Sarızeybek'in başını yakan kumpas!

Bu konuyu okuyanlar

Reallist

Müdavim
Reaksiyon puanı
0
Ona efsane diyorlar. Peki neden genç yaşta emekli oldu? İşte Ergenekon tutuklusu Şener Eruygur'a kadar uzanan büyük kumpas...

Aktütün Karakolu'nun basılmasıyla birlikte yeniden hatırlanan 90'ların efsane komutanı Erdal Sarızeybek'in önünü kesen, emekli olmasına neden olan dönemin Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Şener Eruygur'muş.

Erdal Sarızeybek Siyaset Meydanı'nda konuktu. Ali Kırca Albay'ın nasıl görevden alındığını seyirciye hatırlattı. Ancak Sarızeybek'in işin detayını anlatmasına izin vermedi.

Peki Eruygur Sarızeybek'in önünü neden kesmişti?

Sarızeybek'in "Ya Gazi Paşa Duyarsa" kitabında yer verdiği iddiaya göre olay, Orgeneral Şener Eruygur’un Jandarma Genel Komutanı olduğu 2003'ün eylülünde başlamıştı.

ERUYGUR 9 TELEFONUN 3 AYLIK DÖKÜMÜNÜ İSTEDİ

Jandarma İstihbarat Başkanı Tuğgeneral Levent Ersöz'dü. İstihbaratta görevli teknik takip subayı Yüzbaşı Hasan Atilla Uğur, Şanlıurfa Jandarma Alayı istihbarat yüzbaşısı Selçuk Sazaklı’yı arayıp dokuz telefon numarasının üç aylık ayrıntılı dökümünü istedi.

Sazaklı'nin durumu ilettiği Alay Komutanı Kıdemli Albay Erdal Sarızeybek, isteği garipsemişti. Numaraların Şanlıurfa'yla bir ilgisi yoktu. "Neden istiyorsunuz?" diye soruldu.

TELEFONLAR KİME AİT?

Yüzbaşı Uğur, "Merkezden istihbarat yapıyoruz ama mahkeme kararı çıkarmakta zorluğumuz var. İşimiz gecikiyor. Her alaya dağıtım yaptık numaraları. Onlardan istiyoruz” dedi. Sarızeybek'in, "Bu numaralar kime ait" sorusunu, "Terörist işte" diye yanıtlamıştı.

NUMARA TANIDIK ÇIKTI

Aslında kayıtlar doğrudan Türk Telekom'dan alınabilirdi. Sarızeybek kuşkulanıp Sazaklı'ya, “Listeyi tespit et ve getir” dedi. Numaralara bakınca, 'terörist' bağlantılı olmadıklarını fark etti. Numaralardan birini çevirdi. Karşısına bir kadın çıktı. Kadının sesi tanıdıktı. Hiç konuşmadan telefonu kapattı. Sarızeybek şaşkındı.

TELEFONLARDAN BİRİ ÖZKÖK'E AİTTİ

Kuşkuları artınca Sazaklı'yı dökümleri alması için İstanbul'a, Türk Telekom'a gönderdi. Sazaklı'ya burada, “Levent (Ersöz) Paşa ekibinde görevli uzman çavuş, dökümleri aldı” denildi.

Bu dokuz numaradan üçü 'kozmik' gizliliğe sahipti ve her biri şifreli bir dosyaya aitti. Anlaşılan o ki, Ankara'da çok gizli bir soruşturma yürütülüyordu. İddiaya göre, o kozmik telefonlardan birisi, dönemin Genelkurmay Başkanı Hilmi Özkök'ündü. Sarızeybek, bunu bilmiyordu.

