Savaş Oyununda Nasıl Uzman Şekilde Oynanır?

Bu konuyu okuyanlar

GOLDEN GOLD

Asistan
Reaksiyon puanı
11
Bakıyorumda savaş oyunlarında adamlar uzman bir şekilde oynuyorlar ve beni indiriyorlar. ben nasıl uzman olabilirim. taktik verir misiniz?

Burk.Clik

Müdavim
Reaksiyon puanı
40
Sanırım FPS oyunlarını kastediyorsun. Herşeyden önce biraz kabiliyet refleks lazım. Oyunda ki haritaları iyi tanımalasin, pozisyon aldın mı nereden saldırı gelebileceğini bilmelisin. Mümkün olduğunca sessiz ilerleyip rakip takımın seslerini dinleyerek yer tespiti yapmalısın ki bu kolay bir şekil gerçekten. Ayrıca takım arkadaşlarının da iyi oynaması gidişata etki edebilir. Ve tabii en önemli bolca pratik ne kadar çok oynarsan oyuna o kadar alışırsın.

giskur11

Müdavim
Reaksiyon puanı
160
Sağlam kulaklıkla ses dinle genellikle koşma yavaş yürüme tuşuyla yürü.

GameMonster

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
bence iyi bir işık,mouse,mouse pad,klavye,bilgiseyar ve manitör lazım ve duruşunda çok önemli

ben logitech g502 ve g440 game ped ini kullanıyorum gayet mutluyum

Tys23

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,229
önce 1 hafta cs oyna bf veya cod oynuyacaksan alış ora gir cod 4 serverlarına en iyi oyuncular orada çünkü oradada alış sonra bf4,bf3 cod aw oynarsın

GameMonster

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
bence battelfield 4 yada 3 ün varsa noob server lar var onlara gir

Burk.Clik

Müdavim
Reaksiyon puanı
40
önce 1 hafta cs oyna bf veya cod oynuyacaksan alış ora gir cod 4 serverlarına en iyi oyuncular orada çünkü oradada alış sonra bf4,bf3 cod aw oynarsın
CS, bf,Cod farklı oynanislara sahip. Kağıt üstünde hepsi klavye ve mouse la oynansa da birinde iyi oynayan diğerinde iyi oynayacak diye birşey yok. Eğer bf de ustalasmak istiyorsa bf oynamak gerekir uzun zaman. Bu diğerleri içinde geçerli

Tys23

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,229
CS, bf,Cod farklı oynanislara sahip. Kağıt üstünde hepsi klavye ve mouse la oynansa da birinde iyi oynayan diğerinde iyi oynayacak diye birşey yok. Eğer bf de ustalasmak istiyorsa bf oynamak gerekir uzun zaman. Bu diğerleri içinde geçerli
Doğru Diyonda Şimdi elinin alışması için dedim ben :D

GameMonster

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1

ama iyi ekipmanlarda gerek

BilgicanBlog

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Öncelikle hayırlı akşamlar kardeşim,

Bir oyunda uzman olabilmen için o oyunun ayrıntılarını iyi inceleyip ona göre hareket etmen lazım. Mesela ben sana şöyle anlatıyım bundan kaç yıl önce knight online vardı dimi. Ben knightı hiç bilmiyordum. İnternetten oyunda hangi itemleri dizebilirim ve statüleri nasıl yaparım nerde kasılırım wslerde hangi skilleri kullanırım yani oyunu incelersen kolay kolay yatmazsın.

- - - Mesaj Güncellendi - - -

Öncelikle hayırlı akşamlar kardeşim,
Bir oyunda uzman olabilmen için o oyunun ayrıntılarını iyi inceleyip ona göre hareket etmen lazım. Mesela ben sana şöyle anlatıyım bundan kaç yıl önce knight online vardı dimi. Ben knightı hiç bilmiyordum. İnternetten oyunda hangi itemleri dizebilirim ve statüleri nasıl yaparım nerde kasılırım wslerde hangi skilleri kullanırım yani oyunu incelersen kolay kolay yatmazsın.

falcon291

Müdavim
Reaksiyon puanı
45
BF4 için yazıyorum, diğerleri için de az çok aynı şeyler doğrudur.

Çok oynamak lazım. Süre verdikçe daha iyi olursun. Bu bir.

