Safari, ilk günden faka bastı!

Bu konuyu okuyanlar

MSDN

Müdavim
Reaksiyon puanı
22
Microsoft'a karşı açtığı savaşta, belki de bir koz daha elde etmek için Windows uyumlu hale getirdiği düşüncesini paylaştığımız Apple'ın Safari'sinde, 6 adet açık bulundu. 1 gün içerisinde, 4'ü saldırı tetikleyecek şekilde ve 2'si de uzaktan kod çalıştırmaya sebebiyet verecek 6 açık bulunması, kullanıcıların Safari kullanımını daha ilk günlerde etkileyecek gibi görünüyor.

Safari'nin bir hafıza taşmasına neden olduğunu gösteren hata..

WinDBG tarafından bildirilen hata. Büyük bir sorunmuş gibi duruyor.
Apple, daha savaşın başında büyük bir hasar aldı gibi. Dünkü haberimizde, Mac fanatiklerinin sloganını yayınlamıştık :

"Cehennemde, bir bardak soğuk su!"

Aslında, tüm bunların üstüne, onların bir bardak su içmeleri gerekebilir.

Alıntı: turkceyazilim.net (Türkçe Yazılım)

Turab Garip

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
175
Ben her zaman şunu savundum; MAC güzel bir sistem olabilir.
Hatta ben de beğeniyor ve denemek istiyorum.
Ama Mac fanatiklerinin çok abarttıklarını ve kibirli olduklarını düşünüyorum. Çünkü Mac ne kadar da güvenli olursa olsun açık bulma çalışmalarının Mac üzerine yoğunlaşmadığı bir gerçek. Her ne kadar PC Magazine'de bir arkadaşımızın "Mac'de açık bulunmamış olmasının sebebi hackerların ona yoğunlaşmamasından kaynaklanmıyor hatta ödüllüaçık bulma yarışmaları bile sonuçsuz" kalıyor demesine rağmen ben öyle düşünmüyorum.
İşte şimdi de Safari gibi sadece basit bir tarayıcıda bile bu kadar açık bulunuyorsa gerisini düşünmek pek zor değil.
Mac yine de Windows'tan güvenlidir ona bir itirazım yok, ama uzaydan gelmiş gibi muamele yapmayalım Mac'e ;)

snra

Müdavim
Reaksiyon puanı
22
Safari henüz beta, yani amacı bu hataları, varsa açıkları buldurmak. Diğer tarayıcıların yerini alması için değil test etmemiz için yayınlandı. Onun için açıklar gayet normal.
Final sürümü Ekim'de gelecek diye duydum.

Turab Garip

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
175
Saner Apaydın dedi ki:
Safari henüz beta, yani amacı bu hataları, varsa açıkları buldurmak. Diğer tarayıcıların yerini alması için değil test etmemiz için yayınlandı. Onun için açıklar gayet normal.
Final sürümü Ekim'de gelecek diye duydum.

O zaman bu durumda faka basma haberini yazanları yadırgamak gerekir.
Zaten kime güven var ki şu yazılım dünyasında ... :|

MSDN

Müdavim
Reaksiyon puanı
22
ben sizi uyarmak için söyledim

ibrhm

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Saner Apaydın dedi ki:
Safari henüz beta, yani amacı bu hataları, varsa açıkları buldurmak. Diğer tarayıcıların yerini alması için değil test etmemiz için yayınlandı. Onun için açıklar gayet normal. Final sürümü Ekim'de gelecek diye duydum.

%5'lik pazar payını artırmak için, Windows uyumlu bir sürüm çıkaracakları zaman, çok daha dikkatli olmak zorundalar.

1. Steve Jobs'un, Microsoft ile olan takışmalarından sonra [bkz: shiftdelete'de de yer alan reklamlar], biraz daha dikkatli olması gerekiyor.

2. Pazar payını yükseltmek istiyorsa, kullanıcıları "test makinesi" görmek gibi dengesizce bir düşünceden kurtulup, test laboratuvarı kurmaları ve bu lab.da bir Windows işletim sistemi üzerinde denemeleri gerekiyor.

3. Daha ilk kurulumdan sonra açıldığında, "Geçersiz işlem yürüttü" hatası ile karşılaşmak, hiçbir PC kullanıcısının tahammül edebileceği birşey değil.

4. Şimdiden yaptıkları hata yüzünden gerçekleşen kullanıcı kaybı ile %5'lik pazar paylarını nasıl artırabilecekler ?

Hazırlanan yazılımda açık olur ancak sadece açık olur. Tamamı sisteme sızmayı mümkün kılabilecek tehlikede açıklar. Bile bile bunu yapmadığını nereden bileceğiz ? Ya kaleyi içten fethetmek istiyorsa ?

Bunları Microsoft taraftarı olduğumdan söylemiyorum, sadece yapılan işe özen gösterilmediği ve "pazarlama" konusunda benden kat kat üstün olan bir şirketin -ki burada Apple'dan bahsediyoruz- "pazarlayamama" gibi komik bir duruma düşmesi, "faka bastı" ifadesinden başka nasıl açıklanabilir?

Elmacik dedi ki:
O zaman bu durumda faka basma haberini yazanları yadırgamak gerekir.
Zaten kime güven var ki şu yazılım dünyasında ... :|

Ezbere konuşmaktan ya da farkına varmadığınız hatta "teknoloji" konusunda fazla bilginiz olmadığından, susmanız yerinde olurdu kanaatimce.