YALÇIN TANFER'E SARIZEYBEK OPERASYONU

Bu arada ilginç bir olay daha yaşandı. Kendini Özel Harp Dairesi'nden emekli general ve istihbarat Güneydoğu sorumlusu diye tanıtarak yıllarca Güneydoğu Anadolu'da faaliyet gösteren Yalçın Tanfer adlı kişi, Sarızeybek’in operasyonuyla yakalanıp 24 Ekim 2003'te tutuklandı. Tanfer’in suçu, 'Gaziantep’te sivil istihbarat karargâhı yapacağız' diyerek Şanlıurfalı aşiretlerden 70 milyarın üzerinde para toplamasıydı.

KÜÇÜK KEFİL OLMUŞ

Aslında Tanfer ile Sarızeybek tanışıyordu. Şırnak Tugay Komutanı Tuğgeneral İsmail Evci tarafından tanıştırılmıştı. Tanfer'i Evci'ye tanıştıran ise 'arkadaşı' Tuğgeneral Veli Küçük'tü. Küçük, Tanfer'e kefildi. Evci, Tanfer'i haber elemanı olarak biliyordu.

Sarızeybek, Evci'nin gönderdiği Tanfer'i askeri tesislerde ağırladı. Tanfer, kendisini, aşiretleri barıştırmak için Genelkurmay'ın gönderdiğini söyledi. Birlikte köylere gidip kimi aşiretleri barıştırmaya uğraştılar. Fakat bu süreçte Sarızeybek, Tanfer'in 'Bir kişinin işyerine esrar atıp sonra ihbar etmek' suçlamasıyla 10 yıl hapis cezası aldığını öğrendi. Silah taşıma ruhsatı olmamasına rağmen belinde emekli bir orgeneral tarafından hediye edildiğini iddia ettiği silahla dolaşıyordu. Aşiretlerden 'gizli faaliyetler' için para topluyordu.

TANFER SARIZEYBEK'İ ŞİKAYET ETTİ

Tanfer'in çevresi o denli genişti ki, 2002 yılında eski Başbakan Tansu Çiller'le bile görüşüyordu. Bucak aşiretinin lideri Sedat Bucak ile de ilişkisi vardı. Birçok komutanı tanıyor, eski komutanların özel bilgilerini ve operasyonların detaylarını biliyordu. Yakalanınca üzerinden KKTC Başbakanlığı'nca verilen kimlik kartı çıkmıştı. Bir iddiaya göre JİT (Jandarma İstihbarat Timi) kartı da taşıyordu.

SARIZEYBEK'E SORUŞTURMA

Tanfer, cezaevinden Jandarma Genel Komutanlığı ve Genelkurmay’a birer mektup gönderdi. Bu mektupta, Sarızeybek için şu şikayette bulundu: “Albay, Eruygur için, çiçek ve ağaç işleriyle uğraşır, jandarmalığı bilmez dedi. Jandarma Genel Komutanlığı Eğitim Komutanı Nurettin Çakır Paşa için de, Çerkezdir ve hanımı ressamdır, bizim yalaka subaylara resim satar, dedi.”

Sarızeybek'e soruşturma başlatıldı. Üç kişilik soruşturma ekibinin başında, Ersöz vardı. Diğer iki kişiyse Jandarma İstihbarat Teknik Takip Daire Başkanı Albay Atilla Uğur ve Jandarma Adli Müşavirliği’nde görevli Hakim Yüzbaşı Mehmet Şimşek’ti.

KEŞKE BİLMEYSEYDİM

Sarızeybek, kitabında, alındığı çapraz sorguyu şöyle anlattı:

“Her şeyi anlattım. Yetmedi. Levent Paşam ısrarla 'Daha ne biliyorsun' diye soruyordu. Kendi kendime dedim ki 'Demek bilmemem gereken bir şeyi öğrenmişim de haberim yokmuş. Demek bu öyle bir şeymiş ki rahatsız etmiş.' Acaba neydi? Şimdi kızıyorum kendime. Keşke telefon numaralarını hiç tespit etmeseydim. Nereden bilecektim en azından üçünün kozmik gizli, her birinin şifreli dosyaya ait olduğunu. Ankara’da top secret operasyon olduğunu. Bilemedim. Bilemeyince de aldım başıma belayı."

