Sandboxie: Deneme Tahtanız

Kum havuzu tekniğini kullanarak yazılımların bilgisayara kaydettiği verileri yönetmenizi sağlayan Sandboxie, gizlilik ve sistem sağlığı için pratik bir çözüm.

Bazı yazılımların sistemde sorunsuzca çalışmasını istersiniz; ama o an için yaptığınız ayarları veya girdiğiniz şifreleri kesinlikle hatırlamasını istemezsiniz. Ya da başka hesap açmadan sanal bir alternatif kullanıcı yaratmak için ne yapmanız gerekir? Sandboxie bu sorunlar için tam bir çözüm. Yaptığı iş, anlatırken oldukça basit; bununla beraber beraberinde getireceği uygulama zenginliği yüksek.

Nasıl Çalışır?

Yazılımın çalışma mantığı çok basit. Yazılımlar çalıştıklarında kurulu oldukları diskten veri okurlar ve kendi üzerlerindeki değişiklikleri diske yazarlar. Sandboxie ve benzeri uygulamalar ise burada devreye girer ve arada bir kum havuzu oluştururlar. Bu şekilde, diskten okunan veri önce kum havuzunda toplanır; sonra oradan okunur. Yazılan veri ise sadece kum havuzuna yazılır. Kum havuzunda olmayan bir veri talep edildiğinde ise yine gerçek kayıt alanından okunarak havuza taşınır.


Nasıl Kullanılır?

Sandboxie çalıştıktan sonra kendi menüsünden bu yazılım aracılığıyla çalışacak yazılımı seçmeniz yeterli. Bundan sonra çalışan yazılımla beraber aynı klasörler içinde işlem yapmak isteyen yazılımları Sandboxie'nin ana penceresinde görebilirsiniz. Burada görülen her yazılım aslında sabit diskteki gerçek veriler üzerinde değil, Sandboxie tarafından yaratılmış havuzdaki veriler üzerine işlem yapıyor.


:: Sandboxie yazılımını indirmek için tıklayın.

Bilgi İçin: Sandboxie
SDN - http://shiftdelete.net
 

magicfurki

Üyecik
( 0x760a5781 adresindeki yönerge,0x00000065 bellek adresine başvurdu.
Bellek, written olamadı.) bana böyle bir hata veriyor ne yapmalıyım
 
Üst