl olması gerektiğiyle alakalı da çok öneride bulundum. 20-30K'lık makine tanıtıp cihazın içerisindeki kartın kaç W olduğu belirtilmiyor. Makinenin içi nasıl, termal tasarımı nasıl yapılmış gösterilmiyor. Yazılım tarafına değinilmiyor. Hangi görüntü portu direkt harici karta hangisi dahili karta bağlanıyor gibi küçük ama çok önemli detaylar hep es geçiliyor. Cihazı gösterip, açıp oyun oynamakla olmuyor maalesef o işler. Karşılaştırma, değer, sıcaklık görmesi lazım izleyenin. Sadece kasayı değil. Teşekkür ederim bu arada güzel sözleriniz için.
Rica ederim . İşi bilen insanı her zaman takdir ederim. Sözlerim iltifat değil,gerçek.

Dediğin gibi, bi kaç inceleme yapılıyor, o da çok yetersiz ve aşırı yüzeysel. Misal,sen olmalısın ki, notebookun içinden girip,dışından çıkabilesin.

Yurt dışı donanım siteleri var mesela .Adamlar donanım incelerken ,utanmasalar,yüksek matematik ,fizik kanunlarına değinecekler neredeyse. :)

Görkem Say

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
24,992
Rica ederim . İşi bilen insanı her zaman takdir ederim. Sözlerim iltifat değil,gerçek.

Dediğin gibi, bi kaç inceleme yapılıyor, o da çok yetersiz ve aşırı yüzeysel. Misal,sen olmalısın ki, notebookun içinden girip,dışından çıkabilesin.

Yurt dışı donanım siteleri var mesela .Adamlar donanım incelerken ,utanmasalar,yüksek matematik ,fizik kanunlarına değinecekler neredeyse. :)

Hocam misal bu adam incelediği bir laptopta değinmedik özellik bırakmıyor. Her şeyini anlatıyor ve bunu tek başına yapıyor. SDN gibi birden fazla insan gücünün olduğu ofislerde bu videolar kadar olmasa bile buna yakın bir seviyeye çekilmesi lazım incelemelerin.

Mtn S

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
15,356
Eh, kendileri bilir. Ofiste ,donanımdan detaylı anlayan maalesef pek yok. Sadece telefon ,araba vs. ile bi yere kadar varılır.En son bu işlerle ilgili bi tane eleman gelmişti, yapmaya çalıştığı bi iki zayıf incelemelerine bakıp bakıp,üzülüyordum.
Ne yazık ki kendileri bilir demekle konuyu geçiştirmemek gerekiyor. :)
Yönetim ekibi hala da yeni bir sayfa ile ilerlemek yerine, geçmişin yükünü taşımaya çalışıyor. Forum ile itibar neredeyse bitmek üzere. Yayınlara, inceleme konularında forumun adı bile geçmiyor.
Bu süreç içerisinde forum, bir çok konuya teknik bilgide ve tecrübede hakim üyelerini kaybetti.
O incelemeleri mumla arar olduk. :D

Son düzenleyen moderatör:

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
Hocam misal bu adam incelediği bir laptopta değinmedik özellik bırakmıyor. Her şeyini anlatıyor ve bunu tek başına yapıyor. SDN gibi birden fazla insan gücünün olduğu ofislerde bu videolar kadar olmasa bile buna yakın bir seviyeye çekilmesi lazım incelemelerin.

Yerden göğe kadar haklısın. Adamın sitesine girince ,yumruk yemiş boksör gibi oluyor insan.:)
Tek kelime ile ,muhteşem.

Hatta, bundan iyileri bile var.

SDN nin donanım kısmını, çok güçlendirmesi lazım .Ben olsam ,eğer şu an çalışmıyorsan,seni derhal işe başlatırdım. Bu arada ,tüm bildiklerimle, sana destek olacağım hususunu da, burada ilan ediyorum.

Son düzenleme:

Görkem Say

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
24,992
Yerden göğe kadar haklısın. Adamın sitesine girince ,yumruk yemiş boksör gibi oluyor insan.:)

SDN nin donanım kısmını, çok güçlendirmesi lazım .Ben olsam ,eğer şu an çalışmıyorsan,seni derhal işe başlatırdım. Bu arada ,tüm bildiklerimle, sana destek olacağım hususunu da, burada ilan ediyorum.

Hocam Techspot diye bir haber sitesi var. Adamların hem forumu hem de haber sitesi mevcut aynı SDN'de olduğu gibi. Büyük de bir haber sitesi. Editörleri epey iyi. Bu adamlar YT'da donanım kısmını ayırdılar, o kanalı da biliyorsunuzdur Hardware Unboxed. Adamlar işi nasıl bir çıtaya çıkarmışlar. Yapmak isteyen bir şekilde yapıyor.