EKİP DAĞITILDI

Bu ilişkilerin odağındaki Tanfer Urfa’da sivil mahkemede; Sarızeybek ise Gaziantep’te askeri mahkemede yargılanmaya başlandı. Yargılama sürerken, 2004'ün şubat ve mart aylarında Ersöz’ün altındaki tüm istihbarat kadroları dağıtıldı. Sadece Ersöz ve Uğur görevinde kaldı.

SARIZEYBEK BERAAT ETTİ

Ağustos ayında Eruygur emekliye ayrılınca yeni komutan Orgeneral Fevzi Türkeri, Ersöz ve Uğur'u görevden aldı. Ersöz, Bilecik’teki Er Eğitim Tugay Komutanlığı'na, Uğur ise Kocaeli Jandarma Komutanlığı’na gönderildi. Bir yıl sonra Ersöz emekliye sevk edilirken, Uğur Çanakkale’ye gönderildi. Adli soruşturmaların başındaki Jandarma Adli Müşaviri Hâkim Albay Sadrettin Aktaş da emekliye sevk edildi.

Sarızeybek, 9 Aralık 2004'te beraat ederken, Şanlıurfa Asliye Ceza Mahkemesi Tanfer’i dokuz buçuk yıl altı ay hapis ve 74.9 milyar lira para cezasına çarptırdı.

İyi Bilgi

Yasko

Asistan
Reaksiyon puanı
0
bu albayın katıldığı bütün programları izliyorum.ülkede bunun gibi 10 tane adam olsa terörün kökunu kazırız..

EBB

Doçent
Reaksiyon puanı
2
Dün siyaset meydanının tamamını izledim.. "Hükümeti eleştirmiyorum.. Sadece gerçekleri görmenizi istiyorum" diye sık sık cümleler kurdu.. Adeta hükümete karşı şov yapan bir emekli asker görünümündeydi neden;?

- Her fırsatta yaşanan terör olaylarını komple hükümete yıktı..
- Ergenekon avukatlığının duygusal versiyonunu bizlere gösterdi..
- Terörle mücadelede "benim kitabım var bakın" diye reklamını da yaptı..

Bunların dışında en son notunu verdiğim yer şu kısımdı:

Soru soranlar içerisinde bir abla başladı Başbakan'a sallamaya.. yanındakilerin gazıyla saçmaladı ha saçmaladı.. Bir de Ünv. öğrencisi.. Ne de olsa Paralı bir büyüğün çocuğu.. Bizim gibileri çıkarmazlar oraya neyse..

Son soruyu soran arkadaş şöyle sordu; Sizce darbeler terör oluşumuna sebep olmadı mı? gibi ( aslında arkadaşın demek istediği başkaydı ama ağzından öyle çıktı ) Devamında başka şekilde sordu..

Kaçamak cevap hazır: Başımızdakiler.. Hım.. ( tebessüm ) Söylediğim gibi başımızdakiler..

Cevap bu mu olmalıydı.. İşte Sarızeybek'in özeti bu.. ( Bana göre tabi )

Not: Eruygur zamanında komutanıymış.. Bir de haksızlık etmiş.. Acep Ergenekondan dem vurması bu sebepten midir.. ( Düşünüyorum.. Siz de düşünün.. )

cabi

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
sana sonuna kadar katılıyorum EBB akşam bende seyrettim saat 3 e kadar dedimki bu adam herşeyi biliyor bide düşündüm zamanında bu dam nie çıkıpta kanal kanal dolasıpta bu bildiklerini nie anlatmadı. ama sebebi belli bu hükümeti yıkmak
doğrusuyla yanlışıyla bu kişiyi yüzde 34 den 47 e yükseltti. bu millet salak mı? o zaman die düşünmek lazım

