SDN Forum Kullanım Kılavuzu (Xenforo)

Creative

Patr10
Yönetici
Admin
Sevgili ShiftDelete.Net Forum Üyeleri;

Forumumuzda gezinirken aradığınız konulara daha kolay erişebilmeniz adına, sizlere kullanım kolaylığı sağlayabilmek adına ve forumumuzun kontrol mekanizmasının nasıl kullanıldığı konusunda sizlere açıklamak ve bir rehber olması dileği ile açmış olduğumuz bu konuda aklımıza gelen herşeyi tek tek ekran görüntüleri ile açıklamaya çalışacağız.

Güncellemeler;
23.02.2016 : 28. madde eklenmiştir.
08.04.2016 : Görseller düzenlenmiştir.
26.09.2016 : 29. madde eklenmiştir.


İçindekiler

 1. Forum Kurallarımız nerede yazıyor?
 2. Foruma nasıl kayıt olabilirim?
 3. Alıntı Mesaj nasıl yapıyoruz?
 4. Yeni Konu nasıl açabiliriz?
 5. Yazdığımız mesajın yazı karakterlerinde nasıl değişiklik yapabilirim?
 6. Açtığım konuya yada yazdığım mesaja nasıl Video ekleyebilirim?
 7. Çevrimiçi üyeleri nereden görebilirim?
 8. Çevrimiçi Yöneticileri nereden görebilirim?
 9. Forumda son yazılan mesajlara nereden ulaşabilirim?
 10. Yazılan bir yazıyı yada başlığı nereden beğenebilirim?
 11. Profilimi nereden görebilirim?
 12. Kişisel Detaylarımı nasıl güncelleyebilirim?
 13. İletişim Detaylarımı nasıl güncelleyebilirim?
 14. Gizlilik Ayarlarımı nasıl yapabilirim?
 15. Forum Kurallarına aykırı olan bir mesajı nasıl raporlayabilirim?
 16. Profilimde bulunan Avatarı nasıl değiştirebilirim?
 17. Facebook hesabım ile SDN Forum Hesabımı nasıl ilişkilendirebilirim?
 18. Şifremi nasıl değiştirebilirim?
 19. Herhangi bir üyenin Profiline nasıl bakabilirim?
 20. Bir üye ile nasıl özel mesaj ile bağlantı kurabilirim?
 21. Bir üyeyi nasıl takip edebilirim?
 22. Forumda açılan bir konuya yazılan tüm mesajlardan nasıl haberdar olabilirim?
 23. Daha önceden bir konuya yazılan mesajlardan haberdar olmak istemiyorum. Bunu nasıl yapabilirim?
 24. Forum içerisinde nasıl arama yapabilirim?
 25. Forum içerisinde yazdığım bir mesaja nasıl link ekleyebilirim?
 26. Bir üyenin yazdıklarını göz ardı etmek istiyorum bunun için ne yapabilirim?
 27. Yeni bir konu açarken açmış olduğum konuya nasıl anket ekleyebilirim?
 28. Forum içerisinde geçmişte açtığım konuları nasıl görüntüleyebilirim?
 29. Mesajıma Resim, gif, pdf vb. nasıl ekleyebilirim?


Not: Forum Kullanım Kılavuzunda arayıpta bulamadığınız konular hakkında Moderatör arkadaşlarımızla irtibata geçebilirsiniz. Bilgilerinize.
1- Forum Kurallarımız Nerede Yazıyor?

Forum Kurallarımız ShiftDelete.Net > SDN Duyuruları > Forum Kuralları içerisinden ulaşabilirsiniz.2- Foruma nasıl kayıt olabilirim?

Forumumuza kayıt olmanız için aşağıdaki adımları izlemeniz gerekmektedir.

3- Alıntı Mesaj nasıl yapabilirim?

Forum içerisinde herhangi bir üyenin yazmış olduğu mesaja yanıt vermek için yazılan mesajın sağ alt köşesindeki cevapla butonunu tıklıyorsunuz. Bu butonu tıkladıktan sonra kendi mesajınızı yazacağınız alana cevaplamak istediğiniz mesaj düşüyor. Aşağıda yer alan ekran görüntüsündeki gibi. Cevabınızı [/quote] dan sonra gelen kısma yazmanız gerekmektedir.4- Yeni Konu nasıl açabilirim?

Forum içerisinde yeni bir konu açmak istiyorsunuz. Bunun için öncelikli olarak yapmanız gereken ana sayfada yer alan ana başlıklardan açmak istediğiniz konu hangi başlığın içeriğine uygunsa onu belirliyorsunuz. Örneğin ben Mobil Dünya > iPhone ile ilgili bir konu açmak istiyorum (bu bir soru olabilir ya da bir döküman paylaşmak isteyebilirsiniz). Ana sayfadan bu konuyla alakalı başlığı bulup, tıklıyorum.


