Sdn Gezi Rehberi

Bu konuyu okuyanlar

MüktesebaT

Müdavim
Reaksiyon puanı
41
Arkadaşlar bu yaz ve geçmiş yaz tatillerinde planlı ya da plansız olarak gittiğim iller oldu.Ancak bir ile gidince orada gezilecek görülecek yer neresidir bilemiyor insan.

Hatta geçen ay bir arkadaş beni aradı''görev yaptığın ile gittim burada nereleri gezebiliriz ''diye sordu..

Düşündüm böyle bir konu açarsak gün gelir bir yere gideriz ve bu konudan yararlanırız.

SDN üyelerinden herkes memleketinden ya da bildiği yerlerden gezilecek yerleri..lokanta tavsiyelerini v.s önemli notları aktarırsa ilk mesaja eklerim..

işte iller sizler yazdıkça altlarına notları ekleyeceğim.

01 Adana
01 Adana başlıyorum :D

Arkadaşlar Adana gezilecek bir çok yeri mecvcuttur..İlk olarak çarşı ulu camiisi, yağcamii tarafları çok güzeldriki dedemden dolayı her zaman buralardayım :D çarşıdan aşağı inmeye başladığımızda Gazipaşa , Atatürk caddesi gelir burası genelde biraz daha modern havadadır normal çarşıya göre (Xbox 360 oyun satan adamım burada :D ) ardından baraj yolu gelir ne artistik ne manyaklık varsa burda (ADana kolejinde okuyordum oradan :D ) özellikle otobüsleri öldürür baraj-yolu balcalı sesini duyun o zaman Adana'dasınız demektir:mrgreen:

ardından Turgut özal bulvarı kenan evren gelir buralar güzeldir sessiz sakin Adana'nın 2.bölgesi T.özal benim için daha çok yemek alanı gibi :D kenana evren ise benim küçük çarşı :D süleyman demirel bulvarı ise gölün kenarında cadddedir burada güzel kafeler ve restauranlar mevcuttur eğer buradan adnan menderese inernseniz bici bici yerleri mevcuttur (ADANALIYIK ALLAHIN ADAMIYIK BİCİ BİCİ YERİK ŞALGAM İÇERİK :D). ardından 100.yıl gelir burada pek bişi yok TOkİ falan ama M1 tepe alışveriş merkezi ve carrefour sa mevcut ayrıca Vatan bilgisayar :mrgreen:(benim mekan) :D

benden bu kadar ..

ek olarak Adana'nın kebabçıları en iyileri çarşıdadır T.özalda 24 saat açık ciğerci ve şırdancı bulunur :D

2. ek ulu camii'de güvercinlere yem verebilirsiniz

Atatürk parkı ve büyük merkez parkı çok güzeldir merkez parkta sabancı camisi vardır bu cami çok büyüktür gitmenizi öneririm.. :D

02 Adıyaman
03 Afyonkarahisar
04 Ağrı
05 Amasya
06 Ankara
ben de yazayım bari

ankarada pek bir şey yok aslında yapacak :) ama anıtkabir muhakkak görülmeli. sonra bahçeli kızılay tunalı hilmi gibi yerlerde hem gündüz hem gece dolaşılmalı :):) uzak ama beypazarına gidilebilir safranboluya benzer biraz. keçiören şelalesinde de serinleyebilrsinz :)
kuğulu parkta güvercin yemlemeli
07 Antalya
Madem öyle ben de memleketim hakkında üç beş kelime edeyim.

Antalya'da gezilip görülecek yerler hele ki bir de yaz aylarındaysanız kolay kolay bitmez. Öncelik sırasına göre yazmakta fayda var sanırım.
Öncelikle şehir içinde bir tur atmakta fayda var vakit yettiğince. Cumhuriyet Meydanı'ndan başlayarak Yivli Minare'ye doğru ilerleyin. Hemen aşağı inen yoldan Kaleiçine kesinlikle salmalısınız kendinizi. Antalya'nın ilk yerleşim yeri olur burası. Tüm sokaklara girmek zorunda değilsiniz ancak limana kadar inin. Ve vaktiniz varsa bir vapur turu hiç fena olmaz.
Konyaaltı ve Lara plajlarına da değinmeden olmaz. Yazın da kışın da Beachpark ve Larabeach coşkulu olur ve gidilmelidir.
Doğal güzelliklere gelince merkezdeki Düden Şelalesi görülmelidir. Nispeten biraz daha uzak olan Kurşunlu da vakit varsa alternatif olabilir.
Antalya'nın merkezinden çok çevresindeki yerler daha bir görülesidir diye düşünmüşümdür ben hep. Detaylarına girmeden onları da yazayım.
Manavgat (Side, Manavgat Irmağı, Sorgun)
Alanya (Alanya Kalesi, Dim Çayı kesinlikle görülmelidir.)
Akseki (Doğal güzellikleri bir harika özellikle yol üzerindeki Murtiçi'de tarihi değirmende bir alabalık yemeli buz gibi suyun keyfine varmalısınız)
Diğer tarafa bakacak olursak;
Kemer (Phesilis, Olympos, Çıralı ve Tahtalı)
Kumluca (Adrasan)
Finike (Yol üzerindeki gözünüze kestirdiğiniz küçük koylara inmeyi ihmal etmeyin)
Kaş (Başlı başına bir doğal güzellik) son olarak Patara

