Sadece Yeni iPhone Modelleri Değil Eski Modellerde de Kutu İçeriği Değişti

Bu konuyu okuyanlar

Kaansenn34

Doçent
Reaksiyon puanı
680

Sadece Yeni iPhone Modelleri Değil Eski Modellerde de Kutu İçeriği Değişti​

13 Ekim 2020 tarihinde yapılan Apple etkinliğinde dört farklı yeni iPhone modelleri tanıtıldı.Apple bu sene SE(2020)'nin boyutunda ancak içinde 5G desteği bulunan A14 Bionic, güçlü,geniş ve ultra geniş açılı özelliği bulunan 2 kamerası;özellikle Retina(IPS) gibi günümüzde geride kalan bir ekran teknolojisi yerine Super Retina XDR(OLED) panelli ekran kullanılması ve tüm bunlara rağmen iPhone SE(2020)'den daha hafif olan ve daha uzun pil ömrü olan iPhone 12 mini modelini de tanıtarak bazı kullanıcıların isteklerini dinlemiş gibi görünüyor. Yeni iPhone modelleri ve fiyatlarından kısaca bahsedecek olursak:

• iPhone 12 mini -->699$ (64GB)
  • iPhone 12 --> 799$(64GB)
  • iPhone 12 Pro --> 999$(128GB)
  • iPhone 12 Pro Max -->1099$(128GB)
Olarak belirlendi.Hatta fiyatı sabit tutmak adına kutu içeriğinden şarj adaptörü ve kulaklık çıkarıldı.Şu an için bizi ilgilendiren önemli bir konu da henüz Türkiye fiyatı açıklanmaması.Apple bu sunumu yaparken başka bir sürprizle daha karşılaştık.Sadece yeni modellerde mi kutu içeriğinde eksilme olacak? Cevap verecek olursak maalesef hayır.Apple'ın resmi internet sayfasına göre XR,11 ve SE modellerinde de kutu içeriği değişti ancak fiyat bakımından henüz bir değişiklik yok.

Kutu içeriğinde ise:

• iPhone
  • Usb-C-Lightning Kablosu
Bulunmakta.Apple'ın resmi internet sayfasında herhangi bir XR,11,SE,12 mini,12,12 Pro veya 12 Pro Max serisinden birini almak istediğinizde "Kutunun İçindekiler" adlı kısmın altında şu açıklama yer alıyor:

"Çevreyle ilgili hedeflerimize ulaşma çabalarımızın bir parçası olarak, iPhone XR artık güç adaptörü veya EarPods ile sunulmuyor. Lütfen mevcut Apple güç adaptörünüzü ve kulaklıklarınızı kullanın veya bu aksesuarları ayrı satın alın."

XR.png

SE2.png

SE2.png

Alıntıdır(SE),Alıntıdır(XR),Alıntıdır(11)

Şu an Apple resmi internet sayfası üzerinden satılan modellerin Türkiye fiyatları:
  • iPhone XR -->7.099 TL(64GB)
  • iPhone 11 --> 7.999 TL(64GB)
  • iPhone SE --> 5.299 TL(64GB)
1602668023240.png

Alıntıdır

Ayrıca Apple sunumunda Amerika tarafında belirtilen iPhone fiyatlarını karşılaştırıldı.Sadece Türkiye'de değil Amerika için de fiyat değişikliği söz konusu değil gibi görünüyor.Bu durum hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce fiyatların seviyesi uygun mu ve kutu içeriğinin azaltılması doğru bir karar mı?

Son düzenleme:

Su tankı

Doçent
Reaksiyon puanı
641
Apple bunları nasıl daha çok kazıklarız diye düşünüyor apple severdim ama artık gözümün önünde yarısı yenmiş elmadan başka bir şey değil ?

Reaksiyon puanı
6,381
Evet, İPhone 11'in kutu içeriği olan zamanında ki aynı fiyat ama kutu içeriksiz. Büyük ihtimalle Apple bir fiyat düzenlemesi yapacaktır ama bu Türkiye'ye yansımayabilir.

