Sata 2 veya Sata 3 Destek Bilgisi Nasıl Öğrenilir?

Bu konuyu okuyanlar

KısıkGöz

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Öncelikle iyi forumlar arkadaşlar. Tüm internet alemini ve SDN forumunu taramama rağmen sorunuma bir çözüm bulamadığım için konuyu açıyorum. Var olan bir konu var da benim gözümden kaçmışsa affola.

LG A510-U.AE12T model bir dizüstü kullanıcısıyım. Anakart da aynı isme sahip. CD-ROM Sata girişine SSD takmayı planlıyorum. SSD taktığımda Sata 2 desteği dahi olsa HDD'den daha yüksek bir hız desteği alacağımın farkındayım fakat anakartımın Sata 2 mi yoksa Sata 3 mü desteklediğini merak ediyorum.

AIDA64 ve HWiNFO64 uygulamalarıyla bilgiye ulaşmaya çalıştım fakat anakartın desteklediği Sata versiyonunu göremedim. Sadece AIDA64 ile kontrol ettiğimde HDD'nin Sata 3 olduğunu görebildim. Tabii ki bu hangi hızda çalıştığını anlamama yetmiyor. HWiNFO64 adlı uygulamada ise Sata 2 ve 3 portlarının desteklenmediği bilgisi ile karşılaştım. Bilgisayarımın Sata 1 olmadığını düşünüyorum fakat emin olamadım. İnternette gördüğüm uygulama resimlerinde en azından portların neyi desteklediği açıkça yazıyor da benim bilgilerimde neden böyle çıktı anlamış değilim. HM55 tipi bir chipset bulunduğunu gördüm fakat internette bazı kişiler sadece Sata 2 desteklediğini bazıları ise Sata 3 de desteklediğini yazmışlar.

Aşağıda her iki programın da ekran görüntülerini iletiyorum. Bilgisayarımın hangi Sata desteğini sunduğunu ve nereye bakıldığında bunun anlaşılabileceğini açıklayabilir misiniz?

AIDA64.jpg

HWiNFO64.jpg

Son mesajlar