Samsung 870 EVO 250 GB SSD Hız Problemi

Bu konuyu okuyanlar

janissery

Öğrenci
Reaksiyon puanı
18
Herkese iyi forumlar. Elimde düşük seviye bir sistem vardı ve gündelik işler için birazcık canlandırmak istedim.

Sistem
Anakart
: Asus m5a78l-m lx v2
İşlemci: AMD Athlon II X3 450 3.2 GHz
RAM: 8GB DDR3 1600 MHz
GPU: Yok (VGA)

Halihazırda Windows 10 64 bit sistem WD Green 7200 RPM HDD üzerinde kullanımda idi ancak sistem kasıyordu. Açılma (örneğin sistemi başlatıp Chrome'u açmak) 5 dakika sürüyor ve kapanması 2 dakikayı buluyordu. Bu sebeple SSD takarak biraz kullanışlı hale getirmek istedim. A10 temiz kurulumu Samsung SSD üzerine yaptım.

- BIOS AHCI modu açık.
- Samsung Magician yüklü ve güncel.
- Trim için regedit ayarlaması yapıldı.

PROBLEMLER
1) SSD üzerinde yazan 500 MB/s okuma ve yazma değerini vermiyor maksimum 277 veriyor. (Samsung Magician ve Crystal Disk Info sonuçları)

2) Samsung Magician üzerinden OP (Over Provisioning) aktif edilmiyor. İlgili menü gri tonda ve pasif durumda.

3) Yine Samsung Magician üzerinden TRIM özelliği aktif edildiğinde "DID 4391" hata mesajı görünüyor ve sistemin TRIM desteği olmadığı veya TRIM açıkken sistemin zarar görebileceği şeklinde bir uyarı; TRIM özelliğini kapatmamı istiyor.

Normal hız değerlerini almam, Trim ve OP özelliklerini aktif etmem mümkün mü? Nasıl yapabilirim. Aksi durumda SSD için ödenen para çöp olacak gibi...

Teşekkürler

Mesaj otomatik birleştirildi:

Herkese iyi forumlar. Elimde düşük seviye bir sistem vardı ve gündelik işler için birazcık canlandırmak istedim.

Sistem
Anakart
: Asus m5a78l-m lx v2
İşlemci: AMD Athlon II X3 450 3.2 GHz
RAM: 8GB DDR3 1600 MHz
GPU: Yok (VGA)

Halihazırda Windows 10 64 bit sistem WD Green 7200 RPM HDD üzerinde kullanımda idi ancak sistem kasıyordu. Açılma (örneğin sistemi başlatıp Chrome'u açmak) 5 dakika sürüyor ve kapanması 2 dakikayı buluyordu. Bu sebeple SSD takarak biraz kullanışlı hale getirmek istedim. A10 temiz kurulumu Samsung SSD üzerine yaptım.

- BIOS AHCI modu açık.
- Samsung Magician yüklü ve güncel.
- Trim için regedit ayarlaması yapıldı.

PROBLEMLER
1) SSD üzerinde yazan 500 MB/s okuma ve yazma değerini vermiyor maksimum 277 veriyor. (Samsung Magician ve Crystal Disk Info sonuçları)

2) Samsung Magician üzerinden OP (Over Provisioning) aktif edilmiyor. İlgili menü gri tonda ve pasif durumda.

3) Yine Samsung Magician üzerinden TRIM özelliği aktif edildiğinde "DID 4391" hata mesajı görünüyor ve sistemin TRIM desteği olmadığı veya TRIM açıkken sistemin zarar görebileceği şeklinde bir uyarı; TRIM özelliğini kapatmamı istiyor.

Normal hız değerlerini almam, Trim ve OP özelliklerini aktif etmem mümkün mü? Nasıl yapabilirim. Aksi durumda SSD için ödenen para çöp olacak gibi...

Teşekkürler
DÜZELTME
A10 değil Windows 10 anlamında W10 olacaktı.

Bruh Moment

Asistan
Reaksiyon puanı
275
Sanırsam anakartınız SATA 3 desteklemiyor, bu sebeple de 500'lü hızlar yerine maksimum 300'lü hızları görebilirsiniz.

janissery

Öğrenci
Reaksiyon puanı
18

Ekli dosyalar

• Ekran görüntüsü 2021-02-27 110214.png
    Ekran görüntüsü 2021-02-27 110214.png
    9.8 KB · Görüntüleme: 128

janissery

Öğrenci
Reaksiyon puanı
18
anakartın sata 2 destekliyor maximum bu yüzden hızların düşük
Galiba haklısın. Anakart üzerinde SATA3G_1 SATA3G_2 ibarelerini görünce ben sata 3 sandım ama Samsung Magician uygulamasında SATA2 olarak görünüyor. Bu şekilde kullanacağım artık. Sizce SSD ye bir zararı olur mu?

Bruh Moment

Asistan
Reaksiyon puanı
275
Galiba haklısın. Anakart üzerinde SATA3G_1 SATA3G_2 ibarelerini görünce ben sata 3 sandım ama Samsung Magician uygulamasında SATA2 olarak görünüyor. Bu şekilde kullanacağım artık. Sizce SSD ye bir zararı olur mu?
Anakartınız sitesinde SATA 3'ü desteklediğini doğruladım. Sorunun neyle alakalı olduğunu bilmiyorum ama anakartınız SATA 3 destekliyor.