Açılan sayfada sağ üst tarafta Yeni Konu Aç butonu yer almaktadır. Bu butonu tıklayarak yeni açılan sayfada karşıma çıkan tüm alanları doldurup Konu Oluştur butonunu tıklıyorum.5- Yazdığımız mesajın yazı karakterlerinde nasıl değişiklik yapabilirim?


Aşağıdaki ekran görüntüsünde gördüğünüz gibi kırmızı ile belirginleştirdiğimiz butonlar yazı karakterinde değişiklik yapabilmek içindir. Bu butonlar ile aşağıda bulunan işlemleri yapabilirsiniz.
 • Vurgulamak istediğiniz yeri kalın harf ile yazabilirsiniz,
 • Eğik harf kullanabilirsiniz,
 • Mesajınızı ortadan çizebilirsiniz,
 • Yazı rengini ayarlayabilirsiniz,
 • Yazı boyutunu ayarlayabilirsiniz,
 • Yazı tipinizi değiştirebilirsiniz.

6- Açtığım konuya yada yazdığım mesaja nasıl Video ekleyebilirim?

Yazdığımız mesaja bir video eklemek istediğimizde aşağıdaki ekran görüntüsünde gördüğünüz gibi kırmızı ile belirginleştirdiğimiz butonu tıklamanız gerekmektedir.


Bu butonu tıkladığınızda karşınıza aşağıdaki gibi bir ekran gelecektir. Bu alana yükleceğiniz videonun linkini yapıştırdıktan sonra Göm butonuna tıklamanız gerekmektedir.


7- Çevrimiçi üyeleri nereden görebilirim?

Çevrimiçi üyelere aşağıdaki görselden ulaşabilirsiniz. Kırmızı renk ile işaretlenmiş olan Çevrimiçi Üyeler linkine tıkladığınızda ayrıntılı olarak kimler Çevrimiçi olduğunu görebilirsiniz.


8- Çevrimiçi Yöneticileri ve Yöneticileri nereden görebilirim?

Çevrimiçi Yöneticilerimizi aşağıdaki görselde ki gibi görebilirsiniz. Kırmızı ile işaretlenmiş linke tıkladığınızda Yönetici Kadromuz da kimlerin yer aldığını ayrıntılı bir şekilde öğrenebilirsiniz.


9- Forumda son yazılan mesajlara nereden ulaşabilirim?


Yukarıda belirtilen görsele istinaden kırmızı ile belirtilen linke tıkladığınızda aşağıda belirtilen görseldeki gibi ayrıntılı olarak yeni açılan konulara ulaşabilirsiniz.10- Yazılan bir yazıyı yada başlığı nereden beğenebilirim?


Aşağıda bulunan görselde belirtilen mesajın sağ alt köşesinde ki Beğen butonuna tıklayarak yazılan bir mesajı yada konuyu beğendiğinizi belirtebilirsiniz.11- Profilimi nereden görebilirim?

Sağ üst köşede yer alan adınızın üzerine gelerek açılan ekrandan profilinize girebilirsiniz.


12 - Kişisel Detaylarımı nasıl güncelleyebilirim?


Yukarıda belirtilen görseldeki kırmızı renkli Kişisel Bilgileriniz linke tıkladığınızda aşağıda belirtilen sayfa açılacak ve burada belirtilen bilgileriniz üzerinde değişiklik yapıp alt tarafta bulunan Değişiklikleri Kaydet butonuna tıkladığınızda Kişisel Bilgilerinizi üzerinde değişiklik yapşım olacaksınız.


13- İletişim Detaylarımı nasıl güncelleyebilirim?

Forumun sağ en üst köşesinde adınızın üzerine gelip İletişim Detayları butonunu tıkladığınızda karşınıza aşağıdaki gibi bir ekran gelecektir.Açılan bu sayfadan iletişim detaylarınızı girebilirsiniz. Güncellemelerinizi tamamladığınızda bu sayfanın en altında yer alan Değişikleri Kaydet butonunu tıkladığınızda tüm değişiklikler kaydedilecektir.
14- Gizlilik Ayarlarımı nasıl yapabilirim?

Forumun sağ en üst köşesinde adınızın üzerine gelip Gizlilik butonunu tıkladığınızda karşınıza aşağıdaki gibi bir ekran gelecektir.Açılan bu sayfadan gizlilik ayarlarınızı yapabilirsiniz. Güncellemelerinizi tamamladığınızda bu sayfanın en altında yer alan Değişikleri Kaydet butonunu tıkladığınızda tüm değişiklikler kaydedilecektir.