Atladığım yerler elbet vardır. Ana noktalar buralar olunca ayrıntılara da inmek çok zor olmasa gerek.
08 Artvin
09 Aydın
10 Balıkesir

İkinci şehrim olan balıkesir anlatsammı anlatmasammı karar veremedim :D

neyse Balıkesir küçük düzenli memur ve öğrenci şehrirdir bir nevi..
Şehir merkezi düzenli yapısı ve güzellikleri ön plandadır yeniden düzenlenen parkı ile ayrı bir güzellik katılmıştır özellikle ben annannemlerin yanına gittiğiminde zağnos camii taraflarını çok severim güzel yerlerdir balıkesire gittiğiniz ilk olarak peynir almanıozı öneririm peynirleri çok güzeldir ardından höşmerim tatlısını deneyin ekstra olarak çevre yolunda ve şehir içinde bire çok kafe mevcutdur :D

gelelim ilçelerine özellikle edremit ayvalık güre akçay gibi ilçeleri gezmenizi gerçekten öneriryorum hele o Ayvalığın şeytan boğazı edremitin güzelliği akçay'ın içi her şeyi ile binbir güzeldir

almanız gerekneler gittiğinizde

kesinlikle zeytin ve peynirler aklınızda bulunsun :)

İnsanları neşeli ve sevecendir :D
11 Bilecik
12 Bingöl
13 Bitlis
14 Bolu
15 Burdur
16 Bursa
17 Çanakkale
18 Çankırı
19 Çorum
20 Denizli
21 Diyarbakır
22 Edirne
Edirne, eski Osmanlı ve Trak başkentidir. Arkeolojik güzellikleri vardır ama arka plandadır. Makedon kulesini ve eski Roman şehrini ziyaret edin. Eski Osmanlı sarayı Balkan Savaşları'nda kahramanca bir intihar savunmasından dolayı yok oldu. Kıyık tabyasına gidin. Görün atalarımız neler çekmiş zamanında. Edirne diyince akla ciğer gelir. Meydanda ciğer yiyin ama pahalıdır. Edirnede ilkbahar son bahar kavramı yoktu. Direk yaz ve kış başlar. Yazın kavrulur, kışın donarsınız, gideceğiniz mevsime göre giyinin.

Selimiye gidi harikalar ötesi bir cami buradadır. Kesinlikle ziyaret edin. Hemen karşısında ise eski camii vardır o da müthiş bir yapıdır. Meriç sınırına gidin. Karağacı gezin. Köprüde taht-ı revandan güneşin başını izleyin.

Not: Eğer kaybolursanız şehrin her yanından gözüken Selimiye Camii'ine doğru ilerleyin. Böylece meydanı bulunursunuz.
23 Elazığ
İLk mesaja ekledim.Teşekkürler
Elazığa yolunuz düşerse Şehre 7 km uzaklıkta olan ama bütün şehri görecek kadar yüksekte olan HARPUT a çıkın önce açık hava müzesi gibi olan harputu gezin kaleyi türbeleri ..ardından harput balakgazi parkında şehir manzaralı bir çay için ya da yemek yeyin.Ayrıca Keban ilçesinde keban barajını gezdikten sonra Keban Çırçır Şelalesi tesislerine gidip alabalığın türlü türlü yemeklerinden bir tanesini seçin.Seiz yemeğinizi yerken akan suların sesinden birbirinizi dahi duyamayabilirsiniz.

Elazığ şehir merkezinde tarihi kapalı çarşıya uğrayın elazığın ''orcik''(orcik e tıklayın:) lerinden bir paket alın ve tadına bakın.