TheLastWarrior

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,044
İphone alacakların gözü yaşlı ne kulaklık ne adaptör

Telefonlar iyi begendim ama apple sürekli bişeyi kısarak neyi hedefliyorlar acaba

Kaansenn34

Doçent
Reaksiyon puanı
680
Apple bunları nasıl daha çok kazıklarız diye düşünüyor apple severdim ama artık gözümün önünde yarısı yenmiş elmadan başka bir şey değil ?
Bir zahmet şarj adaptörü de koy yani.
Eski modellerde neden değişiklik yaptılar anlamış değilim özellikle eski modellerde fiyat değişikliği olmazsa tartışma konusu olabilir.Çevrecilikten çok kazıklama anlayışına döndü.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Telefonlar iyi begendim ama apple sürekli bişeyi kısarak neyi hedefliyorlar acaba
Aksesuar tarafında daha çok kazanmak istiyor olabilir.Çapraz satışta yeteri kadar kazanamıyorsa bu taktik Apple'a can suyu olacaktır.

Son düzenleme:

grbzz

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,769
Fiyatı artıracağını kutu içeriğini azaltması daha iyi olmuş. Gerçi bizim ülkemiz için yine nötr bir durum. ABD'de kulaklık ve şarj aleti için 38$ öderken biz 350TL ödüyoruz. Ama burada da şöyle bir problem var ki Apple kutu içine Lightning'ten USB-C'ye kablo koymuş ama çoğunlukla kullanılan Apple adaptörü Lightning'ten USB-A'ya. Yani temel amaç hızlı şarj adaptörü satmak :)

Yktrnslv

Doçent
Reaksiyon puanı
141
Apple kemik kullanıcı kitlesinden memnun, onlar da Apple'dan memnun. Maliyetten kısma konusu ve çevre bence ikinci üçüncü planda kalıyor.

Adamlar önce tuşu kaldırdı, sonra 3,5mm kulaklık girişi, şimdi yavaştan kablolardan kurtarıyor, e-sim teknolojisi yayıldığında sim slotu ve iğnesinden de kurtaracak böyle böyle kemik müşterisini kendi ekosistemine alıştırıyor.

Ne kadar kabul edilmek istenmese de Apple markası bir lüks tüketim ürünü ve lüks tüketim ürünleri müşterilerini kendisi şekillendirir.

Kısaca adamlar şunu diyor: 'Mal bu kardeşim ister al ister alma...'

Kaansenn34

Doçent
Reaksiyon puanı
680
Fiyatı artıracağını kutu içeriğini azaltması daha iyi olmuş. Gerçi bizim ülkemiz için yine nötr bir durum. ABD'de kulaklık ve şarj aleti için 38$ öderken biz 350TL ödüyoruz. Ama burada da şöyle bir problem var ki Apple kutu içine Lightning'ten USB-C'ye kablo koymuş ama çoğunlukla kullanılan Apple adaptörü Lightning'ten USB-A'ya. Yani temel amaç hızlı şarj adaptörü satmak :)
Kutudan çıksaydı ne olurdu yani :D Gülelim mi ağlayalım mı... :( Başka firmaların 90W gibi bir değeri kutuya koyup Apple ise git mağazamdan al demesi insanı çıldırtıyor.Firmaya olan saygı da bir nevi azalıyor bence.

Reaksiyon puanı
7,997
Lansmandan sonra fiyat düşer bekleyin diyenler vardı forumda. Şimdi aldırmadıkları kişilerden iyi küfür yiyecekler :sweatsmile:

Reaksiyon puanı
7,997

Herkesin evinde şarj aleti var. Apple lansmanda da söyledi bunu milyonlarca şarj aleti varken daha da üretip doğayı kirletmek istemiyoruz diye. Eski telefonundan kalan orjinal şarj aletin varsa kullanabilirsin halen daha sana bunu kullanma illa sitemizden Apple ürünü al demiyor ki adamlar?

Kaldırılması iyi olmuş demiyorum fakat şimdi Apple eleştiren firmalar 2 3 ay sonra çıkacak modellerinde aynısını yapacak ona kimse tepki göstermeyecek buna eminim.

