Samsung'dan Android'e Yeşil Işık

Bu konuyu okuyanlar

Alengirli

Müdavim
Reaksiyon puanı
23
Android'in ayak sesleri gelmeyi sürdürürken, Samsung da önümüzdeki yıl Android işletim sistemine destek vereceğini açıkladı. Ayrıntılar yazımızda.

Samsung, Barselona'da yapılan Mobil Dünya Kongresi'nde, 2009 yılı içerisinde Google tarafından geliştirilmiş olan Google Android işletim sistemi içeren cep telefonları üreteceğini açıkladı.

Samsung daha önce Linux işletim sistemi içeren cep telefonları da üretmişti. Mobil işletim sistemlerinde Windows ve Symbian'dan sonra gelen bu iki işletim sistemine de (Linux ve Google Android) yer veren Samsung, PC'lerdeki işletim sistemi tekellerinin mobil sektöründe oluşmaması için destek veren bir şirket. Bu tekelleşmenin en büyük zararını kendilerinin çekeceğinin bilincindeler.

Hemen söyleyelim; Samsung yeni Linux işletim sistemli cep telefonu olan SGH-i800'i de Barselona'da kullanıcıların beğenisine sundu. SGH-i800 Limo Linux içeriyor. Samsung bu güne kadar toplamda 18 model Linux cep telefonuna imza attı. PC'lerde kullanıcı sayısı sürekli artan Linux'un mobil sektöründe de kendine güçlü bir yer edinip edinemeyeceği ve Google'ın internetteki başarısını mobil sektörüne taşıyıp taşıyamayacağını da yakın gelecekte göreceğiz.

Yazan: Mustafa Baltacı
Bilgi İçin: Mobil Dünya Kongresi
SDN - http://shiftdelete.net