Bir de haritayı bilmek ama çok iyi bilmek lazım, ayrıca bununla bağlantılı da olarak her haritada güçlü olan bir sınıf vardır, o sınıfı bilmek ve o sınıfı seçmek lazım ve sınıfın özelliklerine uygun davranmak lazım. Örneğin araç kullanmayacaksan Engineer seçmemek, uzaktan dövüşecek isen Assault değil Support'u ya da Recon'u seçmek gibi.

Bir de üst seviyede squad olarak hareket etmeyi bilmek ve telsizden sürekli konuşmak var, açıkcası ben bunu yapmak istiyorum ama yapana da pek rastlamadım. Bunun için bir Platoon'a teklif geldi, girdim ama serverına uğrayamayınca attılar, sağolsunlar.

İyi bir mouse ve klavye diyorlar ama bence o kadar şart değil. Çünkü onun farkı yüzde birdir ikidir o kadar da fazla değil.

BF4 için birşey daha var, gerçekten iyi bir K/D yakalamak istiyorsan helikopter ve uçak uçurmayı bileceksin, çünkü para burada var.

Kolay gelsin,

Burk.Clik

Müdavim
Reaksiyon puanı
40
Gamer mouse , klavyeye sahip olun çok güzel ama unutmayın ki mouse veya klavye otomatik olarak hareket etmiyor. Herşey size bağlı.

GOLDEN GOLD

Asistan
Reaksiyon puanı
11
mesela hangi oyundan bahsediyorsun
Warface

Sanırım FPS oyunlarını kastediyorsun. Herşeyden önce biraz kabiliyet refleks lazım. Oyunda ki haritaları iyi tanımalasin, pozisyon aldın mı nereden saldırı gelebileceğini bilmelisin. Mümkün olduğunca sessiz ilerleyip rakip takımın seslerini dinleyerek yer tespiti yapmalısın ki bu kolay bir şekil gerçekten. Ayrıca takım arkadaşlarının da iyi oynaması gidişata etki edebilir. Ve tabii en önemli bolca pratik ne kadar çok oynarsan oyuna o kadar alışırsın.
Bunlar tamam sayılır. Nişan almada sıkıntı yaşıyorum. Adamı önceden görüp ateş etsem bile o beni öldürebiliyor.

Bf4 play4free'dede vuruyorlar :D

BF4 için yazıyorum, diğerleri için de az çok aynı şeyler doğrudur.

Çok oynamak lazım. Süre verdikçe daha iyi olursun. Bu bir.

Bir de haritayı bilmek ama çok iyi bilmek lazım, ayrıca bununla bağlantılı da olarak her haritada güçlü olan bir sınıf vardır, o sınıfı bilmek ve o sınıfı seçmek lazım ve sınıfın özelliklerine uygun davranmak lazım. Örneğin araç kullanmayacaksan Engineer seçmemek, uzaktan dövüşecek isen Assault değil Support'u ya da Recon'u seçmek gibi.

Bir de üst seviyede squad olarak hareket etmeyi bilmek ve telsizden sürekli konuşmak var, açıkcası ben bunu yapmak istiyorum ama yapana da pek rastlamadım. Bunun için bir Platoon'a teklif geldi, girdim ama serverına uğrayamayınca attılar, sağolsunlar.

İyi bir mouse ve klavye diyorlar ama bence o kadar şart değil. Çünkü onun farkı yüzde birdir ikidir o kadar da fazla değil.

BF4 için birşey daha var, gerçekten iyi bir K/D yakalamak istiyorsan helikopter ve uçak uçurmayı bileceksin, çünkü para burada var.

Kolay gelsin,
teşekkürler

Bi aralar oynuyordum.Bf4 te sanırım 11. Levelde kalmıştım. Uzun zamandır oynamıyorum. Hileciler doldu filan dediler. Şimdi oyun nasıl ne var ne yok? Yeni mapler geldimi

bence battelfield 4 yada 3 ün varsa noob server lar var onlara gir

Sende gel vs atalım kim daha noob muş

Burk.Clik

Müdavim
Reaksiyon puanı
40
Adam gördüğünde sakin ol , o zaman daha isabetli atışlar yapabilirsin ve mouse a basılı tutma tek tek atış yap adamın dibine girmediğini sürece

leanardo

Müdavim
Reaksiyon puanı
9
bir kere bilgisayarın özellikleri iyi olması yüksek sistemler daha kolay oynayış sunuyor bide elin alışmalı

