Bir konu

Bu konuyu okuyanlar

basit

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
6,526
Çözüldü

Son düzenleme:

Overclocked

Profesör
Reaksiyon puanı
4,580
Genellikle böyle haberleri medya çarpıtıyor.
Bıçaklayan çocuğun tarafı zenginse genellikle parayla halleder. Değilse bile çocuk reşit olmadığı için tutuksuz yargılanır.
Anne ise hapse girmiş mi, yoksa nezarette mi kalmış? Tam olarak yazmamışlardır muhtemelen.

Overclocked

Profesör
Reaksiyon puanı
4,580
Araştırdım ama öyle bir haber bulamadım maalesef. Yorum yapamayacağım.

S

SDN Anonim 608469

SDN Okuru
Üzücü bir durum.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Araştırdım ama öyle bir haber bulamadım maalesef. Yorum yapamayacağım.
Bu olabilir mi?

Overclocked

Profesör
Reaksiyon puanı
4,580
Üzücü bir durum.

Bu olabilir mi?
Kitap fırlatmış diyor arkadaş. Zaten attığın haber eski.

S

SDN Anonim 608469

SDN Okuru
Pardon terlik sanmışım. :(

Bu 3 gün önce diyor bakabilirsin.

Overclocked

Profesör
Reaksiyon puanı
4,580

OzkanK.

Müdavim
Reaksiyon puanı
13,059
Adalet sisteminin kurallarını biraz bilmek lazım ve Yargının mantığını anlamak lazım cezaları yorumlarken...

Bak şimdi saydığın olaylarda 2 önemli nokta var. Birinde zanlı ufak çocuk diğerinde yetişkin bir anne. Birinde madur olan yetişkin diğerinde çocuk.

Eğer seni 12 yaş altı bir çocuk öldürse cezai ehliyeti bile yoktur hapis bile yatmaz. 13-15 yaş aralığında ise normale göre 4 te 1 veya 3 te 1 oranında ceza alır 16-18 yaş arasında ise 1/2 ceza alır.
İlk söylediği olayda çocuk 10-15 yaş bandında ise ve ilk suçu ise karşısındaki ağır yaralanmadı ise mahkeme salı verir. ( Bunda mahkemelikte birşey yok hemen çocuğu alıp hapse mı tıksın o yaşta. )

2. olaya gelirsek Anne yetişkin bir bire kitap ile dövdüğü çocuğu büyük ihtimal 15 yaş altı. ( Yani ergin yetişkin bile sayılmıyor. ) Bir bireyin ufak çocuk dövmesi büyük suç kendi çocuğu bile olsa. ÜSTÜNE ŞİKAYET var. Burada Basit yaralamadan 3 yıla kadar hapis istenmiş bu cezayı alsada yatarı olmaz. İki olaydada kanun dışı bir şey göremedim ben.

OzkanK.

Müdavim
Reaksiyon puanı
13,059
Özkan kanka bıçaklıyor birkaç kes. O yüzden mantıksız geldi.

Yetişkin bir bireysen bir çocuğada bıçaklatmayacan kendini koruyacan. İki tokat çakacan yollayacan. :D
( Tabi Yasalardada bazı eksik noktalar var. Bazı çocuk oluyor 13 yaşında velet iyice ağızı süt koar bazı çocuk oluyor 13 yaşında izbandut gibi. Ama yasalar doğum tarihine bakıyor. )