Haber Samsung Toplam Pazar Payında Apple'ı Geride Bırakarak Zirveyi Ele Geçirdi! (Q1 2021 Şirketlerin Toplam Pazar Payları)

Bu konuyu okuyanlar

Reaksiyon puanı
6,381
Öncelikle söylemek isterim ki bu toplam rakamların yüzdelikleri. Yani tüm modelleri topladığınızda çıkan sonuç.

Asya merkezli global analiz firması Counterpoint'in Q1 2021 genel raporuna göre Samsung, toplam pazar payında pazarın %22'sini kaplayarak Apple'ı geride bıraktı. Apple ise 2. sırada toplam pazarın %17'sini kaplayarak yer aldı. 150 dolar altındaki liderliğini koruyan Xiaomi ise toplam pazarın %14'ünü kaplayarak ilk 3 sırada sonuncu oldu.

Toplam pazar ise Q1 2020'ye göre %20 büyürken, Q4 2020'ye göre %10 düşmüş ve 354.94 milyon satış rakamına gerilemiş gözüküyor.

SAMSUNG
Şirket Galaxy A12, A21s ve A31 gibi giriş ve orta segment cihazları ile özellikle de gelir seviyesi düşük coğrafyalarda, o coğrafyaların toplam pazarının en büyük kısmını kaplayarak, Q1 2021'de toplam pazarın en büyüğü olmayı başarmış gözüküyor. Şirket Latin Amerika, MEA (%26) ve Avrupa'da (%37) en çok satarken aynı zamanda Asya (%12) ve Kuzay Amerika'da (%28) 2. oluyor.

Ve şirketin bu başarısının ürün grubuna baktığımızda, her ne kadar şirket gizli tuttuğu için elimizde kesin veriler olmasa da diğer global satış listelerinden tahminle giriş ve orta segment cihazların büyük ağırlıkta olduğunu görüyoruz. Ve şirket giriş ve orta segment telefonlarına aynı zamanda Q1 2021'de en çok satan akıllı telefonlar listesinde 7,9 ve 10. sıraları da borçlu.

APPLE
Şirket 2. sırada %17'Lik pazar payı ile duruyor. Bu pazar payının ürün grubuna dağılımına bakarsak en çok satılan Aple ürününün iPhone 12 (ve serisi), daha sonra ise iPhone 11 olduğunu söyleyebiliriz. Ve model bazlı baktığınızda şirket en çok sattığı iPhone 12 serisi ve iPhone 11, aynı zamanda Q1 2021'de en çok satan akıllı telefonlar.

Coğrafi dağılımda ise şirket en çok Kuzey Amerika'da (%55), en az ise Latin Amerika (<%4) ve MEA'da (<&6) sattığını görüyoruz.

XİAOMİ
Şirket toplam pazarın %14'ünü kaplayarak ilk üç sıranın sonunu yakalamış gözüküyor. 3. sırada iken 150 dolar altı liderliğini koruyan şirket, Hindistan'da en çok satan iken Asya'nın toplamında 3. en çok satan olmuş. Şirket, en çok Avrupa'da (%19) başarı yakalarken, Kuzey Amerika'da %1'den bile az bir pazar payı ile başarısızlıkla karşılaşıyor.

Bu %14 pazar payını ise en çok şirketin giriş segment cihazları oluştururken, bu giriş segment cihazlardan olan Redmi 9, Redmi 9A ve Redmi Note 9 şirkete Q1 2021'de en çok satan akıllı telefonlar listesinde 5,6 ve 8. sıralarını kazandırmış.

Creative

Kör Cerrah
Emektar
Reaksiyon puanı
17,303
Bıktım arkadaş şu Samsung'tan neden bu kadar sürekli olarak göz önünde bulunduruyorlar. Apple desen zaten tek el olarak görüyor kendini. Artık bundan sonra diğer pazarlara açılacağım bende, Xiaomi ilk fırsatta deneyeceğim.

Realhas the Great

Donald Trump
Reaksiyon puanı
7,975
Xiaomi'nin sonu yakın gibi gözüküyor Samsung hala iyi gidiyor çünkü kaliteli üretiyor
Apple'ı zengin kesim alıyor ve almaya devam edecek.

Reaksiyon puanı
6,381
Xiaomi'nin sonu yakın gibi gözüküyor Samsung hala iyi gidiyor çünkü kaliteli üretiyor
Apple'ı zengin kesim alıyor ve almaya devam edecek.
Aslında hayır, alakası bile yok. Böyle bir kitle dağılımı ve pazar vizyonunun gerçekle alakası olmadığını düşünüyorum.

Öncelikle Xiaomi, Xiaomi'nin sonu yakın gibi gözükmüyor, evet artmıyorlar ama hiç azalmıyorlar da. Veriler, gelirler Xiaomi için stabil devam ediyor. Şirletin her hangi bir iflas durumu söz konusu değil.

Samsung da hâlâ iyi falan gitmiyor, iyi gidiyor ama hâlâ kısmını anlayamadım. 2020 yılındaki sert düşüşünden sonraki yükselmesi bana pek hâlâ'lık bir durum gibi gelmiyor açıkçası. Kaliteli üretiyor mu bilmem fakat şirketin en çok sattığı giriş segmentte kalite aranmadığını düşünüyorum. Örneğin S21 Ultra satsaydı evet derdim kalitesi ile çok tercih ediliyor diye ama firmanın en çok sattığı cihaz, Q1 2021'de A12. Firmanın unuttuğu telefon resmen yani bu markanın kalitesinden midir yoksa özellikle de Asya ve Latin Amerika'da geliri düşük kitleye Xiaomi dışında, sırf ucuz olan telefonlar diye hitab ettiğimiz telefonları alternatif olarak sunduğundan mıdır dersek bence kesinlikle ikincisi.

Apple'ı ise sadece zengin kitle alıyor dersek o zaman ortaya büyük bir çelişki çıkar ve 2014 yılından beri telefonları en çok zenginler alıyor demiş oluruz, fakat toplamda düşük bütçeli yani zengin kitleye hitap etmeyen telefon satışı çok daha fazla.