apotaha

Asistan
Reaksiyon puanı
1
bir çok önemli mevzu da fps ve ping

fps grafik kartıyla ilgilidir.. saniyede sana gösterilen resim sayısıdır.. ne kadar yüksek olursa o kadar iyi oynarsın.. en düşük fps değeri bence 30 fps olmalı.. 30dan aşağıya iniyorsa oynanabilirlikte sıkıntı oluyor

bir diğeri ise ping değeridir.. bu da bir oyunu online oynadığın zaman önemlidir.. internetinin yanıt verme süresidir... ping değerin de ne kadar düşükse o kadar iyidir.. dolaylı olarak değil direkt olarak oynanabilirliği etkiler.... eğer karşındaki oyuncunun ping değeri senden daha düşükse(yani iyiyse) ona daha önce gider görüntü ve tabiiki daha önce öldürür seni :/

ilk önce bir oyuna başkoymalısın.. daldan doruktan oyunlar oynama... bir oyunu önce kariyer modunda hakkıyla bitir.. elin oyuna alışsın.. grafiklere gözün alışsın.. oyun motoruna kafan alışsın. mouse klavye hassasiyetine ellerin alışsın :) sesleri de idrak etmeye başlarsın... ondan sonra yavaştan başla online oynamaya :)

oyuna alıştıktan sonra il söylediğim fps ve ping değerlerine önem göster araştır :) benden bu kadar, açıklayıcı olmuştur umarım

Aedon

Müdavim
Reaksiyon puanı
330
Warfece epey oynadım ama kat olayını yapamadığım için sinirden oyunu sildim. Senin konuna gelicek olursak evet imkanın varsa iyi bir mouse ile klavye almalısın ama herşey ekipmanda bitmiyor. Bol bol pratik yapıp haritayı tanıman gerekiyor, birazda yetenekliysen zaten uzman olursun :)

7.43

Müdavim
Reaksiyon puanı
332
1. Yetenek: Oynadıkça daha çok uzmanlaşırsın; fakat herkesin yetenek seviyesi aynı değil. Uzmanlaşma belli bir yere kadar olur.
2. İyi bir bilgisayar: Akıcı görüntü oyunun tadını arttırdığı gibi tepki verme ve nişan almayı da kolaylaştırır. Farenin de hassasiyeti çok önemli nişan alma konusunda.
3. İyi bir internet: Ping çevrimiçi oyunlarda çok önemli. Özellikle FPS oyunlarında yüksek pinge sahipseniz düşük pinge sahip adamla karşılaştığınızda vurulan taraf elbette siz olursunuz.

orcnd

Müdavim
Reaksiyon puanı
255
yıllardır fps oynarım. half-life 1 ile başlayıp cs turnuvalarından bf3 ve bf4 e kadar geldim. aralardada birsürü oyun denemişimdir.

bu oyunlarda başarılı olmanı sağlayan bazı ihtiyaçlar ve yöntemler var.

donanımsal ihtiyaçlar
- bağlantı hızın iyi olacak. eğer lag veya pingin yüksekse başarıyı unut. anca sinir olup çıkarsın.
- bilgisayarın oyunu çok rahat kaldırabilmeli. fps düşmesi yaşıyorsan başarılı olman zorlaşır. soğutmanın yeterli olması da önemli.
- iyi marka bir fareye ihtiyacın var. razor falan çok ihtiyaç değil ama en azından logitechin orta seviye ele oturanlarından olması lazım.
- yüksek çözünürlüklü bir ekran. renk kalitesi falan çok önemli değil. hatta daha başarılı olmak için kontrastını açabilirsin fakat çözünürlük önemli.
- iyi bir klavye ve kulaklık. çok iyi bir marka şart değil. gereksiz sorunlar çıkmaması yeterli.
donanımlarda kabloluları öneririm maliyeti düşük fakat gecikmesi yok denilecek kadar azdır kablolu donanımların

