Rehber Şarj Hakkında Herşey

Reaksiyon puanı
1,768
Şarj hakkında herşeyi yazalım bilmeyenler (örneğin ben) öğrensin dedim ve bu konuyu açtım :)

Şarjı bitirmek bataryaya zarar veriyormuş tam doldurmak da aynı şekilde zarar veriyormuş diye biliyorum doğru mu?

Şarjı sürekli takıp çıkarmak sokete zarar verir mi?

En uygun şarj seviyeleri nelerdir (şarj en az kaç olmalı en fazla kaç olmalı)

Ve bu konuda başka ne biliyorsanız

lordare

Moderatör
Moderatör
Reaksiyon puanı
1,786
Bu konuyu irdelemek için önce batarya teknolojisinden ve batarya tarihinden haberdar olmak lazım.
O eski tuşlu Nokia telefonlar, Lityum Polimer (LiPo) bataryaya sahiptir. Bu bataryaların uzun ömürlü olmaları için bitmesi beklenmeli, %10 civarında şarja takılmalıydı. Daha sonra 2017'ye kadar olan telefonlarda Lityum iyon alaşımı olan Li-ion bataryalar kullanıldı. Bunlar %40'ta şarja takılınca daha sağlıklı davranış gösteriyordu ve şarjdan çıkarıp takınca bir sorun teşkil etmiyordu. Daha güvenli ve daha uzun ömürlüydü.
Bu Li-ion bataryaları geliştire geliştire 3.000-3.500 mAh kapasitesine kadar geliştirdiler. Daha fazla küçültemediler. Daha sonra batarya teknolojisi tıkandı.
Bir süre 3.000 mAh dolaylarında emekleyen batarya teknolojisi, Çinli bir firmanın biz bu eski LiPo bataryaları niye geliştirmedik diyip LiPo bataryaları geliştirmeye çalışması ve başarılı olup 4.000 mAh batarya piyasaya sürmesiyle ilerleyişine devam etti. LiPo bataryalar, dikdörtgen Li-ion bataryalara nazaran her şekilde olabiliyordu. İster yuvarlak ister çeşitli şekiller her şekle rahatça girebiliyordu ve sığdırması bu yüzden daha kolaydı. 2017 yılından sonra yavaş yavaş batarya teknolojisi LiPo bataryaya yeniden kaydı ve şu an cep telefonlarımızda bulunan 4.000,5.000 ve üzeri bataryaların hepsi Lityum Polimer bataryalardır.
Yani bir dönem ortaya çıkan "istediğiniz gibi şarjdan çıkarıp takabilirsiniz, şarjın tam bitmesine gerek yok %50'de bile şarja takılabilir ömrü azalmaz" tarzı söylentiler Lityum-İyon bataryalar için geçerlidir. Hâlihazırdaki Lityum-Polimer bataryalar için geçerli değildir . Bizler için en sağlıklısı, telefonu %10 civarında şarj etmektir. Şarja takılıyken mümkün olduğunca şarjdan çekmemektir. Zaten bataryanın ömrünün kısa olması telefon firmalarının da işine geliyor. Batarya az dayanmaya başlayınca yeni telefon satın almak zorunda kalınıyor, zira piyasada orijinal görünümlü birçok sahte telefon bataryası mevcuttur ve telefon firmaları yedek telefon bataryalarını bilerek piyasaya sürmemektedir.
Okuduğunuz için teşekkür ederim. Umarım sorularınıza cevap olmuştur.

Son düzenleme:

vigilantemre

Moderatör
Moderatör
Reaksiyon puanı
1,679
Ben de bir tavsiye vereyim, cihazı şarja takmadan önce uçak modunu açın ve arkaplanda uygulama çalışmadığından emin olun, ya da cihazı kapatarak şarj edin. Bunun pil ömrüne katkısı çok büyük.

Necla123??

