Samsung Smart Switch (Akıllı Anahtar) İle Stock ROM’a Dönme ve Cihaz Yazılımı Güncell

Bu konuyu okuyanlar

gamsız05

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Diyelim ki cihazınızı rootladınız ya da custom ROM kurdunuz ve beğenmediniz ya da cihazınızda sorunlar oluştu ve fabrika yazılımına dönmek istiyorsunuz, bu durumlarda cihazı nasıl stock fabrika ROM’una Samsung Smart Switch yazılımıyla getirebileceğinizi anlatacağız.

Bu yazı Samsung Kies tarafından desteklenmeyen ve Samsung Smart Switch ile desteklenen yeni Samsung Galaxy serisi cihazlar geçerlidir.
Bu yöntem ile Samsung tarafından cihazınıza sağlanan en son yazılıma Odin ile ya da ROM arama zahmetiyle uğraşmadan cihazınızı sıfırlayabilirsiniz.
Eğer Samsung Galaxy cihazınız açılmıyorsa, performans düşüklüğü yaşıyorsanız ya da güncel yazılıma temiz bir şekilde geçmek istiyorsanız bu yöntemi uygulayabilirsiniz.
Aşağıda yazılan adımlar sonucu cihazınızdaki tüm veriler silinir.
[h=2]Adım 1: Smart Switch’i Kurun[/h]Smart Switch | Samsung TR
Yukarıdaki adresten bilgisayarımız için Samsung Smart Switch (Akıllı Anahtar) uygulamasını indiriyoruz ve kuruyoruz.
[h=2]Adım 2: Cihazınızı Şarj Edin[/h]Cihazın en az %60 şarjı olması gerekmektedir. Eğer cihazda yazılımsal bir sorun varsa cihaz kapalıyken de cihazı şarj edebilirsiniz.
[h=2]Adım 3-1: Cihaz Açılmıyorsa Download Mode’a Geçin[/h]Recovery’e geçiş yapabiliyorsanız factory reset ya da wipe işlemi yapmanız daha sağlıklı sonuç almanızı sağlayacaktır.
Cihazı kapatın ve şarjdan çekin. Güç + Ana ekran + Ses Kısma tuşlarına aynı anda 3-4 saniye basıp elinizi kaldırarak cihazı Download Mode’da açın.

Yukarıdaki ekranı gördüğünüzde ses açma tuşuna basın.
Ekranda Downloading yazını görmeniz gerekmekte.
Cihazı bilgisayarınıza bu şekilde bağlayıp Smart Switch’i açın.
More -> Emergency software recovery and initialization kısmını seçin.

Eğer cihazınızı görüyorsanız, yükleme işlemini başlatabilirsiniz.
[h=2]Adım 3-2: Cihaz Çalışıyorsa ve Bilgisayara Bağlanıyorsa[/h]Cihazı normal yollarda bağlayıp Smart Switch’i açın.
More -> Emergency software recovery and initialization kısmını seçin.

Device initialization kısmında cihazını görmüyorsanız Search butonuna basarak cihazı arayabilirsiniz. Cihaz tespi edildiğinde aşağıdaki gibi bir ekranla karşılacaksınız.

Cihazınız tanındıysa yukarıdakine benzer bir uyarı alacaksınız. OK tuşuyla devam etmeyi onaylayabilirsiniz.
[h=2]Adım 4: Kurulum[/h]
İşlemin tamamlanması için cihazınıza uygun yazılımın inmesi gerekecek (yaklaşık 1.5-2 GB) ve ardından cihaz Download Mode’a geçerek kurulum tamamlanacak.

İşlem bittiğinde yukarıdakine benzer bir uyarı alacaksınız, cihazınızı kullanabilirsiniz.
[h=1]Eğer Olmuyorsa…[/h]Cihazınız Smart Switch tarafından görünmüyorsa Samsung Kies’in Acil Yazılım Kurtarma (Emergency Firmware Recovery) özelliğini deneyebilirsiniz. İkisi de olumsuz sonuçlanıyorsa, Odin ile Stock ROM’u indirip flaşlayabilirsiniz.

Son mesajlar