Elbruz46

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,338
Walla pamukoğlu da bu da aynı
bir adam
çıkıp durmadan ben çok biliyorum
ben en iyisiydim
ben olsaydım çözerdim
ben şunu yaptım
ben bunu yaptım diyorsa
gıcık olurum
siyasetçiler bile BİZ diyor.
Gerçi bunların derdi de siyasi
Pamukoğlu benim siyasetle işim olmaz dedi
Tv lere çıktı şatafatlı laflar etti kahramanlık hikayeleri anlattı
sonra siyasetle işim olmaz diye adam karşımıza partiyle çıktı...
samimiyetsiz geliyor bunlar bana hem de çok...
o bölgede siz den başka komutan yok muydu onlar niye kahramanlıklarını anlatmıyor
yoksa onlar hiç kahramanlık yapmadı mı?
bir adam kendini zorla böyle efsane eder sonra da ben efsaneydim diye kendi de inanmaya başlar...

ayazefe

Asistan
Reaksiyon puanı
5
sana sonuna kadar katılıyorum EBB akşam bende seyrettim saat 3 e kadar dedimki bu adam herşeyi biliyor bide düşündüm zamanında bu dam nie çıkıpta kanal kanal dolasıpta bu bildiklerini nie anlatmadı. ama sebebi belli bu hükümeti yıkmak
doğrusuyla yanlışıyla bu kişiyi yüzde 34 den 47 e yükseltti. bu millet salak mı? o zaman die düşünmek lazım

vay vay adamın ilk mesajı ve bu konuya AKP yandaşları burayıda bastı demekki zorunuza giden ne GERÇEKLER mi?

hadi ordan be işinize gelmeyince hükümeti yıkmak oluyor DENİZ FENERİ'nden DENGESİZ mir fırattan bahsetsenize nezaman istifa edecek HANİ İSTİFA ETMEYEN ŞEREFSİZDİ ne oldu

çoktan yıkıldınız haberiniz yok

zafercem

Asistan
Reaksiyon puanı
1
Dün siyaset meydanının tamamını izledim.. "Hükümeti eleştirmiyorum.. Sadece gerçekleri görmenizi istiyorum" diye sık sık cümleler kurdu.. Adeta hükümete karşı şov yapan bir emekli asker görünümündeydi neden;?

Soru soranlar içerisinde bir abla başladı Başbakan'a sallamaya.. yanındakilerin gazıyla saçmaladı ha saçmaladı.. Bir de Ünv. öğrencisi.. Ne de olsa Paralı bir büyüğün çocuğu.. Bizim gibileri çıkarmazlar oraya neyse..

Son soruyu soran arkadaş şöyle sordu; Sizce darbeler terör oluşumuna sebep olmadı mı? gibi ( aslında arkadaşın demek istediği başkaydı ama ağzından öyle çıktı ) Devamında başka şekilde sordu..

Kaçamak cevap hazır: Başımızdakiler.. Hım.. ( tebessüm ) Söylediğim gibi başımızdakiler..

Not: Eruygur zamanında komutanıymış.. Bir de haksızlık etmiş.. Acep Ergenekondan dem vurması bu sebepten midir.. ( Düşünüyorum.. Siz de düşünün.. )

Tabi canım façanız yemeyinci karalamaya kalk.Sizin ne mal olduğunuzu bu millet iyi öğrendi.Seni tabi çağırmazlar senin gibi fonksiyonları gelişmemiş bir kişinin orada ne işi var.Bir de tutturmuş ergenekon diye gidiyorsunuz.Ergenekon üstünüze patlayınca ben göreceğim sizi.AKP, ABD ve Kürtçülükten beslendiği için teröre göz yumuyor.Sizin gibi mümin! arkadaşlarda bunu işine geldiği için göz yumuyor.Belki de PKK'lısın AKP'yi çıkarın için destekliyorsun.Bu millet atatürk miiliyetçisi sizin gibi kanından şüphe edenlere yer yok.