Reaksiyon puanı
7,997
Koskoca Apple sadece Türkiye pazarını düşünüp hadi kazıklayalım demiyor. Farklı ülkelerde 38 dolara işi kapatıyorlar ve bu alıcı için de satıcı için de önemli bir şey değil. Fakat ülkemizde pahalı. Yani kazıklamak değil ana amaçları karbon izini azaltmaktı. Lansmanda güzel bir örnekte verdiler, yaptığımız şey ile trafikten 400 bin arabanın çıkması aynı şey diye.

TheLastWarrior

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,044
Herkesin evinde şarj aleti var. Apple lansmanda da söyledi bunu milyonlarca şarj aleti varken daha da üretip doğayı kirletmek istemiyoruz diye. Eski telefonundan kalan orjinal şarj aletin varsa kullanabilirsin halen daha sana bunu kullanma illa sitemizden Apple ürünü al demiyor ki adamlar?

Kaldırılması iyi olmuş demiyorum fakat şimdi Apple eleştiren firmalar 2 3 ay sonra çıkacak modellerinde aynısını yapacak ona kimse tepki göstermeyecek buna eminim.
Yapsınlar sıkıntı yok nasıl olsa alamıycaz ? cihazlar güzelde bişey eksik vermek tuaf hissettiriyor alışkanlıklardan vazgeçirttiriyolar

Reaksiyon puanı
6,381
Aslında bu sürekli bir şeyleri kısmak değil diyebiliriz. Fiyat yerine ikisinin (Kulaklık ve adaptörün) toplamı daha ucuz olduğu için fiyatı aynı tutup ikisini de daha ulaşılabilir yapmayı hedefliyorlar.

Samsung gibi 5G koyup eski modelinden 200 dolar daha fazla yapmak yerine, fiyatı aynı tutup hem 5G verdi hem de kulaklık ve adaptörün toplam fiyatı daha ucuz olduğu için çok daha erişilebilir hale getirdi. Ki 200 dolar daha fazla Note 20 Ultra'nın içinden kulaklık çıkmıyor.

Kaansenn34

Doçent
Reaksiyon puanı
680
Apple kemik kullanıcı kitlesinden memnun, onlar da Apple'dan memnun. Maliyetten kısma konusu ve çevre bence ikinci üçüncü planda kalıyor.

Adamlar önce tuşu kaldırdı, sonra 3,5mm kulaklık girişi, şimdi yavaştan kablolardan kurtarıyor, e-sim teknolojisi yayıldığında sim slotu ve iğnesinden de kurtaracak böyle böyle kemik müşterisini kendi ekosistemine alıştırıyor.

Ne kadar kabul edilmek istenmese de Apple markası bir lüks tüketim ürünü ve lüks tüketim ürünleri müşterilerini kendisi şekillendirir.

Kısaca adamlar şunu diyor: 'Mal bu kardeşim ister al ister alma...'
Katılıyorum.En kötüsü de bunu sadece kendi ürettiği ürünlerle kullanıcıyı muhtaç hale getiriyor.Mesela Lightning to Usb-C veya Lightning to Usb-A bir kabloyu farklı bir firma bile üretse MFI lisansı aldığı için veya sırf lightning konnektörü var diye pahalıya satıyorlar... İyi tarafından bakmaya çalışıyorum belki de böyle yapmasının sebebi aksesuar üretimini artırmaktır? Başka firmalara da imkan doğar.Belki bununla birlikte piyasada kaliteli olarak adlandırdığımız Apple aksesuarları ucuzlar? :)

TheLastWarrior

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,044
Bari yüksek W hızlı şarj desteği verseydide 30w ataptörlerle daha hızlı dolum gerçekleşseydi herhangi bir adaptörle

Reaksiyon puanı
6,381
Bari yüksek W hızlı şarj desteği verseydide 30w ataptörlerle daha hızlı dolum gerçekleşseydi herhangi bir adaptörle
Batarya kapasitesini açıkladılar mı?

Eğer açıklamadılarsa büyük ihtimalle 11 serisinden biraz daha küçük bir batarya vardır. Bu Apple için daha dengeli daha optimize çalışan ve daha stabil bir yazılım demek. Büyük ihtimalle yeni yazılım ile bataryayı küçültmüşler ve bu yüzden de çok fazla hıza gerek duymamışlardır.

TheLastWarrior

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,044
Batarya kapasitesini açıkladılar mı?

