Sahte güneş gözlüğü alarmı

Bu konuyu okuyanlar

Guest Part

Müdavim
Katılım
5 Haziran 2009
Mesajlar
1,475
Reaksiyon puanı
42
Puanları
0
Önceden sokaklarda işporta tezgahlarında satılan sahte güneş gözlüklerinin, bugün artık büyük marketlerin gözlük reyonlarında satıldığı belirtildi.

Güneşin zararlı ışınlarının katarakt, göz kuruluğu gibi birçok hastalığa yol açtığını vurgulayan Muğla Devlet Hastanesi Göz Hastalıkları Uzmanı Dr. Süleyman Dostel, “Yazın hastanemize göz yanması ve kaşınması şikayetlerinden günde 60 kişi başvuruyor. Bu şikayetlerden bazıları yanlış gözlük kullanımı ve gözlük kullanılmamasından kaynaklanıyor. Güneş ışınlarından korunmak için güneş gözlüğü mutlaka takılmalı. Ancak piyasada bulunan kalitesiz güneş gözlükleri göz sağlığına kalıcı zararlar verebiliyor. Gözler ultraviyole ışınlardan gerçek güneş gözlükleri ile korunmalı. Herkesin güneş gözlüğü takmasını tavsiye ediyorum” dedi.

Dr. Dostel, sahte güneş gözlüklerinin renginden dolayı gözbebeğinin fazla büyümesine neden olduğunu, kalitesiz camın ultraviyole ışınları kesemediği için gözün odak noktasına ışınların daha fazla geldiğini, bunun da gözde kalıcı zararlara, hatta körlüğe bile neden olabildiğini söyledi.

Çoğu Uzakdoğu menşeili güneş gözlüklerinin hangi şartlarda üretildiğinin bilinmediğini belirten gözlük uzmanı Ömer Özevin ise “Avrupa ülkelerinde büyük hipermarketler, tren garları, havaalanlarında sahte güneş gözlüğü satan reyonlar var” diye konuştu.

İşportada satılan güneş gözlüklerinin renk geçirgenliklerinin farklı olduğuna dikkat çeken Özevin, “Sahte gözlüklerle trafik ışıklarını kendi renklerinde göremeyiz. Kırmızı ve yeşili algılamakta zorlanırız. Sahte gözlükler trafik kazalarına da yol açıyor. Kesinlikle kullanılmamalı. Güneş gözlüğü alınacaksa gözlükçüden alınmalı” dedi.

Kaynak
 

spybot

Müdavim
Emektar
Katılım
1 Kasım 2008
Mesajlar
47,206
Reaksiyon puanı
629
Puanları
113
Gözlükle işim olmaz valla:D
 
Üst