SAPPHIRE R7 240 ve Intel Core 2 DUO E7400 (Darboğaz mı oluyor?)

Bu konuyu okuyanlar

vuenxx54

Öğrenci
Reaksiyon puanı
11
Selamün aleyküm beyler. 2015 - 2016 yıllarında buraya üyeydim. Linux format işleriyle uğraşıp yapamamıştım bilen bilir :D Neyse konumuza geçelim

Ben 1 hafta önce bir arkadaşımdan SAPPHIRE marka R7 240 DDR3 with Boost ekran kartını aldım. İlk başlarda ciddi bir sürücü sorunuyla karşılaştım. Windows 7'den Windows 10'a geçtim, sorunum devam ediyordu bende Windows 8 sürücüsü indirip kurdum sıkıntı çıkmadı. Sorunum şu ki en küçük oyunlarda bile bir an ram darboğazı yaşar gibi birden fps düşüyor. Sorunlarımı alta yazıyorum cevap veren olursa ellerinden öperim :)

1) MSI AFTERBURNER programıyla oyunlarda %90'dan fazla işlemci kullanımı ve %40 yada 50 tarzı ekran kartı kullanımı var. Ani fps düşüşleri bu yüzden mi?
2) İşlemciyi değiştirsem bu sorunlar düzelir mi?
3) Eğer düzelirse bütçem 60 tl arası. İşlemci önerir misiniz?
4) CS2D oyununu eski ekran kartımla (HD7350) rahatça dropsuz şekilde oynuyordum. Kartı değişince bir an fps düşüşü yaşıyorum oyunda. İşlemciden mi?

Sistemim şu şekilde beyler;
İşlemci: Intel Core 2 Duo E7400
Ram: 4 GB DDR2
Ekran kartı: R7 240
Ana kartım: ASUS K5PKL AM-EPU

Mert Alper

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,311
Herhangi bir darboğaz söz konusu değil o ekran kartı ile işlemci arasında. Oyunları elinden geldiğince yüksek grafik ayarlarında oynamaya çalışırsan o sorun düzelecektir.

vuenxx54

Öğrenci
Reaksiyon puanı
11
R7 240 grafik kartı yüksek grafiklerde fps düşüşü yaşatıyor. Youtube'da izlediğim videolarda yüksekte aynı fps değerleri var fakat düşükte gördüğüm değerler bende yok. Gereğiyle yüksek fps almak istiyorum ama işlemcim sorun çıkarıyor sanırım.

vuenxx54

Öğrenci
Reaksiyon puanı
11
Spam atmak istemiyorum ama konu hala güncel.