Elazığ-sivrice ilçesinde ise bir kampa gidip güneşlenebilir,yüzebilirsiniz.
24 Erzincan
25 Erzurum
26 Eskişehir
26-eskişehir öncelikle maç varsa bi stada uğrayın :d Taraftar görün.Sabah kahvaltısı için şelale park denen mekana gidin eskişehiri seyrederek güzel bir kahvaltı yapmanız şıddetle tavsiye edilir. Çiğbörek yemeyi unutmayın. Karnınızı doyurduktan sonra (sevgiliniz varsa )porsuk çayında gondola binin şehri aşk adasına bir uğrayın. Şehr-i aşk adasında dolaştıktan sonra . Yav böyle anlatmak zor oluyor işte sazova biim ve kültür parkına ugrayabilirsiniz .Gerçekten güzeldir sazova parkı. Hava sıcaksa ve ferahlamak istiyorsanız kent parka gidip bir güzel yapay plajda güneşlenebilir veya yüzebilirsiniz. Hamamyolu, adalar da dolaşabilirsiniz,alışveriş yapabilirsiniz.Espark,Neo(sehre biraz uzaktir tavsiye etmem),Esnaf Sarayını dolasabilirsiniz. Az daha unutuyordum.Odunpazarına ugramayı kesinlikler unutmayın. Esnaf Sarayinda olsun diger yerlerde lületaşindan yapılma pipolar çok hoşunuza gidecektir. Son olarak Club 222 ye gidebilirsiniz. Aklıma şimdilik bunlar geliyor.Unuttugum bir sürü sey vardır muhakkak.Eskisehiri taniyan arkadaslar tamamlar artık.
27 Gaziantep
28 Giresun

Giresun da gidilecek bir sürü yer bulabilirsiniz. Özellikle yaz aylarında gidin. Şehir içinde sokaklar dar lakin halen eski tarihi yapılar mevcut. Müzesinde Roma, Bizans ve Osmanlı döneminden kalma birçok tarihi eser vardır. Yazları rahatlıkla denize gidebilirsiniz. Ayrıca en bilinen yaylası olan kümbet yaylasını da ziyaret etmeyi unutmayın. Kaleyi, millet bahçesini saymıyorum bile :)

Şansınız yaver giderse bir kayık kiralayıp Giresun adasını gezebilirsiniz. Orada da birçok tarihi eser mevcut.

Kaliteli filtre kahve içmek isterseniz, Gazi caddesinde, Şeyh camiinin hemen yukarısında "Bahçe Kafe" var. Her çeşit kahveyi bulabilirsiniz. Servisi hızlı ve yaptıkları ürünler lezzetli.

Giresun sahil kesimi ve iç kesiminin kültürleri birbirinden ayrıdır. İç kesimlerde kalan Şebinkarahisar, Alucra ve Çamoluk ilçeleri ayrıca görülmesi gereken yerler. Lakin bu kadar geniş bir vakit ayırabileceğinizi sanmıyorum.

Pazar günleri fırınlarda pide yaptırmak bir adet haline gelmiştir. İnanın evlerde malzemesi hazırlanmış ve bildiğiniz ekmek fırınına verilmiş pidelerin tadını hiçbir yerde bulamazsınız.

Balık konusunda da Giresundaki lokantalar kendini aşmıştır. Eğer bütçeniz uygunsa, iskorpit, lendonoz, deniz levreği, mezgit gibi balıkları öneririm.

Alkol almak isterseniz de nezih ortamlar mevcut. İsteyen sırf macerasına deniz kenarına ya da yaylaya gidebilir. Yalnız bir veya iki arkadaşınız alkol almasın, özellikle yayladan dönerken araba kullanacak birisi kalsın yoksa karışmam :)
29 Gümüşhane
30 Hakkari
31 Hatay
32 Isparta
33 Mersin
34 İstanbul
35 İzmir
izmir :) hiç gezmedim desem yeridir. ama konağa yakın bi yerde tarihi bi asansör var. güzel bir sokaktan giriliyor. üst kata çıkınca hoş bir manzarası var :)

manisa daha güzel. spil dağı manzaralı şehir. spil dağında ağlayan kaya varmış efsanesi de var ama gidemedim. çarşısı güzel camileri falan. mesir macunu atılan sultan cami :)

Karşıyaka'ya geç deniz kenarı park her yer, sonra ordan vapura bin, martılara simit at, boyoz ve yumurta al ama vapurda yeme rüzgardan ağzına gözüne yapışır, hoş bi görüntü olmaz :)
36 Kars
37 Kastamonu
38 Kayseri
39 Kırklareli
40 Kırşehir
41 Kocaeli
42 Konya
43 Kütahya
44 Malatya
Malatyada Darendeye yolunuz düşerse ''somuncu baba camii'' sine mutlaka uğrayın caminin içindden geçen su kanalları ve bu kanalların üçünde yüzen balıklar.Bu kanalı takip ettikçe aada dein su kuyularına rastlayacaksınız ve içlerinde yüzlerce balığın olduğunu göreceksiniz.Ayrıca Malatya-darendede bir de şelale var görülmeye değer serin bir yer.MAlatya merkezde ise ''kanal boyu''nda akşam gezisi ve bir külah dondurma hoşunuza gidecektir.
.
45 Manisa
46 Kahramanmaraş
47 Mardin

