samsung cihazlarda 7 ve üzeri uygulamaları yönetme ve pil yönetimi

Bu konuyu okuyanlar

draktepe

Asistan
Reaksiyon puanı
126
arkadaşlar bu konu ile alakalı yazmayı uzun zamandır ertelediğimi farkettim
1. ilk önce güç modunu optimizeye getiriyoruz
ayarlar > cihaz bakımı > pil> güç modu> optimize

2.bazı uygulamaların kapanmasını önlemek uzun zamandır kullanmadığız ama bildirim gelmesini istediğimiz uygulamaları aktifleştirmek için:
ayarlar > cihaz bakımı > pil>: ayarlar> kullanılmayan uygulamaları uyku moduna al- kapalı

3. arka planda çalışmasını ya da devre dışı kalmasını istediğimiz uygulamaları düzenliyoruz
ayarlar > cihaz bakımı > pil>uyku modundaki uygulamalar --- arka planda çalışmasını istemediğin uygulamaları seçebilirsiniz

4. android cihazın kasmaması için yoğun kullanımda çalışan uygulamarı pasif hale alıyor. pasif hale alınmasını, başka bir deyişle sürekli çalışmasını ve anlık bildiri gelmesini istediğiniz uygulamaları seçiyoruz.
ayarlar > cihaz bakımı > hafıza> :kontrol edilmeyen uygulamalar---buraya da sürekli çalışmasını istediğin uygulamaları mail,whatsapp vs. seçebilirsiniz

5. ek olarak
ayarlar>uygulamalar>istediğin bir uygulamayı seç>mobil veri : buradan arkaplan veri kullanımı seçeniğini ayarlayabilirsiniz
ayarlar>uygulamalar>istediğin bir uygulamayı seç>pil: arka plan etkinliklerini görebilirsiniz

örnek verecek olursak, androidin baş belası mail uygulamasının sürekli çalışmama problemi çözülüyor.
ben facebook uygulamasının sürekli çalışmasını istemiyorum. sadece ben uygulamayı açtığımda çalışmasını istiyorum. yukarıda anlattığım yöntem ile bunu yönetiyorum.

telefonda tüm uygulamaları analiz edince ciddi derece güç, bu sebeple de pil tasarrufu yapmış oluyorum.

*sürekli telefona şişmesin diye hard resset atmak yerine;
cihaz bakımı uygulamasından önbellekleri ve hafıza temizlemek yetmiyor. çünkü cihaz bakımı tüm uygulamalar üzerinde yetkili değil.
ne kadar temizlese de facebook, youtube, twitter, galeri, instagram gibi uygulamaların önbelleklerini temizlemiyor.
bu uygulamaları ayda 1 kere, ayarlar>uygulamalar>uygulayı seçtikten sonra>depolama>önbelleği temizle diyerek manuel yapıyorum.

*her gün telefonumuzu 1 kere yeniden başlatmayı alışkanlık haline getirmeliyiz.

*ayda 1 kere telefonumdaki tüm video, fotograf ve belgeleri bilgisayarıma atıyorum. sonra bunları çok önemliler hariç silip hafızayı şişirmiyoruz.

*aynı şekilde özellikle fotoları yedekledikten sonra whastapp konuşmalarımın tümünü temizliyoruz.

bu söylediklerimi yaparak telefon format aralığımı yılda 1 e düşürdüm.

bu yöntemler tüm android telefonlara uygulanabilir. ben android 7 ve üstü samsunglar için yazdım. diğer marka cihazlar içinde geçerli ama yerlerini bilmediğim için paylaşamadım.

konuyu beğenirseniz. bana bir like atmayı unutmayın