EBB

Doçent
Reaksiyon puanı
2
Tabi canım façanız yemeyinci karalamaya kalk.Sizin ne mal olduğunuzu bu millet iyi öğrendi.Seni tabi çağırmazlar senin gibi fonksiyonları gelişmemiş bir kişinin orada ne işi var.Bir de tutturmuş ergenekon diye gidiyorsunuz.Ergenekon üstünüze patlayınca ben göreceğim sizi.AKP, ABD ve Kürtçülükten beslendiği için teröre göz yumuyor.Sizin gibi mümin! arkadaşlarda bunu işine geldiği için göz yumuyor.Belki de PKK'lısın AKP'yi çıkarın için destekliyorsun.Bu millet atatürk miiliyetçisi sizin gibi kanından şüphe edenlere yer yok.

Ben karalayacak bir ifade kullanmadım..

"Mal" derken herkesi kendiniz gibi görmeyin..

Fonksiyonumun gelişmediğini foruma daha yeni üye olmuş ve ilk mesajını atmış biri olarak çözebilme yeteneğine hayran kaldım.. Sarrafsın galiba..

Sizin gibi mümin diyorsun.. Yoksa sen gayrı müslim misin?

Ben Akpartiyi destekleyen bir ifade de kullanmadım.. Yine siteye ilk mesajını aktarırken beni pkk sempatizanı ilan etmen aklıma şunu getiriyor:

- Ya yasaklı üyelerden birisin..
- Ya yasaklı olmayıp düşüncesinde olan insanların fazla görünmesi için ikinci rumuz kullanıyorsun.. ( Tuncay Ö.'nün bizkackisiyiz arayışı gibi )
- Ya da aynı düşüncede olmayanı; gerici yobaz cahil diye tarif eden düşüncenin tohumundan filizlenen "zır cahil" toy birisin..
- Veya işi gücü sağa sola sataşmak olan birisin..

Aklıma başka şeyler de geliyor da bunlar yeterli..

Her zaman söylerim yine söylüyorum: Ne birilerinin söylemesi ile vatan haini olurumm.. Ne de Burda yazdıklarımla vatansever..

Bu kadar kolay çamur atmayalım..

Karalamak budur..

Fonksiyonu gelişmemiş biri olarak; Seni kendi fonksiyonlarını devreye sokmaya davet ediyorum..

zafercem

Asistan
Reaksiyon puanı
1
Ben karalayacak bir ifade kullanmadım..

"Mal" derken herkesi kendiniz gibi görmeyin..

Fonksiyonumun gelişmediğini foruma daha yeni üye olmuş ve ilk mesajını atmış biri olarak çözebilme yeteneğine hayran kaldım.. Sarrafsın galiba..

Sizin gibi mümin diyorsun.. Yoksa sen gayrı müslim misin?

Ben Akpartiyi destekleyen bir ifade de kullanmadım.. Yine siteye ilk mesajını aktarırken beni pkk sempatizanı ilan etmen aklıma şunu getiriyor:

- Ya yasaklı üyelerden birisin..
- Ya yasaklı olmayıp düşüncesinde olan insanların fazla görünmesi için ikinci rumuz kullanıyorsun.. ( Tuncay Ö.'nün bizkackisiyiz arayışı gibi )
- Ya da aynı düşüncede olmayanı; gerici yobaz cahil diye tarif eden düşüncenin tohumundan filizlenen "zır cahil" toy birisin..
- Veya işi gücü sağa sola sataşmak olan birisin..

Aklıma başka şeyler de geliyor da bunlar yeterli..

Her zaman söylerim yine söylüyorum: Ne birilerinin söylemesi ile vatan haini olurumm.. Ne de Burda yazdıklarımla vatansever..

Bu kadar kolay çamur atmayalım..

Karalamak budur..

Fonksiyonu gelişmemiş biri olarak; Seni kendi fonksiyonlarını devreye sokmaya davet ediyorum..

Kardeş eleştirilerimden hiçbirine cevap vermemişsin.Sadece savunma moduna geçmişsin.Kendini ajite ederek haklı duruma geçemezsin.Mümin! demişim anlamamışsın !(ünlem) işaretinin ne anlama geldiğini sanırım bilmiyorsun ya da çarpıtmak istiyorsun.Müslümanım ama inançlarımı kimseye dikte ettirmiyorum.Senin işi müslümanlığa götürmen zihniyetini ortaya çıkarıyor.