Asistan
Reaksiyon puanı
199
Telefon modeli ne
Birde telefonu ne şekilde kullanıyorsunuz
parlaklık ve ses seviyesi müzik, sosyal medya, video vs ne kadar vakit geçiyor
Çalıştığım için fazla vakit geçiremiyorum telefonda
Mesaj otomatik birleştirildi:

Ben de bir tavsiye vereyim, cihazı şarja takmadan önce uçak modunu açın ve arkaplanda uygulama çalışmadığından emin olun, ya da cihazı kapatarak şarj edin. Bunun pil ömrüne katkısı çok büyük.
Uçak modunu neden açıyoruz

Reaksiyon puanı
1,768
Çalıştığım için fazla vakit geçiremiyorum telefonda
Mesaj otomatik birleştirildi:

Uçak modunu neden açıyoruz

Cihaz uçak modundayken sinyal kesiliyor sim kartı yokmuş gibi
Bu durumda da daha az enerji harcıyor
Ben hep uçak modundayım zaten arayan soranım yok :D
En son arkadaşlarla 6 ay önce konuştum insan hiç mi merak etmez ayp ya
(bu arada uçak modundayken birisi arayınca flaş sms ya da sms ile şu numara aradı diyor yani en azından bende öyle oluyor)

Necla123??

Asistan
Reaksiyon puanı
199
Cihaz uçak modundayken sinyal kesiliyor sim kartı yokmuş gibi
Bu durumda da daha az enerji harcıyor
Ben hep uçak modundayım zaten arayan soranım yok :D
En son arkadaşlarla 6 ay önce konuştum insan hiç mi merak etmez ayp ya
(bu arada uçak modundayken birisi arayınca flaş sms ya da sms ile şu numara aradı diyor yani en azından bende öyle oluyor)
??Ayıp ya neden arayanın yok belkide uçak moduna koyunca arıyolardır

basit

Dekan
Cezalı
Reaksiyon puanı
6,526
Şarjın belli yüksek seviyelerde yavaş şarj olur. O zaman çıkar şarjdan,
Şarjda iken telefonu pek kullanma. Zaten ısınıyor cihaz, sen de ısındırma. Bataryayı yıpratır.

Reaksiyon puanı
1,768
Şarjın belli yüksek seviyelerde yavaş şarj olur. O zaman çıkar şarjdan,
Şarjda iken telefonu pek kullanma. Zaten ısınıyor cihaz, sen de ısındırma. Bataryayı yıpratır.
İsınmanın yıpratması konusunda lityum polimer/lityum iyon farkı var mı

Jennie

Öğrenci
Reaksiyon puanı
9
Şarj hakkında herşeyi yazalım bilmeyenler (örneğin ben) öğrensin dedim ve bu konuyu açtım :)

Şarjı bitirmek bataryaya zarar veriyormuş tam doldurmak da aynı şekilde zarar veriyormuş diye biliyorum doğru mu?

Şarjı sürekli takıp çıkarmak sokete zarar verir mi?

En uygun şarj seviyeleri nelerdir (şarj en az kaç olmalı en fazla kaç olmalı)

Ve bu konuda başka ne biliyorsanız
Merhaba. Eğer şarjın 30 falansa o zaman şarja tak. Tam doldurmak zarar vermiyor ama eğer dolduğu halde bile hala şarjdasa o zaman zarar veriyor. İlk başda hiç bir şey olmuyor ama tekrarlanarsa o zaman zarar veriyor.

lordare

Moderatör
Moderatör
Reaksiyon puanı
1,786
İsınmanın yıpratması konusunda lityum polimer/lityum iyon farkı var mı
Fark etmez. Şarj olurken telefon düşük güçte çalışır ve telefonda oyun vs gibi ağır şeyler yapılırsa çok çabuk ısınır ve hangi batarya olursa olsun şarjda kullanılırsa batarya ömrü azalır

KaTaRaN

Profesör
Reaksiyon puanı
2,517
Kullan kardeşim istediğin gibi en kötü 2 sene sonra batarya 4 sene sonra soket değiştirirsin. 3k 5k verdiğin telefona 2 senede bir batarya parasını çok görmeyin. Ben motora bile 2bin km de bir 80 liralık yap katıyorum...