15- Forum Kurallarına aykırı olan bir mesajı nasıl raporlayabilirim?


Yukarıda ki görselde bulunan mesajı Forum Kuralları'na uygunsuz olarak gördünüz ve Bölüm Yöneticisine şikayet etmek istiyorsunuz. Mesajın alt kısmında bulunan kırmızı ile belirtilen Rapor Et butonuna tıkladıktan sonra aşağıdaki gibi bir görsel karşınıza gelecektir. Burada bulunan bölüme şikayet edeceğiniz mesajı neden rapor ettiğinizi açıklayıcı bir mesaj girdikten sonra Rapor Mesajı butonuna tıklamanız yeterli olacaktır.


16- Profilimde bulunan Avatarı nasıl değiştirebilirim?


Forumun sağ en üst köşesinde adınızın üzerine gelip Avatar butonunu tıkladığınızda karşınıza aşağıdaki gibi bir ekran gelecektir. Bu bölümde avatar olarak belirlediğimiz görseli bilgisayarımızdan bulmak için Dosya Seç butonuna tıklıyoruz. Bilgisayarımızda bulduğumuz görseli seçtikten sonra avatarımızı belirlemek için Tamam butonuna tıklamanız yeterli olacaktır.

Eklemek istediğimiz avatar 200x200 piksel boyutlarında olması gerekmektedir.


17 - Facebook hesabım ile SDN Forum Hesabımı nasıl ilişkilendirebilirim?


Facebook hesabımız ile SDN Forum arasında bir ilişkilendirme yapabilmemiz için aşağıdaki görselde belirtilen External Accounts linkine tıklıyoruz.


Aşağıdaki görsel karşımıza geldiğinde Facebook hesabımıza giriş yapıyor gibi e-posta adresinizi ve şifrenizi girdikten sonra Giriş Yap butonuna tıklıyoruz.


Karşımıza gelen aşağıdaki görseldeki gibi Tamam butonuna tıklıyoruz.


Bu işlemi yaptıktan sonra bizi tekrar SDN Forum sayfasına atacaktır. Aşağıdaki görselde ki gibi Forum hesabımızın şifresini giriş yaptıktan sonra Hesabımı İlişkilendir butonuna tıklıyoruz.


Artık Facebook hesabımız ile SDN Forum hesabımız ilişkilendirilmiştir. Karşımıza aşağıdaki görsel de belirtildiği gibi bir ekran gelmesi gerekmektedir.


18 - Şifremi nasıl değiştirebilirim?

Güvenliğiniz açısından değiştirmek istediğimiz şifremizi forumun sağ en üst köşesinde adınızın üzerine gelip Şifre butonunu tıkladığınızda karşınıza aşağıdaki gibi bir ekran gelecektir.


Bu ekranda yer alan tüm alanları doldurup Değişikleri Kaydet butonunu tıkladığınız taktirde şifre değişikliğiniz gerçekleşmiş olacaktır.19- Herhangi bir üyenin Profiline nasıl bakabilirim?


Profiline bakmak istediğiniz üyenin adını tıklayarak açılan sayfada Profil Sayfası butonunu tıklayarak profiline bakabilirsiniz.20- Bir üye ile nasıl özel mesaj ile bağlantı kurabilirim?

Konuşma başlatmak istediğiniz üyenin adını bir kez tıkladığınızda karşınıza aşağıdaki gibi bir ekran gelecektir. Bu ekranda Konuşma Başlat butonu bulunmaktadır. Bu butonu kullanarak istediğiniz üye ile konuşma başlatabilirsiniz.


21- Bir üyeyi nasıl takip edebilirim?

Takip etmek istediğiniz üyenin adını tıklayıp açılan pencerede Takip Et butonunu tıklayabilirsiniz.


22- Forumda açılan bir konuya yazılan tüm mesajlardan nasıl haberdar olabilirim?

İzlemek istediğiniz konuya girdiğinizde konunun en başında sağ üst köşede yer alan Konuyu İzle butonu tıklamanız gerekmektedir.


Bu butonu tıkladığınızda aşağıdaki gibi bir ekran açılacaktır. Bildirimlerin mail adresinize de gelmesini istiyorsanız "E-posta bildirimi de almak istiyorum" u işaretlemeniz gerekmektedir. Ama sadece forumda bildirim almak istiyorsanız o zaman "Sadece uyarı almak istiyorum" u işaretlemeniz gerekmektedir.


