Safari 4 Beta indirmeye açıldı..

Bu konuyu okuyanlar

spybot

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
629
Uzun zamandır Beta durumunda olan ve geliştiricilerin ulaşabildiği Safari 4, bugünden itibaren herkes tarafından indirilebilir hale getirildi, hâlâ Beta olmasına rağmen.
Yenilikleriyle Safari'de de kullanılan KHTML işleme motorunu kullanan Google Chrome'a benzeyen Safari'deki birkaç göze batan özellik şöyle:
Favori Siteler (Top Sites)
En çok ziyaret ettiğiniz siteler, ziyaret etme sıklığınıza göre, tek bir sayfa içerisinde 24 adete kadar görüntülenebiliyor. Ayrıca eğer isterseniz siteleri yerine sabitleyebiliyorsunuz, böylece elinizi attığınızda orada olacağını biliyorsunuz.
whatsnew-topsites-20090217.png

Cover Flow
Başta Andrew Coulter Enright tarafından tasarlanıp Jonathan del Strother tarafından programlanan bir eklenti olan Cover Flow, Apple tarafından satın alındıktan sonra önce iTunes'a, sonra Mac OS X Leopard'a girmişti. Şimdi ise Safari'nin Yerimleri ve Geçmiş özelliklerinde aradığınız siteyi daha rahat bulmanıza yardımcı oluyor.
whatsnew-history-20090217.jpg

Tam Geçmiş Araması (Full History Search)
Siz ziyaret ettiğiniz site hakkında çok az şey hatırlıyor olabilirsiniz, ama Safari tamamını aklında tutuyor. Böylece geçmişinizde arama yaptığınız zaman, tıpkı OS X'teki Spotlight özelliği gibi, sitenin içeriğine göre sonuçları çıkarıyor ve Cover Flow ile listeliyor.
Sekmeler Tepede
Chrome'la gelen en güzel özelliklerden biri, her sekmeye yeni bir pencere gibi davranılması ve kıymetli ekran alanının kaybını minimuma indirmesiydi. Safari de bu özelliği benimseyip 4. versiyonunda sunuyor.
whatsnew-tabs-20090217.jpg

Yeni JavaScript işleme motoru (Nitro Engine)
Google Chrome'la gelen yeni özelliklerden bir diğeri de "eşsiz JavaScript işleme motoru" ile diğer tarayıcılardan çok daha yüksek performans sunmasıydı. Bu "eşsiz" performans aslında Firefox'tan Opera'ya tüm tarayıcı geliştiricilerinin üzerinde çalıştıkları yeni JavaScript motorlarıyla aynı özelliği benimsiyordu, fakat bunu son kullanıcıya ilk sunan Google Chrome olmuştu.
İkinci olarak Firefox 3.1'i beklerken Safari daha erken davrandı. Üstelik Firefox 3.1'in yanısıra Google Chrome'dan bile daha yüksek bir performans sunuyor. Internet Explorer'ı yenmek ise çocuk oyuncağı olduğundan artık ondan bahsetmek bile saçma. Detaylı grafikleri buradan görebilirsiniz.
Windows'a Özgün Görüntü
Safari Windows için çıktığı zaman (yani Cehennem'in buz tuttuğu gün) en büyük şikayetlerden biri Mac OS X görünümüyle sunulması olmuştu. Safari 4'te ise Windows'un standart pencere özellikleri kullanılıyor; yani artık normal yazılımlardaki gibi şeffaflık özellikleriyle standart Windows fontlarını, Safari performansı eşliğinde kullanabiliyorsunuz. Fakat eğer isterseniz Apple'ın kendine özel anti-aliasing özelliğini de kullanma özgürlüğü, bir seçenek olarak eklenmiş.
whatsnew-windows-20090217.jpg

Ayrıca Firefox'un "AwesomeBar"ının özelliklerini de kazanan, tam sayfa yakınlaştırma gibi geç kalınmış özellikleri de barındıran ve Acid 3 testinden başarıyla geçen ilk tarayıcı olan Safari 4'ün yeni özelliklerine buradan, tüm 150 özelliğine birden ise buradan bakabilir veya Windows ve Mac OS X için buraya tıklayarak indirebilirsiniz.

http://www.pclabs.com.tr/2009/02/24/safari-4-beta-indirmeye-acildi/

istanbultelekom

Doçent
Reaksiyon puanı
5
Herşey güzel ama Açılışta Ara.Com.Tr Yada Google nin Gelmesi için ne yapmalıyım ?

boikot

Asistan
Reaksiyon puanı
1
safariyi denedim gerçekten çok güzel bir tarayıcı.

U

uye741984

SDN Okuru
safari ve chorome biraz hatalara neden oluyor. yeni sürümlerde bunların giderileceğini umuyorum

redyellow

Doçent
Reaksiyon puanı
2
Sayfaları yeni sekme içinde açma seçeneği yok mu bunun?

boikot

Asistan
Reaksiyon puanı
1
var ya o kadarlık ingilizcenden mi yok link üzerinde sağ tıkla open link new tab diye bi seçenek var oraya tıkla işte.

redyellow

Doçent
Reaksiyon puanı
2
var ya o kadarlık ingilizcenden mi yok link üzerinde sağ tıkla open link new tab diye bi seçenek var oraya tıkla işte.

1- Evet ingilizcem yok.

2- İngilizcemin olmamasına rağmen Sağ tuşla new tab'ı biliyorum:)

3- Crazy browser, green browser giib browserlerde sağ tıklamadan linklerin aynı pencere içinde ayrı tab halinde açma seçeneği var.

Bunu sordum.

Frefox'un ki yukarda... Bunun gibi var mı diye soruyorum.

spybot

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
629
Kurdum ama pek hızlı gelmedi bana...:)

RunoadeS

Asistan
Reaksiyon puanı
2
kimsenin kimseyi küçümseme hakkı olamaz.

Safari'nin önceki sürümünü kullanmıştım,ama arada göçüyordu.İnşallah daha kararlı hale gelmiştir.

Gerçekten hızlı ama malesef hala çökme olayını çözememişler.Beni sinir etti o yüzden sildim.

zarha6155

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Önceden kurduğumda, oyun sitesine girdiğimde siteyi yavaş açıyordu.
Bir de göz önüne koskoca + işareti koymuşlar.Görende zanneder ki, yeni sekme simgesi,
+ işaretini yer imi ekle manasında eklemişler.Bence yeni sekme demek olmalı, ve ekranda yeni sekme işareti de yoktu.