47 - Mardin
Tarihe Tanıklık Yapan Kent
DÜnyanın 3. Türkiye'nin 1. Antik Kenti,Gittiğiniz Zaman Kesinlikle Deyrulzafaran Manastırını Görmelisiniz,Deyrulzafaran Gibi Diğer Manastırlarıda,Özellikle Midyat'ı Gezmelisiniz,Midyat'a Gitmişken Midyat'ın Hemen Arkasında Kalan Hasankeyf'te Ekstra Bir Gezi Olarak Düşünebilirsiniz Arada Fazla Bir Mesafe Yok Zaten,Ama En Önemlisi Şu Gece Manzaralarını Görmelisiniz ;
Geceleri Gerdanlık Gündüzleri Seyranlık
48 Muğla
49 Muş
50 Nevşehir
nevşehir merkezi bilmem ama ürgüp ilçesi nevşehire pek yakın ve gezilecek çok yeri var. eğer otelde kalacaksanız öyle normal her ilde olabilecek otellerde kalmayın. pansiyonları tercih edin. kulağa pek hoş gelmeyebilr ama kaya oymalı mağara gibi pansiyonlarda kalın. çok şirinler hem azın serin kışın sıcak olur oralar. halkı pek misafirperverdir kuzum diyerek severler sizleri. ürgüpte temenni tepesine çıkıp manzarayı seyredin. çıkarken de foto makinesi elinzde olsun çünkü evler bile çekilmeye değer güzellikte. üşenmeyin kaya dağ taş tepe delik hepsine giirn çıkın. asmalı konak tarafına çıkın esbelli mahallesine. oralarda çok güzel konaklar evler var. kaldığınız pansiyonların da imkanı vardır ama köylü kadınlarla tarlaya gidin domatesi dalından koparın yiyin. köy kahvaltısı yapın muhakkaki sıcak tandır ekmeği yiyin. kesinlikle şarap için. köylere gidin :) testi kebabı yiyin. tandır fasulyesi çorbası bamyası ve yaprak sarması yiyn. balona binin :) göreme diye bir beldesi var oraya gidin. göreme millli parkına gidin bisiklet yada atv kiralayıp dağ taş gezin. halı dokuyun ve çömlek yapın
51 Niğde
52 Ordu
53 Rize
54 Sakarya
55 Samsun
56 Siirt
57 Sinop
58 Sivas
59 Tekirdağ
60 Tokat
61 Trabzon
trabzon daha farklı bir yer. imkanınız varsa bir köyünde konaklayın mis gibi temiz hava rakım yüksek her yer yeşillik. sümelaya uzungöle kesin gidin. ayasofyada kahvaltı yapın ama muhakkakki kuymak ve kaygana isteyin. atatürk köşküne çıkın :):)
uzun sokakta yürüyün geceleri kendini istiklal caddesi zanneder bu sokak. üniversitenin olduğu kalkınma mahallesinde öğrencilere karışın ve beni de ziyaret edin
62 Tunceli
63 Şanlıurfa
64 Uşak
65 Van
66 Yozgat
67 Zonguldak
68 Aksaray
69 Bayburt
70 Karaman
71 Kırıkkale
72 Batman
73 Şırnak
74 Bartın
75 Ardahan
76 Iğdır
77 Yalova
78 Karabük
79 Kilis
80 Osmaniye
81 Düzce

blgram

Müdavim
Reaksiyon puanı
18
26-eskişehir öncelikle maç varsa bi stada uğrayın :d Taraftar görün.Sabah kahvaltısı için şelale park denen mekana gidin eskişehiri seyrederek güzel bir kahvaltı yapmanız şıddetle tavsiye edilir. Çiğbörek yemeyi unutmayın. Karnınızı doyurduktan sonra (sevgiliniz varsa )porsuk çayında gondola binin şehri aşk adasına bir uğrayın. Şehr-i aşk adasında dolaştıktan sonra . Yav böyle anlatmak zor oluyor işte sazova biim ve kültür parkına ugrayabilirsiniz .Gerçekten güzeldir sazova parkı. Hava sıcaksa ve ferahlamak istiyorsanız kent parka gidip bir güzel yapay plajda güneşlenebilir veya yüzebilirsiniz. Hamamyolu, adalar da dolaşabilirsiniz,alışveriş yapabilirsiniz.Espark,Neo(sehre biraz uzaktir tavsiye etmem),Esnaf Sarayını dolasabilirsiniz. Az daha unutuyordum.Odunpazarına ugramayı kesinlikler unutmayın. Esnaf Sarayinda olsun diger yerlerde lületaşindan yapılma pipolar çok hoşunuza gidecektir. Son olarak Club 222 ye gidebilirsiniz. Aklıma şimdilik bunlar geliyor.Unuttugum bir sürü sey vardır muhakkak.Eskisehiri taniyan arkadaslar tamamlar artık.

