Şarj kablosundaki 1A, 2A 3A ve 5A gibi değerler nedir ? Ne işe yarar?

yolcu35

Profesör
Adaptörü biliyoruz zaten değerlerini filan. Kabloyu da önemsemek gerekiyor. Bugün yeni kablo aldım. 5.0A yazıyor. Eski kabloda 2.5A yazıyordu arasında ne fark var??

DarkWiThCeM

Profesör
Adaptörü biliyoruz zaten değerlerini filan. Kabloyu da önemsemek gerekiyor. Bugün yeni kablo aldım. 5.0A yazıyor. Eski kabloda 2.5A yazıyordu arasında ne fark var??
A yani amper peki amper ne demek

Amper, elektrikte akım şiddeti birimidir. Birim zamanda geçen elektrik yükü miktarına elektrik akımının şiddeti denir. Bir iletkenin belli bir kesitinden saniyede bir Coulomb elektrik yükü geçerse, akım şiddeti 1 A olur. Akım şiddeti formülüne göre hesaplanır; Q: Elektrik yükü miktarı, t: Zaman I: Akım şiddeti.

grbzz

Revolution
Yönetici
Moderatör
Daha hızlı bir aktarım yapıyordur galiba. Mesela kaç W şarj olacağı amper×volt üzerinden hesaplanıyor. Yani 5A'lık kablo daha hızlı bir adaptör ile de uygun biçimde çalışır. Ama yine de şarj aletine bağlı hız olayı.

yolcu35

Profesör
Orijinal şarj aleti almanız batarya için daha sağlıklı olur.
Şarj aleti orjinal. Kablo aldım. Gidipte samsung kabloya 100 lira veremem. Sony veya diğer firmaların kablolarını tercih ediyorum. Bu sefer huawei aldım. Sonuçta marka bir kablo. Adını sanını bilmediğimiz bir marka değil