yazılımsal ihtiyaçlar
- windows 7 64 bit ve en az 8 gb ram. güncel yazılımlarla 8 bile yetmemeye başladı artık
- oynadığın oyunun çözünürlüğünü ve varsa field of view değerini yükseltip diğer tüm efetkleri kapatmalısın.
field of view görebildiğin açıyı belirler ne kadar büyük o kadar geniş oluyor. çözünürlük ise daha fazla alan görmeni sağlar.
fakat diğer efektler ani fps düşmelerine ve hedefle senin arana girecek ıvır zıvırlara yol açabilir. kapatmak en güzeli
- ekranın kontrastını ve parlaklığını arttırmalısın. böylece karanlık ortamları daha net görebilirsin. gözü yormamaya da dikkat etmek lazım.
- eğer pc donanımın yetersizse windowsun tema desteğini ve efektlerini kapatman lazım. hatta interneti kullanan programlar vb de kapatılmalı.
- speedfan programını kur. donanımın yeterli de olsa parçalar ısındığında performansları %30 a kadar düşebiliyor.
speedfan'da en son tabdaki chartsa girip gpu ve cpu yu işaretlemen lazım. böylece sen oyundayken ısı artışının grafiği tutulacak.
kastığını hissetiğin anda oyunu alta atıp bu grafiğe bakıp ısınma kaynaklı bir sorun var mı görebilirsin.

başarılı olmak için yöntemler
- haritayı bilmek gerekiyor. insanların nerede pustuğu, nerede doğduğu, nereden silah aldığı, nereden en çok saldırdığı gibi bilgiler lazım.
bunuda ancak bir harita belirleyip bir süre orada oynayarak öğrenebilirsin. rakiplerin standart davranışlarını bilmek oyuna yeni başlayanları kolayca avlamanı sağlar.
- doğru silahı bulman gerekiyor. eğer el becerin yüksekse hedeften şaşmayan bir silah tercih edilmeli. Assault rifle sınıfı bu tarzdadır. isabet oranı yüksek fakat mermi sayısı az.
eğer hedefi tutturmakta zorlanıyorsan işin zor fakat LMG yani hafif makinalı tüfekler ile düşmanın olası hareketine göre ateş ederek başarı sağlayabilirsin.
cs 1.5'de colt ve keleş, battlefield'da assault rifle sınıfında stability değeri yüksek cihazlar tercih edilebilir.
- avcı mantığı ile hareket edilmeli. her ne kadar günümüz oyunları farklı konularda üretilseler de multiplayer'da herkes kendi kafasına göre birşeyler yapar.
kimsenin kurallara uymadığı bu ortamda kuralları baştan yazıp bir avcı gibi hareket etmek lazım. doğadaki avcı hayvanlara bakınca ne demek istediğimi anlarsın.
ortamın onca karmaşasına rağmen avcılar kendilerine gözlerden ırak bir ortam seçerler ve avlarını beklerler. hedefi avladıkdan sonra da yine gözden ırak bir yere avı sürüklerler ki leşçiler musallat olmasın.
aynısı fpsler için de geçerli. doğru yer ve doğru zamanda olursan vuracağın adamın sınırı yoktur. fakat vururken ve vurdukdan sonra da çok ortada kalıyorsan bu sefer av sen olursun.
bunun anlamı sniper al herkesi vur değildir. zira çatışmanın içinde olmazsan vuracağın adam sayısı az olur.

- anlık olarak çatışmaları takip et. çatışmalardan kastım düşman ile dostların arasında siper savaşı gibi kısa mesafede yapılan grup savaşdır. bu tarz savaşlarda genelde bir taraf ağır ve isabetli ateş ile karşı tarafı bastırır.
eğer bastıran taraf senin tarafınsa çatışmaya mutlaka katıl. kafasını siperinden ara sıra çıkaran 1-2 tanesini kolayca vurursun çünkü sen açıkta hedef beklerken onlar kafasını yeni çıkarıp düşman arıyor olacak.
fakat bu tarz çatışmada birini vurdukdan sonra eğer öldüremezsen mutlaka yerini değiştir. zira elinden kaçırdığın kişi silahının hizasını bozmadan mutlaka ayağa kalkıp seni vuracaktır.

eğer çatışmadan bastırılan taraf senin tarafınsa çatışmaya girme çünkü çatışma sana gelecek. bastıran tarafta genelde 1-2 kişi hızlı hedef alamadığı için adam vuramaz hatta vurulur.
bu kişiler 1-2 el sonra çatışmanın etrafından dolaşarak zayıf tarafın arkasına geçip kolay adam vurmayı isterler. bu tarz uyanıkları çatışmanın dışında yakalayıp karşı saldırı yapma şansın var.
zira bastıran taraf kolay adam vurmanın verdiği zevkle bütün odağını ön tarafa toplar. bastırılan taraftan birinin çatışmanın etrafından dolanıp çok sayıda adam vurması zor ama çatışmanın akışını değiştirebilir.