MüktesebaT

Müdavim
Reaksiyon puanı
41
Teşekkürler ilk mesaja ekledim.Bu yazdıklarını gördükten sonra''ben eskişehire gittim'' diyemem artık:)))

blgram

Müdavim
Reaksiyon puanı
18
Asıl ben teşekkür ederim böyle güzel bir konu açtığınız için. Sayenizde tüm şehirlerimizi dolaşmış kadar olacağız.Samsun,Trabzon,İzmir,Urfa bu şehirleri çok merak ediyorum.

findukfaresi

Müdavim
Reaksiyon puanı
73
ben de yazayım bari

ankarada pek bir şey yok aslında yapacak :) ama anıtkabir muhakkak görülmeli. sonra bahçeli kızılay tunalı hilmi gibi yerlerde hem gündüz hem gece dolaşılmalı :) kuğulu parkta güvercin yemlemeli :) uzak ama beypazarına gidilebilir safranboluya benzer biraz. keçiören şelalesinde de serinleyebilrsinz :)

nevşehir merkezi bilmem ama ürgüp ilçesi nevşehire pek yakın ve gezilecek çok yeri var. eğer otelde kalacaksanız öyle normal her ilde olabilecek otellerde kalmayın. pansiyonları tercih edin. kulağa pek hoş gelmeyebilr ama kaya oymalı mağara gibi pansiyonlarda kalın. çok şirinler hem azın serin kışın sıcak olur oralar. halkı pek misafirperverdir kuzum diyerek severler sizleri. ürgüpte temenni tepesine çıkıp manzarayı seyredin. çıkarken de foto makinesi elinzde olsun çünkü evler bile çekilmeye değer güzellikte. üşenmeyin kaya dağ taş tepe delik hepsine giirn çıkın. asmalı konak tarafına çıkın esbelli mahallesine. oralarda çok güzel konaklar evler var. kaldığınız pansiyonların da imkanı vardır ama köylü kadınlarla tarlaya gidin domatesi dalından koparın yiyin. köy kahvaltısı yapın muhakkaki sıcak tandır ekmeği yiyin. kesinlikle şarap için. köylere gidin :) testi kebabı yiyin. tandır fasulyesi çorbası bamyası ve yaprak sarması yiyn. balona binin :) göreme diye bir beldesi var oraya gidin. göreme millli parkına gidin bisiklet yada atv kiralayıp dağ taş gezin. halı dokuyun ve çömlek yapın

trabzon daha farklı bir yer. imkanınız varsa bir köyünde konaklayın mis gibi temiz hava rakım yüksek her yer yeşillik. sümelaya uzungöle kesin gidin. ayasofyada kahvaltı yapın ama muhakkakki kuymak ve kaygana isteyin. atatürk köşküne çıkın :) uzun sokakta yürüyün geceleri kendini istiklal caddesi zanneder bu sokak. üniversitenin olduğu kalkınma mahallesinde öğrencilere karışın ve beni de ziyaret edin :)

antalya da kaleiçini gezin düdene gidip bir serinleyin. konyaaltı lara merkezdeki plajlar muhakkak bir denize girin :) olymposa gidin gece de kalın orda. rafting yapın :) demreye gidin noel baba klisesi ve myra açık hava tiyatrosunu görün. üçağız köyü var bi tane güzel bir koy orada atlayın bi tura sizi gezdrsnler denizin altında kalmş şehri görün

kıbrıs mağusada kapalı maraş bölgesine gidin içeri almazlar ama 1974 kıbrıs barış harekatını hissedin. o zamandan kalma bombalanmış terkedilmiş binaların önünde denize girin. kaleiçini gezin. girnede kale gezin sahil restoranlarn biirinde denize karşı oturup biranızı yudumlayın. bir de maviköşke gidin

MüktesebaT

Müdavim
Reaksiyon puanı
41
İLk mesaja ekledim.Teşekkürler

Malatyada Darendeye yolunuz düşerse ''somuncu baba camii'' sine mutlaka uğrayın caminin içindden geçen su kanalları ve bu kanalların üçünde yüzen balıklar.Bu kanalı takip ettikçe aada dein su kuyularına rastlayacaksınız ve içlerinde yüzlerce balığın olduğunu göreceksiniz.Ayrıca Malatya-darendede bir de şelale var görülmeye değer serin bir yer.