Yeni üyeyim yaklaşık 2 haftadır bu sitede yapılan yorumları görüyorum.Çok fazla saçmalayan üye görünce üye olmaya karar verdim.Senin gibi birkaç provokatör var bu sitede.Düşüncelerinizi ne kadar çürüten kişi varsa nereden o kişinin açığını bulabilirim diye düşünüyorsunuz.shiftdelete'ti yıllardır biliyorum.Forumlarına fazla girmedim.

Tuncay Özkan'cı değilim kendisini medyada takip ettiğim için biraz kendisi hakkında bilgim var.Kendisi hakkında bende soru işaretleri var.Ama Recep Tayyip Erdoğan'a göre kendisi bana daha yakın.Çünkü R.T.Erdoğan ABD,CIA,PKK,AB nezdinde yaptığı çalışmalarla! yolsuzluklarla,adam kayırmalarla vs. anılacak.

Ergenekon damgasını hemen vurdunuz bekleyin mahkeme bir sonuçlansın ondan sonra vatandaşlarımız hükmünü verir.Yoksa bir kişi mahkemenin vereceği karara kadar suçsuzdur sözüne inanmıyor musun?

Ayrıca üniversite mezunuyum aslında bu da önemli değil.Önemli olan adam olmaktır.Bana cevap yazarken bütün kelimeleri oku içinden seçtiğin kelimelerle cevap yazma.

KachacK

Asistan
Reaksiyon puanı
0
biz çok efsaneler gördük sonra kestane oldular...
bu adamı sevmemiştim, heryerde de söyledim bunu. bu kadar kendini övüp, sitesinden, kitabından bahsetmeye çalışması bile şaşırtıcıydı zaten konu terörken...

Chester Merve

Müdavim
Reaksiyon puanı
1
Anam gene olay çıkmış. :D:D

Dikkat edin ama, amesfa kanatlandırmasın sizleri. :D:D

Bir RedBull, bir de amesfa. :D

MtHan

Müdavim
Reaksiyon puanı
14
Adam ben çözerim demiyor. Sana şunu-bunu gösteriyor. Bunları yapmassanız bu olur diyor. Ayrıca sizin hükümetinize değil terör başladığından beri geçen hükümetlere söylüyor. Adam mesleğini icra etmiş, sizi inandırmaya çalışmasına gerek yok.

Yasko

Asistan
Reaksiyon puanı
0
zaten Sarızeybek kendi söyledi.. ''ben neden yapmadım bunları bana sorabilirsiniz siz neden zamanında görevdeyken yapmadınız diye sorun bana dedi.Bende yeni uyandım gözlerimi açtım.biz geç kaldık siz geç kalmayın gençler'' diye konuştu.. bu adamı kötülemeyın boşuna kendınız bocalarsınız.

Junas

Doçent
Reaksiyon puanı
7

Artık söylenecek söz bulamıyorum,gerçekten bulamıyorum.Sonuna kadar izledim bende adam o kadar güzel açıkladı ki sorunları,hükümetide eleştirmedi yanlışlarını söyledi böyle yapması gerekiyor,şöyle yapması gerekiyor dedi.
Yarın öbürgün vatan tamamen tehlikeye girdiği zaman bakalım ne yapacaklar acaba?Çok güvendikleri amerikada da tekme vuracak.Yani bu kadar da kör olunmaz ki.

eray045

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
250
sarızeybeği 2 yıldır takip ediyorum..
son zamanlarda bağırmaya başlamadı kendisi..
Türkiye üzerindeki tehditler üzerine kitaplar yazıp , makaleler yazdı hep..
ama yandaş medya hiç gündeme getirmedi..
şimdi tvde fırsat verildi kendisine oda halkını bilinçlendiriyor ;)