Savcılık başörtüsünü özgür bıraktı

Bu konuyu okuyanlar

SARKAT

Müdavim
Reaksiyon puanı
68
Resim_1287042592.jpg

Savcılık başörtüsünü özgür bıraktı

14-10-2010 / 09:58

Ankara Cumuhriyet Savcısı, YÖK Başkanı’nın İstanbul Üniversitesi’ne gönderdiği ‘başörtüsü’ yazısıyla ilgili soruşturmada takipsizlik kararı verdi. Kararda, “Tüm insanların okuma ve eğitim hakkı vardır” denildi
Cumhuriyet Savcısı Mustafa Şahin Tanrıöver, YÖK Başkanı Prof. Yusuf Ziya Özcan’ın bazı üniversitelerde başörtüsü yasağını fiilen sona erdiren İstanbul Üniversitesi’ne gönderilen yazıyla ilgili takipsizlik kararı verdi. Savcı Tanrıöver’in önceki gün verdiği “kovuşturmaya yer olmadığı” kararında, şöyle denildi:

‘Türbanlılar insandır’
“Başörtülüler veya türbanlılar insandır. Tüm insanların okuma ve eğitim hakkı vardır. Bu hak evrensel bir insan hakkıdır. Bunun istisnası yoktur. Bu nedenle, başörtülüler veya türbanlılar insan olduğundan, bu insanların da diğer insanlar gibi okuma ve eğitim hakkı bulunduğundan ve bu hak evrensel bir insan hakkı olduğundan, YÖK Başkanı Yusuf Ziya Özcan hakkında kamu adına kovuşturmaya yer olmadığına karar verildi.”

Karara karşı, şikayetçi Osman Erbil’in Sincan Ağır Ceza Mahkemesi’nde itiraz hakkı bulunuyor. Mahkeme, itiraz edilmesi halinde takipsizlik kararını kaldırırsa Özcan hakkında soruşturma yapılması gündeme gelecek.
Özcan hakkında 2008 yılında rektörlere başörtüsü yasağının kaldırılmasına ilişkin gönderdiği yazıya ilişkin yapılan suç duyuruları Ankara Başsavcılığı tarafından görevsizlik kararı ile Milli Eğitim Bakanlığı’na gönderilmişti. Ayrıca 2010 yılında yapılan 4 ayrı suç duyurusu Memur Suçlarını Soruşturma Bürosu’na gönderilmiş ve bu büroda görev yapan savcılar da YÖK Kanunu uyarınca görevsizlik kararı vererek dosyayı YÖK’e göndermişti.

http://www.toplumsalhafiza.com/Haber/Egitim/14102010/Savcilik-basortusunu-ozgur-birakti.php

mendocino

Müdavim
Reaksiyon puanı
81
bu kadar kolaydı madem böle kimse kasrşı degildi neden yıllardır boş kavgalar yaptık durduk...simdi nolduda herkes serbest kalsın demeye basladı..

orcnd

Müdavim
Reaksiyon puanı
255
YÖK'ün kararı başörtüsüne izin vermiyor sadece başörtüsü ile sınıfa girmiş öğrencinin dışarı çıkartılmasını yasaklıyor.

SARKAT

Müdavim
Reaksiyon puanı
68
İyide zaten böyle bir yasak yok ki. Neye göre böyle bir yasak konuluyor bilen varsa yazsın bi zahmet.

Savcılık yasaklasa hangi yasaya göre Yök yanlış yapmıştır diyecek.

Üniversitelerdeki Baş örtüsü yasağı 28 Şubat ürünüdür başka bir şey değil.

xyz1234

Müdavim
Reaksiyon puanı
13
bu kadar kolaydı madem böle kimse kasrşı degildi neden yıllardır boş kavgalar yaptık durduk...simdi nolduda herkes serbest kalsın demeye basladı..
çünkü birtakım çevreler halkın değerleriyle oynamanın prim yapmadığını, aksine kan kaybettirdiğini halkla oyun oynanamıyacağının farkına vardı. sillei millet birilerinin aklını başına getirdi...

kosasker

Müdavim
Reaksiyon puanı
49
Oh be!!! Tabii ki herkesin okuma hakkı olmalı, bu topluma nefret dolu bakışlarla bakan insanlar oluşmasına izin vermeye kimsenin hakkı yok...