Şaka gibi ama değil. Bu teklifte Deniz Baykal'ın imzası varmış

Bu konuyu okuyanlar

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Alemci_Dayı

Profesör
Reaksiyon puanı
18
Şaka gibi ama değil. Bu teklifte Deniz Baykal'ın imzası varmış

baykal-imza.jpg

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, 12 Eylül darbesini yapanların yargılanmalarını istemesine karşın; 'Anayasal düzene karşı suçlar' ile 'terör ve çete' suçlarının doğrudan özel yetkili sivil savcılıklar tarafından soruşturulmasını düzenleyen kanuna ise karşı çıkıyor.

Ergenekon'a karşı çıkan, ama 19 yıl önce Gladio'nun araştırılması için Meclis'e önerge verdiği ortaya çıkan Baykal'ın, askeri yargı konusunda da farklı davrandığı görüldü. 19. dönemde Meclis'te anayasa değişikliği için kurulan 'Uyum Komisyonu'nda Baykal, tekliflerinde askeri yargının kaldırılması ve tek yargının olması için mücadele vermiş.

Darbe girişiminde bulunan askerlerin sivil mahkemelerde yargılanmasının çok doğru bir karar olduğunu vurgulayan eski TBMM ve İnsan Hakları Araştırma Komisyonları Başkanı Mehmet Elkatmış, darbe yapanların ve yapacakların mutlaka yargılanması gerektiğini söyledi.

CİHAN muhabirine açıklamalarda bulunan Elkatmış, CHP'nin tavrını eleştirdi. "Askeri yargının bunu şimdiye kadar yapmadığı, darbe yapanların yanına kar kaldığı ve hatta birçok olayla örtbas ettiği ortada." diyen Elkatmış, "Sabit olan Yakamoz, Ayışığı, Sarıkız, Eldiven darbe planlarıyla ilgili ne yapıldı? Askeri savcılık ve mahkemeler yok muydu? Ben askerliğimi bir yıl askeri hakim olarak yaptım. Askeri mahkemelerin nasıl çalıştığını yaşayanlardanım ve biliyorum." dedi.

Elkatmış, 1993 yılında askeri yargının kaldırılması için Baykal'ın mücadelesini ise şöyle anlattı: "CHP'nin buradaki tutumunu anlamak da mümkün değil. 19. dönemde Meclis'te anayasa değişikliği için bir 'Uyum Komisyonu' kurulmuştu. Uyum Komisyonu'nda partiler görüşlerini yazılı olarak Meclis Başkanlığı'na ilettiler. Yanılmıyorsam 3 Mart 1993 tarihinde bizzat Deniz Baykal'ın imzasıyla anayasa değişikliğiyle ilgili Meclis Başkanlığı'na verilen tekliflerde, askeri yargının kaldırılması, tek yargı olması özellikle savunuluyor. Şimdi çıkıp da dün değiştirilmesini haklı olarak isteyenlerin bugün karşı çıkmalarını anlamak mümkün değil. Geç kalmış bir değişiklik ama bugün yapıldı. Olumlu görüyorum."

28 ŞUBAT'I YAPANLAR DA YARGILANSIN

28 Şubat'ı yapanların da yargılanabileceğini dile getiren Elkatmış, darbe yapanların kendilerinin "Biz postmodern darbe yaptık" dediklerini hatırlattı. "Darbenin postmoderni, e-muhtırası, şunu, bunu olmaz ki. Darbe darbedir." diyen Elkatmış, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Adını ne koyarsan koy. Nasıl darbe yaparsan yap. Nihayetinde sonuç demokrasinin kaldırılmasıdır. Demokrasinin yok edilmesi her yerde suç olması lazım. Partiler, demokrasi ve insan hakları konusunda daha titiz olmaları lazım ve burda taviz vermemeleri gerekir. Partilerin gerek ekonomik gerek sosyal yönlerden ayrıldıkları noktalar olabilir. Zaten birçok partinin olması o yönleriyle ortaya çıkar. Ama demokrasi, insan hakları yönünden her partinin görüş ve düşüncelerinin aynı olması lazım. Çünkü bunlar evrensel değerlerdir. Dolayısıyla burda ayrı gayrı olmaz. Her parti burda müşterektir. Ayrı olmaması gerekir. Ama diğer konularda birtakım değişiklikler olabilir. Darbeler de demokrasiyi ortadan kaldıran, insan haklarını yok eden ve sınırlayan birtakım hareketlerdir. Bunların tabii ki yargılanması lazım. Gerekli yaptırımın yapılması gerekiyor. Bunu da sivil mahkemelerin yapması lazım. Askeri mahkemelerin yapması doğru değil." (CİHAN)

29 Haziran 2009, Pazartesi​

KaynaK

adoen

Doçent
Reaksiyon puanı
6
Bunun da ne dediği belli değil. 2 günde kıvırdı hemen.

anarchst

Profesör
Reaksiyon puanı
4
haberi tam okumadım artık bu tür haberlerden gına geldi. sadece bir yeri dikkatimi çekti bundan 19 yıl önce diyor. insanların bilmem kaç yıl önce ne yaptıklarıyla ilgilenen bu gazeteye şu resmi hatırlatmak isterim.

merve_kavakci_02.jpg

X_Codesia

Profesör
Reaksiyon puanı
9
kaynağa bak fotomaç gibi yalan yazıo bastan assagıya
bişey biliosalar deniz fenerini bi açsınlar bakalım

Neanderthal

Profesör
Reaksiyon puanı
18
Baykal'ın kafası arada bir dank ediyo nabalım onuda öyle kabul edicez artık.