Zira, bahsettiğiniz insanlar, Türkçe içerik konusunda gerçekten azimli insanlar ve insanları etkilemeye yönelik değil, bilgilendirmeye yönelik haber yaparlar. Çalışmalarını görmediğinizden "yadırgamak" gibi bir lükse sahip değilsiniz.

Güven'e gelince, o bambaşka bir konu.

NOT: Kendilerini yakınen tanıyorum. Bu yüzden de cevap verme ihtiyacı hissediyorum. Tanımam dışında bir alâkam olmamaktadır.

NOT2 : Bu konu hakkında yorum yazmadan önce, "bildirgeç"te bulunan yorumlara da bir göz atmanızda fayda var.

http://www.bildirgec.org/yazi/apple-da-careyi-windows-ta

Saygılarımla

snra

Müdavim
Reaksiyon puanı
22
Dostum güzel yazmışsın da, siteyi yapanların bilgilendirmeye yönelik içerik ürettiğini sen söylemişsin. Ama şu haberde yazılımın hazır olmadığıyla ilgili hiçbir şey söylenmemiş. Sence de bu bir eksiklik değil mi? Tanıdığın kişiler "teknoloji" konusunda bilgililerse bu konuyu da atlamamaları gerekirdi diye düşünüyorum.

Apple'ın pazarlama hataları umrumda değil, Safari'yi de savunmuyorum. Ama kabul etsen de etmesen de bu haberde bir eksiklik var.

Sheythun

Asistan
Reaksiyon puanı
20
Eğer bir yazılım çıkıyor ve siz onun beta alfa vb. ne olduğunu belirtmiyorsanız o haberde bir eksiklik var demektir. Ayrıca sen de karşındakini tanımadan "teknoloji konusunda bilginiz yok...susmanız yerindedir" gibi söylemlerde bulunmamalısın. Bahsettiğin sitenin iyiniyetle çok iyi işler yaptığını kimse inkar etmiyor...

ibrhm

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Sitedeki haber metni, "Dün haberini yaptığımız..." diye başlıyor ve "Beta" olduğunu belirten diğer habere doğrudan link verilerek devam ediyor.

Sitedeki haberi okumaya başlayan bir okuyucu, eğer önceki haberi okumadıysa, ilk önce o habere gidiyor ve yazılımın Beta olduğu ile ilgili haberi öğreniyor, daha sonra "Safari, ilk günden faka bastı!" başlıklı habere devam ediyor. Önceki haberi okumuşsa zaten Beta, Alpha herneyse bilerek doğrudan bu habere devam ediyor.

Siz daha siteye gidip haberin doğruluğunu veya nasıl dile getirildiğini bile kontrol etmeden, yapılan alıntı ile farklı düşünceler içerisine gidiyorsunuz. Anlatmak istediğim şey, "kulaktan dolma bilgi" gibi bir anlama gelen "alıntılama" işleminin doğruluğundan emin olmadan yadırgamanız yanlış.

Saner Apaydın dedi ki:
Apple'ın pazarlama hataları umrumda değil, Safari'yi de savunmuyorum. Ama kabul etsen de etmesen de bu haberde bir eksiklik var.

İşte, bu durum arkadaşlarımın umrunda olmak zorunda. Teknoloji ile ilgili bilgiler veriyorsanız, kullanıcıları tüm bunları göz önünde bulundurarak yönlendirmelisiniz. Bu yüzden de, yayınlayacağınız haberi her türlü ele almak zorundasınız. Bunu siz benden daha iyi biliyorsunuz.

Saygılarımla

Turab Garip

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
175
Her ne olursa olsun "beta" olduğu belirtilmeden yapılan "saldırılar" gereksiz. Başarısızlık olabilir, yeteneksizlik ve bilgisizlik de olabilir. Neden özel bir düşmanlık besliyor gibisiniz?

Safari'yi bilmemek veya Windows için beta sürümü çıktığında kurmamak mı "teknoloji konusunda bilgisiz" olmak anlamına geliyor? :)
Olayın teması hakkında sıkıntımız yok ama üslup hiç "teknoloji"ye yakışmıyor.
"Faka basma haberini yadırgamak gerekir" den kastımı anlamamış olmalısın. Çünkü o zannettiğin üzere bilgisizlikten değil, az önce belirttiğim gibi, üslup'a karşıydı. Onları tanıdığını söyleyen sen de aynı üslupda olduğuna göre bunu tanışıklığınıza bir kanıt olarak kabul edebiliriz.

Windows da ilk çıktığında "faka basmıştı". XP daha ilk çıktığında Bill Gates onu televizyonların önünde tanıtırken, yani tam da ilk defa tanıtımı yapılacakken dondu. Evet Windows XP, Bill Gates onu tanıtmak üzereyken dondu ve hata verdi. Herkes buna çok gülmüştü, şu anda ise dünyanın (malesef) en çok kullanılan işletim sistemi. Dolayısıyla yazılım dünyasına çok dışarıdan bakıyor olabilirsiniz. Çünkü programın düzgün çalışabilmesi için öncelikle platformun düzgün çalışması gerekir!
Her ikisinin de hatası olabilir ama bu kadar sivri dil size de bir kazanç sağlamaz, yazılımcıya da, kullanıcıya da!