Apple Lover

Profesör
Reaksiyon puanı
708
Ya kardeşim takılmayın şu bataryaya kullan gitsin en fazla pil sağlığı düşer soketin bozulduğunuda ilk defa duyuyorum hiç başıma gelmedi hemde ben sürekli şarjda oyun oynayan birisiyim ekran sürem duruma göre 13 saatte kadar çıkıyor hala telefonuma bişi olmadı ne bataryada bişi oldu ne de sokete kullan gitsin

basit

Dekan
Cezalı
Reaksiyon puanı
6,526
Ya kardeşim takılmayın şu bataryaya kullan gitsin en fazla pil sağlığı düşer soketin bozulduğunuda ilk defa duyuyorum hiç başıma gelmedi hemde ben sürekli şarjda oyun oynayan birisiyim ekran sürem duruma göre 13 saatte kadar çıkıyor hala telefonuma bişi olmadı ne bataryada bişi oldu ne de sokete kullan gitsin
İleri de sattığı zaman önemli bu konular. Mesela Apple'da yüksek tutman lazım pil sağlığını.

Utku92

Dekan
Reaksiyon puanı
3,839
Ek olarak benden de öneri olsun. Durumunuz iyiyse cihaz da kablosuz yüksek hızlı şarj destekliyorsa kablosuz şarj cihazı almanızı öneririm. Soket girişinin sağlığı telefon uzun ömürlülüğü açısından. Düşünsenize kaç kez tak çıkar yapılmıştır ? Zamanla zaten bazıları deforme oluyor.

Apple Lover

Profesör
Reaksiyon puanı
708
İleri de sattığı zaman önemli bu konular. Mesela Apple'da yüksek tutman lazım pil sağlığını.
Satacağım zaman apple store'a gidip bataryayı genious bar'da 2 dakikada değiştirtip satarım hiç kafaya takmaya gerek yok

Necla123??

Asistan
Reaksiyon puanı
199
Ama cidden bozuluyor

Utku92

Dekan
Reaksiyon puanı
3,839
Garanti varsa pili çok takmayın bence. İsterseniz 40 da çekin yada 50 de. Nasıl olsa garantisi var.

glossofobhia

Profesör
Cezalı
Reaksiyon puanı
515
Net olarak söyleyebilirim ki Bataryanızı tam boşaltmayın ve tam doldurmayın, örnek olarak %25 in altına düşmeden şarja takın %80-90 olduğunda fişten çekin, pili 0 a düşürüp cihazın kapanmasına sebep olmak bataryanın ömrünü daha çabuk tamamlamasına sebep oluyor, pili 100 e kadar şarj ederken dikkat edin 90 dan 100 e çıkması çok zaman alıyor tam şarj etmek de bataryaya zarar veriyor, tam boşaltmadan ve tam doldurmadan kullanımda batarya sağlığını daha uzun süre muhafaza edecektir.

KaTaRaN

Profesör
Reaksiyon puanı
2,517
Alan adam da gitsin bi batarya alsın yani veya fiyattan biraz daha indirim alsın. O kadar evhamlı ise gitsin sıfır alsın. Ben araba istiyorum eee.... Orijinal olsun. Tamam kaç model? 80 model. Hacı sen 90 modelsin hiç mi hasta olmadın hiç mi hastaneye yolun düşmedi. Millet bu orjinal işine çok takılıyor. Ben değişti mi abi diyorum değişti diyor. Orijinal parça mı yan sanayi mi taktırdın diyorum söylüyor yan sanayi ise vazgeçiyorum orjinal ise fatura istiyorum. Fatura da tamamsa problem yok. Alır geçerim

basit

Dekan
Cezalı
Reaksiyon puanı
6,526
Alan adam da gitsin bi batarya alsın yani veya fiyattan biraz daha indirim alsın. O kadar evhamlı ise gitsin sıfır alsın. Ben araba istiyorum eee.... Orijinal olsun. Tamam kaç model? 80 model. Hacı sen 90 modelsin hiç mi hasta olmadın hiç mi hastaneye yolun düşmedi. Millet bu orjinal işine çok takılıyor. Ben değişti mi abi diyorum değişti diyor. Orijinal parça mı yan sanayi mi taktırdın diyorum söylüyor yan sanayi ise vazgeçiyorum orjinal ise fatura istiyorum. Fatura da tamamsa problem yok. Alır geçerim
E dedigime geliyon. Sonucta herkes orijinal ve saglam olmasini istiyor.