Bu konuyu okuyanlar

Habib Müküs

Asistan
Reaksiyon puanı
15
Merhabalar 1 seneyi aşkın bir süredir kullandığım samsung m3 harici diski son zamanlarda kullanamıyorum. Yaşadığım sorun kısaca şu şekilde usb ile bilgisayara bağlayınca bilgisayarımda disk'in simgesi görünüyor fakat içindeki dosyaları bir türlü açamıyorum ayrıca virüs taraması yapamıyorum fakat bilgisayara bağlıyken sesini dinleyince içindeki disk dönüyor ve çubuk hareket ediyor. Aynı zamanda akıllı televizyona bağlayınca 15 tane klasörden yalnızca 2 tanesi ve bu klasörlerin içindeki videoların da yalnızca bir kısmı görünüyor. İçindeki bilgiler çok önemli bu yüzden biçimlendiremiyorum. 2 gündür araştırıyorum fakat bir çözüm bulamadım. Bu sorunu nasıl çözebilirim? Bana yardımcı olur musunuz?

Habib Müküs

Asistan
Reaksiyon puanı
15
Kısmen de olsa çözümü buldum şu şekilde. usb belleğe ubuntu kurdum*. sonra ubuntu'yu açtıktan sonra hard disk'i usb ile bağladım ve açtım. Sırasıyla en önemli dosyaları dahili sürücüye veya başka bir flash belleğe kopyaladım tek tek. Yani en azından içindeki dosyalara ulaşabildim ama henüz biçimlendirmediğim için biçimlendirerek windows da açabilir miyim diye deneyemedim.
* Bu arada ubuntu'yu usb belleğe şu şekilde kurdum. iso dosyasını indirdim (kendi sitesinden bulabilirsiniz) rufus programı ile usb belleğe kurdum format atar gibi bilgisayar açılırken usb bellek üzerinden başlattım. Kurulum ekranına gelince ise ubuntu'yu dene seçeneğini seçerek usb üzerinden kullandım. herhangi bir format veya kurulum işlemi yapmadan masaüstüne geçtim ve sonrasında yukarıdaki işlemleri gerçekleştirdim.