Elazığa yolunuz düşerse Şehre 7 km uzaklıkta olan ama bütün şehri görecek adar yüksekte olan HARPUT a çıkın önce açık hava müzesi gibi olan harputu gezin kaleyi türbeleri ..ardından harput balakgazi parkında şehi manzaralı bir çay için ya da yemek yeyin.Ayrıca Keban ilçesinde keban barajını gezdikten sonra Keban Çırçır Şelalesi tesislerine gidip alabalığın türlü türlü yemeklerinden bir tanesini seçin.Seiz yemeğinizi yerken akan suların sesinden birbirinizi dahi duyamayabilirsiniz.

Elazığ-sivrice ilçesinde ise bir kampa gidip güneşlenebilir,yüzebilirsiniz.

MüktesebaT

Müdavim
Reaksiyon puanı
41
İzmiri bilen birileir uğrarsa neden olmasın:)

findukfaresi

Müdavim
Reaksiyon puanı
73
izmir :) hiç gezmedim desem yeridir. ama konağa yakın bi yerde tarihi bi asansör var. güzel bir sokaktan giriliyor. üst kata çıkınca hoş bir manzarası var :)

manisa daha güzel. spil dağı manzaralı şehir. spil dağında ağlayan kaya varmış efsanesi de var ama gidemedim. çarşısı güzel camileri falan. mesir macunu atılan sultan cami :)

kaberdey

Müdavim
Reaksiyon puanı
87
Karşıyaka'ya geç deniz kenarı park her yer, sonra ordan vapura bin, martılara simit at, boyoz ve yumurta al ama vapurda yeme rüzgardan ağzına gözüne yapışır, hoş bi görüntü olmaz :)

serkan94

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
22
01 Adana başlıyorum :D

Arkadaşlar Adana gezilecek bir çok yeri mecvcuttur..İlk olarak çarşı ulu camiisi, yağcamii tarafları çok güzeldriki dedemden dolayı her zaman buralardayım :D çarşıdan aşağı inmeye başladığımızda Gazipaşa , Atatürk caddesi gelir burası genelde biraz daha modern havadadır normal çarşıya göre (Xbox 360 oyun satan adamım burada :D ) ardından baraj yolu gelir ne artistik ne manyaklık varsa burda (ADana kolejinde okuyordum oradan :D ) özellikle otobüsleri öldürür baraj-yolu balcalı sesini duyun o zaman Adana'dasınız demektir:mrgreen:

ardından Turgut özal bulvarı kenan evren gelir buralar güzeldir sessiz sakin Adana'nın 2.bölgesi T.özal benim için daha çok yemek alanı gibi :D kenana evren ise benim küçük çarşı :D süleyman demirel bulvarı ise gölün kenarında cadddedir burada güzel kafeler ve restauranlar mevcuttur eğer buradan adnan menderese inernseniz bici bici yerleri mevcuttur (ADANALIYIK ALLAHIN ADAMIYIK BİCİ BİCİ YERİK ŞALGAM İÇERİK :D). ardından 100.yıl gelir burada pek bişi yok TOkİ falan ama M1 tepe alışveriş merkezi ve carrefour sa mevcut ayrıca Vatan bilgisayar :mrgreen:(benim mekan) :D

benden bu kadar ..

ek olarak Adana'nın kebabçıları en iyileri çarşıdadır T.özalda 24 saat açık ciğerci ve şırdancı bulunur :D

2. ek ulu camii'de güvercinlere yem verebilirsiniz

Atatürk parkı ve büyük merkez parkı çok güzeldir merkez parkta sabancı camisi vardır bu cami çok büyüktür gitmenizi öneririm.. :D

MüktesebaT

Müdavim
Reaksiyon puanı
41
İlk mesaja eklendi yorumlarınız..Gün gelecek buradan yaralanacak arkadaşlar olacaktır..Misal ben:)

The Dark Knight

Müdavim
Reaksiyon puanı
77
Edirne, eski Osmanlı ve Trak başkentidir. Arkeolojik güzellikleri vardır ama arka plandadır. Makedon kulesini ve eski Roman şehrini ziyaret edin. Eski Osmanlı sarayı Balkan Savaşları'nda kahramanca bir intihar savunmasından dolayı yok oldu. Kıyık tabyasına gidin. Görün atalarımız neler çekmiş zamanında. Edirne diyince akla ciğer gelir. Meydanda ciğer yiyin ama pahalıdır. Edirnede ilkbahar son bahar kavramı yoktu. Direk yaz ve kış başlar. Yazın kavrulur, kışın donarsınız, gideceğiniz mevsime göre giyinin.