- çatışmanın etrafından dolaşmak ve arkadan vurmak. bu yöntemi uygulamak zordur daha önce belirttiğim gibi bunu yapmaya çalışan bir çok uyanık var. başaranlar ya çok zekidir yada grup halinde giderler ve önüne çıkanları ezerler.
grup çalışması yapamıyorsan akıllı olmak zorundasın. aynı yolu deniyenler olacaktır tek başına giderken rakip siperinin arkasına gidene kadar önünden geçenleri vurmaman gerekiyor.
sadece rakip sipere çok az kaldıysa vurabilirsin. eğer sipere varmadan vurursan öldürdüğün kişi tekrar doğduğunda seni bulur. onu da vurabilirsin fakat o zaman sipere ulaşamazsın.
rakip sipere ulaştığında acele etme. bıçaklama olayına asla girme vakit kaybettirir. hızlı bir şekilde sağı solu kontrol et. kendine bir siper ayarla ve tek tek atışlarla en arkadan öne doğru vurmaya başla.
en öndekinden başlarsan siperdeki diğer elemanları uyandırabilirsin. ayrıca siper aldığın yeri de rakibin doğma noktasına göre seç ki arkadan gelen biri seni bıçaklamasın veya işini hızlı halledip daha güvenilir bir yere geç.
siperde vurdukların doğar doğmaz seni aramaya gelecektir buda yeni bir olasılık doğrurur. eski pozisyonunu rahat gören bir yerde durup geleni geçeni vurabilirsin. yeni pozisyonunun kendi siperine kaçış rotasında olmasında fayda var.
olur da çok kalabalık gelirlerse kendi siperine kaçabilirsin.

- işaretleme. battlefield serisinde hardcore olmayan oyunlarda düşman işaretleme vardır. bunun sayesinde arkadaşların da düşmanları kolayca görür. bu özelliği her fırsatta kullanman gerek. faydasını mutlaka görürsün.

- sis bombası ve gece görüşü. bu ikili battlefield da çok başarılı olmanı sağlayabilir. çatışmanın tam ortasına değil fakat kilitlenen yerlerine sis bombası atarak gece görüşü ile rakibi kolayca avlarsın. yeni başlayanlarda gece görüşü yoktur.
eskilerdede pek tercih edilmez. bu yüzden işin ciddi kolaylaşır.

- silahlara özel taktikler. bazı silahların özel taktikleri varıdır. battlefield 3 de havan topunda her atış sonrası havan topunu taşıman gerekir. battlefield 3 ve 4 de LMG lerin tripoduyla kullanmak büyük avantaj sağlar.
yine battlefield 4 de silahlarda lazer/light combo özelliği ile hem lazer hemde ışık koyabiliyorsın silaha. yakın çatışmada ışık moduna alıp rakibi kör edebilirsin, uzak mesafede de lazer moduyla daha iyi nişan alabiliyorsun.
bu alandaki özellikler oyunlara göre değişir bunlarla ilgili videoları izlemende fayda var.

- genel davranış biçimi. başta dediğim gibi avcı gibi davranmak lazım. kafasını siperden ilk çıkaran ilk kurşunu yer. doğar doğmaz öne atılman lazım fakat siperden ilk çıkan sen olma. çatışmanın alacağı şekile göre taktiğini belirlemen gerek.

- rica. battlefield oynayanlar assault sınıfında birini hayata döndürdüğünüzde hemen kaçmayın 2 dk delikanlı olun da adam kalkıp çatışmadan kaçana kadar koruma ateşi açın. çatışmanın ortasındaki adamı kurtarıp tekrar ölüme terk etmeyin.

oyun dergisine editör olsam bu kadar yazmazdım herhalde.

GOLDEN GOLD

Asistan
Reaksiyon puanı
11
[MENTION=45352]orcnd[/MENTION] [MENTION=34511]7.43[/MENTION] [MENTION=395233]Aedonxx[/MENTION] [MENTION=103692]apotaha[/MENTION] [MENTION=288387]leanardo[/MENTION] [MENTION=289241]Burk.Clik[/MENTION] [MENTION=290065]falcon291[/MENTION] [MENTION=406109]GameMonster[/MENTION] [MENTION=285993]tahayusuf23[/MENTION] [MENTION=290975]giskur11[/MENTION] [MENTION=103692]apotaha[/MENTION]

ekrana gelen görüntü hızı ve görüntü kalitesinin iyi olduğu durumda biraz daha iyi oynadığımı farkettim

Son mesajlar