Hocam teşekkür ederim ama benim asıl işim bilgisayar mühendisliği. iOS geliştiriciliği üzerinde çalışıyorum Eylül ayından beri. Bu alanda çalışmak istiyorum açıkçası. Editörlük benim için hobi gibi diyebilirim. Zaten SDN'nin de donanım alanıyla ilgili bu tarz bir planı olacağını sanmıyorum.

Jarvisit

Tech is my home
Admin
SDN
Reaksiyon puanı
2,841
Video çekimi detayları ve diğer önerilerinizi ofis tarafı ile paylaştım. Bu detayları ben de söylemiştim, @Görkem Say ile de toplu bir şekilde göndermişliğimiz bulunuyor. Eleştirilerinizde haklısınız, en kısa sürede bizzat ben takipçisi olacağım iyileşmesi için. :)

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078

SDN nin donanım kısmını, çok güçlendirmesi lazım .Ben olsam ,eğer şu an çalışmıyorsan,seni derhal işe başlatırdım. Bu arada ,tüm bildiklerimle, sana destek olacağıma,açık çek veriyorum
Hocam Techspot diye bir haber sitesi var. Adamların hem forumu hem de haber sitesi mevcut aynı SDN'de olduğu gibi. Büyük de bir haber sitesi. Editörleri epey iyi. Bu adamlar YT'da donanım kısmını ayırdılar, o kanalı da biliyorsunuzdur Hardware Unboxed. Adamlar işi nasıl bir çıtaya çıkarmışlar. Yapmak isteyen bir şekilde yapıyor.

Hocam teşekkür ederim ama benim asıl işim bilgisayar mühendisliği. iOS geliştiriciliği üzerinde çalışıyorum Eylül ayından beri. Bu alanda çalışmak istiyorum açıkçası. Editörlük benim için hobi gibi diyebilirim. Zaten SDN'nin de donanım alanıyla ilgili bu tarz bir planı olacağını sanmıyorum.
O sitelerin hepsini biliyorum.Hepsi çok iyi.Tüm dünya takip ediyor böyle siteleri.

Benim yeğende İstanbul da yazılım üzerine çalışıyor . İşleri de tıkırında maşallah,bildiğim kadarıyla. Sen de inşallah başarılı olursun.:)

EFI Shell

shellx64.efi
Süper Moderatör
Reaksiyon puanı
18,954

Notebookcheck de var mesela. Bir telefonu incelerken yazmayan özelliklerine kadar rootlayıp bakıyorlar (eMMC, UFS, USB sürümü gibi). Keşke SDN de böyle incelese.

Görkem Say

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
24,992
Video çekimi detayları ve diğer önerilerinizi ofis tarafı ile paylaştım. Bu detayları ben de söylemiştim, @Görkem Say ile de toplu bir şekilde göndermişliğimiz bulunuyor. Eleştirilerinizde haklısınız, en kısa sürede bizzat ben takipçisi olacağım iyileşmesi için. :)

Seninle bu tarz konuları epey konuşmuştuk zaten. Aslında Mehmet Ali de bu fikirleri beğenmişti ama ofis tarafında sorun çıktı sanırım. Detayları bilmiyorum. Teşekkür ederim ilgin için.

SDN nin donanım kısmını, çok güçlendirmesi lazım .Ben olsam ,eğer şu an çalışmıyorsan,seni derhal işe başlatırdım. Bu arada ,tüm bildiklerimle, sana destek olacağıma,açık çek veriyorum

O sitelerin hepsini biliyorum.Hepsi çok iyi.Tüm dünya takip ediyor böyle siteleri.

Benim yeğende İstanbul da yazılım üzerine çalışıyor . İşleri de tıkırında maşallah,bildiğim kadarıyla. Sen de inşallah başarılı olursun.:)

Teşekkür ederim hocam.

Notebookcheck de var mesela. Bir telefonu incelerken yazmayan özelliklerine kadar rootlayıp bakıyorlar (eMMC, UFS, USB sürümü gibi). Keşke SDN de böyle incelese.

Bunların hepsi iş gücü ve yatırımla oluyor. SDN doğru kişileri donanım için aynı ofise toplayabilirse her türlü donanımdaki o makus talihini kırar.

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
Seninle bu tarz konuları epey konuşmuştuk zaten. Aslında Mehmet Ali de bu fikirleri beğenmişti ama ofis tarafında sorun çıktı sanırım. Detayları bilmiyorum. Teşekkür ederim ilgin için.

Teşekkür ederim hocam.

Bunların hepsi iş gücü ve yatırımla oluyor. SDN doğru kişileri donanım için aynı ofise toplayabilirse her türlü donanımdaki o makus talihini kırar.
E, bu kadar iletilmiş hala bi tık yoksa ,sorun çıkarılıyorsa,olmaz tabi ki.Site de ,forumda ,maalesef yerinde sayar.

Mehmet Ali kim ,bu arada.