Selimiye gidi harikalar ötesi bir cami buradadır. Kesinlikle ziyaret edin. Hemen karşısında ise eski camii vardır o da müthiş bir yapıdır. Meriç sınırına gidin. Karağacı gezin. Köprüde taht-ı revandan güneşin başını izleyin.

Not: Eğer kaybolursanız şehrin her yanından gözüken Selimiye Camii'ine doğru ilerleyin. Böylece meydanı bulunursunuz.

Proof.Web

Doçent
Reaksiyon puanı
21
47 - Mardin
Tarihe Tanıklık Yapan Kent
DÜnyanın 3. Türkiye'nin 1. Antik Kenti,Gittiğiniz Zaman Kesinlikle Deyrulzafaran Manastırını Görmelisiniz,Deyrulzafaran Gibi Diğer Manastırlarıda,Özellikle Midyat'ı Gezmelisiniz,Midyat'a Gitmişken Midyat'ın Hemen Arkasında Kalan Hasankeyf'te Ekstra Bir Gezi Olarak Düşünebilirsiniz Arada Fazla Bir Mesafe Yok Zaten,Ama En Önemlisi Şu Gece Manzaralarını Görmelisiniz ;
resim.rsm

29965_126710930683073_100000325011328_220013_2112456_n.jpg

24393_115083248512508_100000325011328_172186_1916424_n.jpg

Geceleri Gerdanlık Gündüzleri Seyranlık

kosasker

Müdavim
Reaksiyon puanı
49
Giresun da gidilecek bir sürü yer bulabilirsiniz. Özellikle yaz aylarında gidin. Şehir içinde sokaklar dar lakin halen eski tarihi yapılar mevcut. Müzesinde Roma, Bizans ve Osmanlı döneminden kalma birçok tarihi eser vardır. Yazları rahatlıkla denize gidebilirsiniz. Ayrıca en bilinen yaylası olan kümbet yaylasını da ziyaret etmeyi unutmayın. Kaleyi, millet bahçesini saymıyorum bile :)

sdc10163zv.jpg

Şansınız yaver giderse bir kayık kiralayıp Giresun adasını gezebilirsiniz. Orada da birçok tarihi eser mevcut.

giresunada.jpg

Kaliteli filtre kahve içmek isterseniz, Gazi caddesinde, Şeyh camiinin hemen yukarısında "Bahçe Kafe" var. Her çeşit kahveyi bulabilirsiniz. Servisi hızlı ve yaptıkları ürünler lezzetli.

Giresun sahil kesimi ve iç kesiminin kültürleri birbirinden ayrıdır. İç kesimlerde kalan Şebinkarahisar, Alucra ve Çamoluk ilçeleri ayrıca görülmesi gereken yerler. Lakin bu kadar geniş bir vakit ayırabileceğinizi sanmıyorum.

Pazar günleri fırınlarda pide yaptırmak bir adet haline gelmiştir. İnanın evlerde malzemesi hazırlanmış ve bildiğiniz ekmek fırınına verilmiş pidelerin tadını hiçbir yerde bulamazsınız.

Balık konusunda da Giresundaki lokantalar kendini aşmıştır. Eğer bütçeniz uygunsa, iskorpit, lendonoz, deniz levreği, mezgit gibi balıkları öneririm.

sdc10186.jpg

Alkol almak isterseniz de nezih ortamlar mevcut. İsteyen sırf macerasına deniz kenarına ya da yaylaya gidebilir. Yalnız bir veya iki arkadaşınız alkol almasın, özellikle yayladan dönerken araba kullanacak birisi kalsın yoksa karışmam :)

s7301545.jpg

alabula

Müdavim
Reaksiyon puanı
40
Madem öyle ben de memleketim hakkında üç beş kelime edeyim.