zeroaxa

Profesör
Reaksiyon puanı
6
siyasetimizde siyasetçilerimizde neyazıkki magazine daha meyilliler her konuşulanın dibi kazılıyor,her söylenene yerine göre ekleme yerine göre eksiltme yapılıyor,her söylenene cevap verme ihtiyacı duyuluyor kısacası çok laf az iş eşittir Türk siyaseti ve siyasettçisi.

jascuha

Asistan
Reaksiyon puanı
1
haberi tam okumadım artık bu tür haberlerden gına geldi. sadece bir yeri dikkatimi çekti bundan 19 yıl önce diyor. insanların bilmem kaç yıl önce ne yaptıklarıyla ilgilenen bu gazeteye şu resmi hatırlatmak isterim.

merve_kavakci_02.jpg

resme bakarmısın ya...19 yıl once birisine bu resmi gosterip bu resimdeki birsinin koskoca turkiyeyi yönetebileceğini kimse aklına getirebilirmiydi... tabi insan gömlek değiştirir gibi zihniyet değiştirirse(veya değiştirdigini idea ederse) oluyor :) bundan 10-15 sene sonra bu reismdeki birisinin nasıl bir kılıkta çıkacağını tahmin edemiyorum...

NeTKeŞ

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
baykal bizim baykal :) Didem kadar kıvrak şerefsizim : )

Gokdere66

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
O üstte ki resim ne ben anlamadım. Baykal'a gelince, sadece Türkiye'yi yavaşlatıyor...

Onkolik

Asistan
Reaksiyon puanı
7
Siyasetci = .......... bu kadar basit savunmaya gerek yok hiç birini

ATmaCA53

Profesör
Reaksiyon puanı
35

merve_kavakci_02.jpg
o fotoya bakmaya gerek yoki senin dedende öyle sakalı adamdı, istiklal savaşında, kurutuluş savaşında savaşan sakallı cübbeli dedeler var, konuyu nereye çektiğini anlıyamıyorum.

BaRY

Profesör
Reaksiyon puanı
12
o fotoya bakmaya gerek yoki senin dedende öyle sakalı adamdı, istiklal savaşında, kurutuluş savaşında savaşan sakallı cübbeli dedeler var, konuyu nereye çektiğini anlıyamıyorum.
Çok esprili bir akplisin, o kurtuluş savaşındaki sakallılar, hepimizin dedesi, fotograftaki adamın kim olduğunu bilmiyorsan ve ona rağmen kahraman dedelerimizle bir tutuyorsan, birşey diyemem.

anarchst

Profesör
Reaksiyon puanı
4

o halde açıklayıcı olayım bakıpda görmeyen kardeşim...

resimde başbakanınızın önünde diz çöktüğü şahısın adı gulbettin hikmetyar dır ve kendisi talibanın kurucularındandır. lütfen böyle şahısları kurtuluş savaşında savaşan dedelerimize benzeterek bize hakaret etme...

eray045

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
250

pardon bnm dedem
tarikat şeyhi ve el kaideye yardım eden biri değildi..
selanik doğumlu kurtuluş savaşı geçirmiş biriydi ama senin tasfirine pek benzemiyor :)

twilight_flame

Doçent
Reaksiyon puanı
20

Tam emin degilim ama sanirsam bu adam bir tarikat seyhi miydi neydi oyle birseydi :) Yani senin benim dedemin sakalıyla alakasi yok. Ama dedigim gibi tam emin degilim daha bilgili olan bir kisinin aciklamasi gerekiyor. Eger resim oyleyse yani dogru hatirliyorsam bu resimdeki tarikat liderinin onunde diz coken kisi cemaat lideri olarak gorunmustur. :) Bazilari demis ya baykal didemden daha kıvrak bence tam tersi rte didemden daha kıvrak cünkü adamlar oyun oynuyor gibi dusunce degistirebiliyorlar. Bugün o cemaatci düsünceyi degistirdigini soyleyen rte nin yarin tekrar gomlek degisip Türkiye Cumhuriyeti aleyhinde bir düşünce sistemini kabul etmesi beni sasirtmayacaktir.

By-Chost

Asistan
Reaksiyon puanı
8

Hiç olmazsa senin gibi ANARŞİST değilmiş !!!:cool:

komanto

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Baykalı gördükce su siyaset midem bulanıyo baykala deniz fenerinde kırkımızı evrak kim verdi ??? alman istihbarat birimlerimi ??? o evrak nerde ???? o evrak eden yargıya veya basına gösterilmedi içerigi ???? daha inanın çok şeyler var bu deniz fenerin hakkında neyse sonra bana akp yanlısı diyecekler varsın desinler bu ülkede ne akp nede chp veye başka bütün partileri desdeklemiyorum hepsi kimlere hizmet ettiklerini kendi gözlemlerimle gördümmm inanın çok sevdiginiz baykal türkiyenı yi kötü duruma düşürmek isteyen alman istihbarat birimleriyle neden görüşüz bi sorun eger görürsenizzz lütfennn

Alemci_Dayı

Profesör
Reaksiyon puanı
18
o halde açıklayıcı olayım bakıpda görmeyen kardeşim...

resimde başbakanınızın önünde diz çöktüğü şahısın adı gulbettin hikmetyar dır ve kendisi talibanın kurucularındandır. lütfen böyle şahısları kurtuluş savaşında savaşan dedelerimize benzeterek bize hakaret etme...

O halde sormazlarmı Hikmetyar kime karşı kimin için savaştı ? ..

Bilmiyor olabilirsiniz ama faşist , komünist , sömürgeci RUS lara karşı VATANINI SAVUNMUŞ birisidir beğenmediğiniz O insan ....

Naaa

Profesör
Reaksiyon puanı
3

merve_kavakci_02.jpg

+1 sana aynen katılıyorum

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...