Samsung R540 Isınma Sorunu (Termal Macun Çözer Mi?)

Bu konuyu okuyanlar

salemsmx105th

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Değerli arkadaşlar merhaba. 9-10 yıl önce alınan Samsung R540 dizüstü bilgisayarı ödev gibi basit işlerimde kullanıyorum. 2 aydır bilgisayar yanımda değildi. Tekrar bana gelince Windows 10 2004 sürümünü kurdum. Önceden ısınarak nadir kapanan bilgisayar şu suralar 91 dereceye ulaşıp sürekli kapanır oldu. Tarayıcıdan ders videoları izliyorum ve kısa bir süre sonra kapanıyor. Genelde boşta 70 derece civarında çalışıyor. Core Temp uygulamasından ısıyı anlık izliyorum ve 1 saniyede 20 derece kadar ısının değiştiği dahi oluyor.

Ortalama 2 yılda 1 macun değişmesi gerektiğini biliyorum. Aklıma takılan noktalar var yardımcı olursanız çok sevinirim.

1) Macun bildiğim kadarıyla soğutucu blok ile işlemci arasındaki boşluğu dolduruyor. Şimdi o macun kurudu diyelim, o sıcak hava nasıl bakır borulardan fana gelip dışarı atılıyor? Çünkü ne zaman arka tarafa dokunsam alev alev.

2) Macun yenilesem ısı olarak düzelir mi ve 5 yıllık masaüstü bilgisayarım var onun ısıları yaklaşık olarak ilk aldığımız zamanlardaki gibi seyrediyor onun macununu yenilememe gerek var mı?

3) Termal macun önerir misiniz? Alacağım termal macunu ortalama kaç bilgisayarda kullanabilirim?

Herkese şimdiden çok teşekkür ederim.

83a42526-2ecd-4c5e-b58a-a36e8bbb9a8f.jpg

Ahmet Emre Toraman

Profesör
Reaksiyon puanı
391
Termal macun tam olarak kurursa bilgisayarınız uzun süre açık kalmadan otomatik olarak kapanır. Eğer bu olmuyorsa termal macun tam olarak kurumamıştır. Termal macun olarak COOLER MASTER MASTERGEL PRO TERMAL MACUN öneririm. Ayrıca Windows'un son sürümün bilgisayarınızı zorlar. Windows 10 1803 yüklemenizi tavsiye ederim. Macunu tahminimce yaklaşık olarak 8-10 defa kullanabilirsiniz.

Reaksiyon puanı
16,118
niye 10 2004? Linux Mint 19,3 XFCE x64 kur.
macun farkeder.

Usui Takumi

Profesör
Reaksiyon puanı
1,177
Paraya kıy mastergel maker nano sür ucuz dandik macun hiçbir halta yaramaz. Eski laptobumu temizletmiş termal macunda sürdürmüştüm ama sıcaklık 1 derece düşmemişti önceki haline göre. Sonra araştırdım ve paraya kıyıp maker nano aldım. 94-95 dereceden aşağı çalışmayan oyun 70 dereceye çıkmadı. Anlayacağın macun çok farkediyo. Maker Nano üstdüzey bir macun hatta alabielceğin macunlar içinde en iyisi. O yüzden biraz pahalıdır. Bu bütçemi aşıyo dersen bir alt modeli maker pro veya arctis mx4 alabilirsin. Ama bunların aşağısına düşme.

salemsmx105th

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Termal macun tam olarak kurursa bilgisayarınız uzun süre açık kalmadan otomatik olarak kapanır. Eğer bu olmuyorsa termal macun tam olarak kurumamıştır. Termal macun olarak COOLER MASTER MASTERGEL PRO TERMAL MACUN öneririm. Ayrıca Windows'un son sürümün bilgisayarınızı zorlar. Windows 10 1803 yüklemenizi tavsiye ederim. Macunu tahminimce yaklaşık olarak 8-10 defa kullanabilirsiniz.

Öneri üzerine Arctic MX-4 aldım hocam, henüz elime ulaşmadı fakat tatmin edeceğini umuyorum. 1803 kullanmak evet mantıklı olabilir. Nasılsa sadece ders dinlediğim bir aygıt.
Mesaj otomatik birleştirildi:

niye 10 2004? Linux Mint 19,3 XFCE x64 kur.
macun farkeder.
Arctic MX-4 sipariş ettim, elime gelip kullandığımda sonucu bildireceğim. Şu ana kadar Windows harici bir sistem kullanmadım bilgisayar anlamında o yüzden aklıma gelmedi açıkçası. Bir de sadece ders videosu izlediğim için çok önemsemedim.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Paraya kıy mastergel maker nano sür ucuz dandik macun hiçbir halta yaramaz. Eski laptobumu temizletmiş termal macunda sürdürmüştüm ama sıcaklık 1 derece düşmemişti önceki haline göre. Sonra araştırdım ve paraya kıyıp maker nano aldım. 94-95 dereceden aşağı çalışmayan oyun 70 dereceye çıkmadı. Anlayacağın macun çok farkediyo. Maker Nano üstdüzey bir macun hatta alabielceğin macunlar içinde en iyisi. O yüzden biraz pahalıdır. Bu bütçemi aşıyo dersen bir alt modeli maker pro veya arctis mx4 alabilirsin. Ama bunların aşağısına düşme.

Arctic MX-4 aldım bakalım uygulayınca nasıl bir sonuç elde edeceğim. Fanları temizdi fakat hava tabancasıyla ya da fanı sökerek temizlemeyi düşünüyorum.

Reaksiyon puanı
16,118
sadece video izlemek için Linux Mint daha iyi 1366x768 ekranı olsada 1080 videoları açıyor bunun paneli 1080 ile değiştircem şartlar olgunlaşınca.

salemsmx105th

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Macun yeniledim, fanın içinde 2 3 tane leblebi büyüklüğünde yumak vardı onları temizledim artık kapanmıyor arkadaşlar. Yenilemeden önce AIDA 64 ile teste soktum 1 dakika sonra ısınıp kapandı. Yenildikten sonra da teste soktum yaklaşık 2 saat boyunca kapanmadı en son ben sıkıldım kapattım.