Satın Alma - Satma

IuTKuI

Profesör
Merhabalar,

Arkadaşlar bir çok forumda olduğu gibi SDN forumlarında da üye olan kişilerin herhangi bir eşyası olsun yani bu ekran kartını satar, kalem satar, telefon satar, araba için kolçak satar, puzzle satar, RC araba satar atıyorum yani bir sürü şey olabilir.

Mesela donanım tavsiyesi bölümünde yeni kasalar toplanıyor. Peki eski kasalardan işe yarayan hiç parça artmıyor mudur? Belki de bir yakınımıza 300W psu gerekir ve yeni bilgisayar hazırlayan arkadaşta bu mevcuttur satmak istiyor olabilir.

Satışı yapan kişi, satışını güvenli bir şekilde sonlandırırsa bir referans puan sistemi eşliğinde puanı arttırılabilir.

Sonuçta birimizin işine şu anda yaramayan bir nesne, başka birimizin şu anda çok önemli ihtiyacı olabilir.

Ne dersiniz forum içerisinde böyle bir konu olsa işimize yaramaz mı?

MysteЯio

Profesör
Onursal Üye
Alım-satım bölümünün olmasını istiyorum fakat suistimal edenler olacaktır. Bu sebepten SDN yönetiminin sıcak bakacağını sanmıyorum.

IuTKuI

Profesör
Bu işi de gayet ciddi bir şekilde yürütülebilir. Mesela SDN'e üye olma kapalı olabilir, davetiye sistemi geri gelebilir. Böylece sadece içeriden arkadaşı olan kişiler satış gerçekleştirebilir.

Veyahut mesaj sınırı gelebilir. Satış bölümünde yazabilmek yada birşeyler satmak için 75 atıyorum 100 msj sınırı getirilir.

Çünkü mesela elimde satacak birşeylerim var gittigidiyor'a koymak yerine buradan da tanıdığımız ayaküstü güvendiğimiz kişilere satmak daha iyi olacaktır. Böylece birbirimizi de daha çok tanıyor olacağız.

Moderatörlerden ve SDN Yöneticilerinden bu konuya bakmalarını rica ediyorum.

VincentVega

Profesör
Bence çok iyi bir fikir. Suistimal edenler çok olacaktır onun için de güzel bir önlem alınabilir. Zaten çoğu eski üye burada birbirini tanıyor, tanımasa da hergün aynı konuya mesaj yazan insanlarız bir samimiyet bir güven var yani. Zaten sanmıyorum ki yeni gelen bir üyeden birşey alsın buradaki herhangi bir üye.

sleeper

Asistan
Sdn'e yeni üyeyim ama 3 yıldır takip ediyorum.Alım satım konusunda ne karar alınır bilmem ama ihtiyacı olan insanın işene yarayan teknolojik alet çok olur eminim. :)

ALPARS

Profesör
Güzel fikir.
Destekleriz her daim :)

Açılacak olursa,alınacak tedbirler şöyle olabilir:

• Telefon onaylı.
  • Belli bir mesaj kotasını doldurmak(örn. 70 mesajı dolduranlar ilan açabilir)
Sanırım bunlar yeterli diye düşünüyorum.Zaten diğerlerinde de böyle.
Bundan sonrası üyelere kalmış.

IThelp

Profesör
güzel fikir mesela ben bir özel şirket calıyorum asıl mesleğim bilgisayar teknisyeni iş sonra ve hafta sonları özel olarak özel bilgisayar tamiri yapıyorum kendi evimde elimde cok sağlam parcalar kalıyor yani örnek müşteri yeni bir ekran kartı alıyor eskisini bana bırakıyor bende bunları uygun bir fiyata satabilirim ihtiyacı olanlara

IuTKuI

Profesör
Evet demek istediğim tam senin sözcüklerin @IThelp. Sonuçta teknoloji sitesi ve forumunda alım satımın olması çok güzel olur.

@checkirge Aynen dediğin gibi. Yani sadece üst tarafta bir kişinin konuşmasını alıntılayıp sohbet ettiğinde bile bir anda "Hee bu iyi biri" vs diye yorumlayabiliyoruz.

@ALPARS™ Pardon bu telefon onayı nasıl olabilir ben anlamadım orayı da :)

Karargaht

Dekan
Böyle bi konu daha öncede açıldı lakin detaylara inilince üzerimize büyük sorumluluk düşüyor. Yüzlerce alım satım sitesi varken ben de pek gerek görmüyorum, soranlara uygun fiyatlı ürünleri tavsiye ediyoruz zaten.

WebNick

Profesör
Bu işin altından forum mantığı ile kalkılamaz. Sonucu foruma büyük zarar olur. Bu sebepten olabileceğini düşünmüyorum

YellowRed

Rektör
dh ve chip gibi forumlarda bu iş yapılabiliyorsa sdn forumda da yapılabilir. bildiğim kadarıyla, forum yönetimi bakımından bir sorumluluğu da yok. forum sadece alıcı ile satıcıyı buluşturan bir aracı konumunda. yani satışı yapan üyeye kefil olmak veya alıcıya garantör olmak gibi bir durum söz konusu değil. üyeler de bunu bilerek alım-satım yapacaklar zaten. :)

IuTKuI

Profesör
dh ve chip gibi forumlarda bu iş yapılabiliyorsa sdn forumda da yapılabilir. bildiğim kadarıyla, forum yönetimi bakımından bir sorumluluğu da yok. forum sadece alıcı ile satıcıyı buluşturan bir aracı konumunda. yani satışı yapan üyeye kefil olmak veya alıcıya garantör olmak gibi bir durum söz konusu değil. üyeler de bunu bilerek alım-satım yapacaklar zaten. :)

Sağol yorumun için benim yerime sen yazmışsın. Neden birden kendinizi burada ortaya koydunuz onu anlamadım ben.

Burada işi kullanıcılar kendi aralarında yapacak sadece konular SDN aracılığıyla gerçekleşecek. Moderatörlerin yapması gereken birşey yok bu durumda.

SDN'i burada alım-satım sitesi yapmayacağız. Sadece aracı olarak konular açılacak ürünler satılacak.

Ayrıca burada 0 ürünlerin satışıyla alakalı ben söylemedim. Kullanıcıların kendi 2.el olarak gördükleri ürünleri başka kullanıcılara satmasından bahsediyorum. Sizler olaya farklı yönden baktınız. Benim anlatmak istediğim bu değil.

Darknes$

Rektör
Onursal Üye
Belli bir mesaj sınırına izin verilip, kişiler arasında karşılıklı güven olduktan sonra her türlü alışveriş yapılabilir.

IuTKuI

Profesör
Arkadaşlar siz bu olayı gittgidiyor'a çevirmek istediğimi anladınız sanırım olay bu değil.

Bir başlık altında kullanıcılar arasında ürün satma alma işlemleri bu kadar basit :) Neden herkes forum değişebilir diyip duruyor.

Teknoloji sitesi ama her telden konu mevcut olupta değişmiyor da bu olunca mı değişecek. Lütfen biraz geniş pencereden bakın :)

Norrick

Asistan
Fikir çok güzel ama suistimal edilmediği sürece. Önlem alınarak uygulamaya geçerse eminim katılımcısı çok olur. :)

Jibbs

Doçent
bence mantıklı sdn hiç bir sorumluluk almayacak sadece aracı ve satıcı arasında gerçekleşecek..
güvenilmeyen durumlarda oylama olabilir vs..