Eğer açıklamadılarsa büyük ihtimalle 11 serisinden biraz daha küçük bir batarya vardır. Bu Apple için daha dengeli daha optimize çalışan ve daha stabil bir yazılım demek. Büyük ihtimalle yeni yazılım ile bataryayı küçültmüşler ve bu yüzden de çok fazla hıza gerek duymamışlardır.
Acıklmdılar snırm btrya boytunu

grbzz

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,769
Kutudan çıksaydı ne olurdu yani :D Gülelim mi ağlayalım mı... :( Başka firmaların 90W gibi bir değeri kutuya koyup Apple ise git mağazamdan al demesi insanı çıldırtıyor.Firmaya olan saygı da bir nevi azalıyor bence.
Aslında şöyle düşünmek gerek. Apple'ın büyük bir kemik kitlesi mevcut ve her çıkan cihazın en son modelini alıyor. Örneğin iPhone 11, dünyanın en çok satan cihazı. Şimdiki 11 kullanıcıları yarının 12 kullanıcları. Zaten adamın da eline hızlı şarj da var kulaklık da var. O yüzden bir bakıma koymamaları normal.

Kaansenn34

Doçent
Reaksiyon puanı
680
Aslında şöyle düşünmek gerek. Apple'ın büyük bir kemik kitlesi mevcut ve her çıkan cihazın en son modelini alıyor. Örneğin iPhone 11, dünyanın en çok satan cihazı. Şimdiki 11 kullanıcıları yarının 12 kullanıcları. Zaten adamın da eline hızlı şarj da var kulaklık da var. O yüzden bir bakıma koymamaları normal.
Evet o konuda haklısın.Mesela 7 Plus modelinden SE(2020)'ye geçmiştim eski adaptörü kenarda duruyor ben de boş durmasın diye kablosuz kulaklığı şarj etmek için onu kullanıyorum. :) Zaten evet mantıken düşünüldüğünde evet bu cihazlara da 5W koysalardı bu sefer gerçekten büyük dalga konusu olurdu. :)

Yktrnslv

Doçent
Reaksiyon puanı
141
Adamlar bir saate 'höşürt' diye 5000-6000₺ gömünce (gömebilince) kordonun 750-1000₺ olması çok da sıkıntı olmuyor ?

Aynı mantık burada: Telefona 8000-14000₺ arası ödeyince 200₺'lik şarj adaptörü o kullanıcı kitlesi için para değil.

Kaldı ki yurtdışında bunu yapabilen insan sayısı daha fazla olduğu için, yani en azından 'orta direk' denilen sınıf da bu lükse ulaşabildiği için Apple'ın sadece Türkiye pazarını düşünerek güzellikler yapmasını beklemek ya da Apple'a öfkelenmek ancak 'tavşan dağa küsmüş, dağın haberi olmamış' etkisi yaratır ?

Mr_Ahmet

Doçent
Reaksiyon puanı
454
Fiyat arttırmamak için yapmış olabileceğini hesaba katsam bile hala çoğu markadan pahalı satıyor telefonlarını. Bana daha çok kazanmak için yapılmış gibi geldi. O adaptörü öyle yada böyle alacaklar zaten.

Kaansenn34

Doçent
Reaksiyon puanı
680
Destekliyorda blli bi kapasitesi vr galiba sınır 18w ve 20w kadar diye biliyorum
1602676679526.png

1602676746911.png

1602677145979.png

Alıntıdır

iPhone 8 ve üstü seriler için hepsi hızlı şarj destekliyor ancak burada da bir değişiklik olmuş.
11Pro ve 11Pro Max hariç diğer modellerin hepsi 20W veya daha güçlü adaptör ile 30 dakikada %50'ye varan şarj diye değişiklik yapılmış.(eskiden 18W idi belli ki artık 18W değil 20W adaptör üretimine odaklanılacak)"Veya" kısmını kalın puntolu yazdım çünkü 20W şarj aletinden daha büyük bir şarj aletiyle de şarj edebilirsin ama zaten bataryayı şarj edecek akım sınırı belli o yüzden 20W'dan ilerisi için şarj hızında pek değişiklik olacağını zannetmiyorum. ama illa 20W olacak da denmemiş.