Antalya'da gezilip görülecek yerler hele ki bir de yaz aylarındaysanız kolay kolay bitmez. Öncelik sırasına göre yazmakta fayda var sanırım.
Öncelikle şehir içinde bir tur atmakta fayda var vakit yettiğince. Cumhuriyet Meydanı'ndan başlayarak Yivli Minare'ye doğru ilerleyin. Hemen aşağı inen yoldan Kaleiçine kesinlikle salmalısınız kendinizi. Antalya'nın ilk yerleşim yeri olur burası. Tüm sokaklara girmek zorunda değilsiniz ancak limana kadar inin. Ve vaktiniz varsa bir vapur turu hiç fena olmaz.
Konyaaltı ve Lara plajlarına da değinmeden olmaz. Yazın da kışın da Beachpark ve Larabeach coşkulu olur ve gidilmelidir.
Doğal güzelliklere gelince merkezdeki Düden Şelalesi görülmelidir. Nispeten biraz daha uzak olan Kurşunlu da vakit varsa alternatif olabilir.
Antalya'nın merkezinden çok çevresindeki yerler daha bir görülesidir diye düşünmüşümdür ben hep. Detaylarına girmeden onları da yazayım.
Manavgat (Side, Manavgat Irmağı, Sorgun)
Alanya (Alanya Kalesi, Dim Çayı kesinlikle görülmelidir.)
Akseki (Doğal güzellikleri bir harika özellikle yol üzerindeki Murtiçi'de tarihi değirmende bir alabalık yemeli buz gibi suyun keyfine varmalısınız)
Diğer tarafa bakacak olursak;
Kemer (Phesilis, Olympos, Çıralı ve Tahtalı)
Kumluca (Adrasan)
Finike (Yol üzerindeki gözünüze kestirdiğiniz küçük koylara inmeyi ihmal etmeyin)
Kaş (Başlı başına bir doğal güzellik) son olarak Patara

Atladığım yerler elbet vardır. Ana noktalar buralar olunca ayrıntılara da inmek çok zor olmasa gerek.

serkan94

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
22
İkinci şehrim olan balıkesir anlatsammı anlatmasammı karar veremedim :D

neyse Balıkesir küçük düzenli memur ve öğrenci şehrirdir bir nevi..
Şehir merkezi düzenli yapısı ve güzellikleri ön plandadır yeniden düzenlenen parkı ile ayrı bir güzellik katılmıştır özellikle ben annannemlerin yanına gittiğiminde zağnos camii taraflarını çok severim güzel yerlerdir balıkesire gittiğiniz ilk olarak peynir almanıozı öneririm peynirleri çok güzeldir ardından höşmerim tatlısını deneyin ekstra olarak çevre yolunda ve şehir içinde bire çok kafe mevcutdur :D

gelelim ilçelerine özellikle edremit ayvalık güre akçay gibi ilçeleri gezmenizi gerçekten öneriryorum hele o Ayvalığın şeytan boğazı edremitin güzelliği akçay'ın içi her şeyi ile binbir güzeldir

almanız gerekneler gittiğinizde

kesinlikle zeytin ve peynirler aklınızda bulunsun :)

İnsanları neşeli ve sevecendir :D

Koca Adam

Müdavim
Reaksiyon puanı
13
Merhaba Arkadaşlar;

Konu başlığındaki gibi bir gezi rehberi oluşturabileceğimize inanıyorum... Türkiye içinde veya dışında olmamız fark etmez bulunduğumuz yerde ya da gezip gördüğümüz yerlerde başkalarının da görmesini istediğimiz yerler olabilir, bu yerleri gezi rehberi adı altında paylaşabilir hatta gezi yapacak arkadaşlarımıza öneride bulunabiliriz...

Google amcaya sorduğumuzda belli başlı mimlenmiş yerler çıkabilir çoğumuz bu yerleri gömüş olabiliriz ama diğer açıdan bakarsak genel geçer olmak istemiyorum ben ve eminim benim gibi arkadaşlarda vardır bunu kısaca aktaracak olursam Google amca ve Bizler olarak ayırmak gerekir... Ben Dadaş'ım ve Erzurum'da yaşıyorum bugünden itibaren kendi gözümle sizleri Erzurum gezisine çıkarmak isterim.

Eeeee Türkiye sadece Erzurum'dan mı ibaret demeyin hemen ve SDN ailesi olarak öncelikle Kocaeli olmak üzere :blush::wub::laugh: nereye ulaşabiliyorsak resimleyip yazıya döküp kendi dilimizle anlatalım hatta yapabiliyorsak videoya alalım.

Amaç: Bunları zaten gıgıl amcada vs. vs. yerlerde bulabilirim demek yerine daha görülecek gezilecek Dünya kadar yerin olduğunu göstermek... buna müteakip şehirlerimizi, insanlarımızı ve mekanlarımızı tanıtmak...
Sebep: Bazen gözlerimizi kapattığımızda bir yerlere gitmek oralarda kaybolmak yada hayatın tüm zorluklarından saklanmak isteriz evet paylaşacağımız yerler gerçek olacak ama hepimizin oraya gitme imkanı olmayacak, umarım istediğimi anlatabilmişimdir.

hemşehrim ve bu konunun sahibi arkadaşımızdan da bana desteğini beklemiyor değilim :) (etiketlemedim bakalım takip ediyormu:devil2:)

600102_168307866648682_101646391_n.jpg

unutmadan; kendimizi tanıtmayı unutmayalım :)