23- Daha önceden bir konuya yazılan mesajlardan haberdar olmak istemiyorum. Bunu nasıl yapabilirim?

Takip ettiğiniz konunun içine girerek konunun en başında sağ üst köşede yer alan Konu İzlemesini Durdur butonunu tıklamanız gerekmektedir.


Bu butonu tıkladığınızda aşağıdaki gibi bir ekran açılacaktır. Konu İzlemesini Durdur butonuna tıkladığınızda artık bu konuya cevap yazıldığında bildirim almayacaksınız.


24- Forum içerisinde nasıl arama yapabilirim?

Forum içerisinde bir konuyu aramak istediğinizde bunun için sayfanın en üstünde bulunan Ara butonuna konu ile ilgili anahtar kelimenizi yazarak arama yaptırabilirsiniz.


Gelişmiş arama yapmak istiyorsanız bunun için Daha Fazla butonunu tıklamanız gerekmektedir.


25- Forum içerisinde yazdığım bir mesaja nasıl link ekleyebilirim?

Forumumuzda yazmış olduğunuz bir mesajda bir kelimeye link eklemek istediğinizde, eklemek istediğiniz kelimeyi işaretledikten sonra aşağıdaki görselde belirtilen kırmızı ile işaretlenmiş Link butonuna tıklıyoruz.


Tıkladıktan sonra aşağıda görünen görsel karşınıza gelecektir. Eklemek istediğiniz linki boşluğa yapıştırıp, aşağıda bulunan Ekle butonuna tıklamanız gerekmektedir.


26- Bir üyenin yazdıklarını göz ardı etmek istiyorum bunun için ne yapabilirim?

Forum içerisinde gezerken yazdıklarını görmek istemediğimiz bir kişi var ise o kişinin profiline girerek aşağıda belirtilen görselde ki gibi Göz Ardı Et linkine tıklıyoruz.


27- Yeni bir konu açarken açmış olduğum konuya nasıl anket ekleyebilirim?

Forumda konu açıp üyelere soru sorarak anket yapmak istediğimizde Konu Aç butonunu tıkladıktan sonra konu makalesini yazdıktan sonra konunun alt kısmında bulunan aşağıdaki görselde ki gibi boşlukları dolduruyoruz. Eklemek istediğiniz seçenekler mevcutsa Seçenek Ekle butonuna tıklıyoruz ve sonrasında Konu Oluştur butonuna tıklıyoruz.28- Forum içerisinde geçmişte açtığım konuları nasıl görüntüleyebilirim?

Daha önceden açmış olduğunuz konuları sağ üst köşede bulunan Arama bölümüne tıkladğınızda karşınıza gelen panelde Faydalı Aramalar üçgenine tıklayınız. Altta açılan panelde bulunan Konularınız linkine tıkladığınızda karşınıza geçmişte açmış olduğunuz konular listelenecektir.


29- Mesajıma Resim, gif, pdf vb. nasıl ekleyebilirim?

Yazmış olduğunuz mesaj içerisinde resim yada dosya yüklemek için, yazmış olduğunuz metin altında bulunan Dosya Yükle butonuna tıklıyoruz, tıkladıktan sonra aşağıdaki görselde belirtildiği gibi ekleme işlemi yapabilirsiniz.

Resim Ekle.gif

Önemli Bilgi:
Söz konusu okumakta olduğunuz Forum Kullanım Kılavuzu (Xenforo) tüm hakkı ShiftDelete.Net Forum'a aittir. Farklı bir forum sitesinde kullanılamaz ve kopyalanamaz.

ShiftDelete.Net Forum Ekibi
 
Son düzenleme:

batup11

SDN Okuru
Çok güzel bir yazı olmuş fakat ben yeni konu açmak istiyorum Yeni Konu aç butonu yok birde altta sayfa geçişlerinin yanında mesaj gönderme izniniz yok diyor bu yüzden mi acaba
 

Sansar667

Profesör
İlk başta bu xenforo işine karşıydım ama ortaya güzel bir şey çıktı . Konu da gayet bilgilendirici nitelikte olmuş. Ellerinize sağlık.
 

SwateR

Rektör
İlk defa konuyu okumak için açtığımda en son kim yazmışsa o yorumu açıyor. Ben konuyu açtığımda daima ilk mesajdan başlasın. Ayarlarda bulamadım bu seçeneği ya da benmi göremedim.
 

pesimist

Rektör
Onursal Üye
Bazı çılgın üyelerimiz geçmiş yıllarda kendi yazdığı tüm mesajları sildiği için böyle bir önlem almak durumunda kaldık.
 
Üst