SanDisk USSD 5000: Ucuz PC`ler için SSD

alperveli

Profesör


Şu anda pahalı bir sabit disk teknolojisi olan ve yüksek performanslı dizüstü bilgisayarlarda görülen Solid State Diskler (SSD) yakın gelecekte fiyatları düşerek standartlaşmaya başlayacak. Özellikle mekanik aksama sahip sabit disklere göre hızlı, hafif ve ısınma sorunu olmaması gibi özellikleri ile öne çıkan SSD`ler harcadıkları az güç ile de bir adım öne daha çıkıyor. Şu an için kapasitelerinin az olması ve kapasite arttırıldığında fiyatının astronomik rakamlara ulaşması son kullanıcı için en büyük dezavantaj olarak göze çarpıyor.

Örneğin; Samsung`un 32 GB SSD`sinin 1.8 inçlik versiyonu 434 dolar 2.5 inçlik versiyonu ise 699 dolarlık fiyat etiketine sahip. Eğer 64 GB`a çıkar isek fiyat 2.5 inçlik boyutuyla 1299 dolara çıkıyor.

SanDisk asıl amacı giriş seviyesi kullanıcılara SSD satma peşinde. Bunun için ise USSD 5000 serisini çıkarıyor. USB girişi ile bağlanan ürün 250 dolar altındaki bir fiyata satılması planlanıyor. Ayrıca doğrudan anakartlara bağlanabilmesini mümkün kılmak için çalışmalar devam ediyor.

"Düşük fiyatlı ve eğitim amaçlı PC`ler için düşündüğümüz bu ürün sayesinde piyasaya düşük fiyata sahip, dayanıklı ve düşük güç gereksinimi olan koyan bir ürün kazandıracağız." diye konuşan SanDisk genel müdürü Greg Rhine "2 GB`lık USSD 5000 Solid State Disk düşük fiyatlı PC`ler için yeterli kapasiteye sahip ve sabit disklerden daha düşük maliyetli, buna rağmen performanslı ve güvenli olacaktır." dedi.

USSD 5000 27x38 mm boyutlarıyla 1.8 inçlik sabit disklerin dörtte biri boyutunda ve mobil uygulamalar için yer kazanımı açısından çok iyi olacaktır.

Sandisk USSD 5000 serisini önümüzdeki aya 1GB`tan 8GB`a kadar çeşitli kapasite seçenekleriyle sunulacak.


KAYNAK
 
Üst