Sabıkası Olan Hasta Ölsün!

Bu konuyu okuyanlar

REDFOKS

Rektör
Reaksiyon puanı
201
Türkiye doktorlara uygulanan şiddeti konuşuyor ancak doktorların hastalara olan alakasızlığını kimse gündeme getirmiyor!

sabikasi-olan-hasta-olsun-3568918_3304_o.jpg

Türkiye son zamanlarda üst üste yaşanan "hastaların doktor dövmesi" olaylarını konuşuşurken aynı anda yaşanan aksaklıklardan hiç kimse bahsetmiyor. Öyle bir durum oluştu ki doktor olmak için "hayatımı insanlık yoluna adayacağımı açıkça bildiriyor ve söz veriyorum" diye yemin edenler, ayrıcalık talep eder hale geldi.

Geçtiğimiz günlerde Gaziantep'te doktor Ersin Arslan'ın bir hasta yakını tarafından öldürülmesi, daha önce tek tük rastlanan 'hasta şiddeti' haberlerinde adeta bir patlamaya sebep oldu.

Söz konusu haberlerin gittikçe artması ve doktorların en son yaşanan Gaziantep olayından sonra sokaklara dökülmesi Meclis'i dahi harekete geçirdi. Öyle ki Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulu'ndaki görüşmelerin ardından sağlık çalışanlarına yönelik şiddet olaylarıyla ilgili Meclis araştırma komisyonu kurulması kabul edildi.

SABIKASI OLANIN POLİKLİNİĞE GİRMESİ YASAK!

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, önergeler üzerine hükümet adına yaptığı konuşmada konuyla ilgili alınan tedbirleri açıkladı.

Yapılması hedeflenen yeni düzenlemeye göre sabıkası olanların polikliniklere girmesi önlenecek. Hastanelere güvenlik alarm düğmesi konulurken sağlık çalışanlarına yönelik şiddetin, hastane yönetimi tarafından emniyet güçlerine bildirilmesi de zorunlu hale getiriliyor.

SABIKASI OLAN ÖLSÜN MÜ?

Sağlık sektöründe önemli çalışmalara imza atan Bakan Akdağ'ın bu açıklaması akıllara başka soruları beraberinde getiriyor. Peki sabıkası olan hastalar nasıl tedavi olacak? Ya da sıradan bir suç nedeni ile sabıkası olan insanların bile azılı bir suçlu gibi muamele görecek olması ne derece doğru?

Alınan önlemlere bakılırsa sabıkası olan hasta artık polikliniklerde tedavi olamayacak. Tedavi olması da ancak bir polisin ona eşlik etmesi ile mümkün olacak.

DOKTOR DÖVEN HASTA HAKSIZ TAMAM YA HASTA DÖVEN DOKTORLAR?

Türkiye'de yaşanan bu olaylara neyin sebep olduğu, ne ilgili kişiler ne de medya tarafından hiç gündeme getirilmedi. Her seferinde hastanede yaşanan yoğunluğu öne çıkaran değerli basınımız doktorları haklı görüp hastanelerde doktorların vatandaşa ikinci sınıf vatandaş mmuamelesi yaptığı gerçeğini bir türlü görmedi, göremedi.

Geçtiğimiz aylarda özel bir üniversitenin hastanesinde yaşanan skandalı hepiniz okudunuz. Doktorların ilgisizliği yüzünden kaybolan hasta, hasta bakıcılarının hastaları dövmekten beter ettiği azarlamalar, hastanızla ilgili bilgi alacak kimseyi bulamamanız...

DOKTOR İMTİYAZINA HAYIR!

Doktorların hastalara karşı zamanla duyarsızlaştığı ve hastaları adeta ya birer müşteri gibi gördüğü ya da ikinci sınıf vatandaş olarak görüp azarlayarak, başından savarak çalıştığı artık bilinen bir şey.

İşini iyi yapan doktorları elbette ayırıyoruz ancak kamuoyu araştırmalarında vatandaşların doktorlarımızdan hiç ama hiç memnun olmadığı gerçeğini gözler önüne sermemiz gerekiyor.

Doktorlar, istediği zammı alamadığında ya da bir doktorun başına bir şey geldiğinde çalışmamasını biliyorsa hastaların da kendilerine karşı gerekli ilgi ve alakayı göstermeyen doktorlara karşı demokratik haklarını kullanması bir gereklilik. Doktorların hakkını koruyan devletimiz haklarından bihaber olan vatandaşlarımızın hakkını korumasını da bilmeli.

Ayrıca hatırlayın, yabancı doktor fikri tartışıldığında yine doktorlar eyleme kalkışmış ve "yabancı doktor istemezük" diye iş bırakmışlardı.

HASTA ŞİDDETİ VAR EVET AMA DOKTOR ŞİDDETİ DAHA ÇOK VAR!

Yaşanan hasta şiddetlerine doktorların sebep olduğu gerçeğini görüp Sağlık Bakanı Recep Akdağ'ın bu yönde önlemler alması gerekiyor. Yetersiz sayıda olan doktorların sayısının arttırılması için gerekirse yabancı doktorların da ülkemizde hizmet almasının önü bir an önce açılmalı.

DOKTORLARIN ETTİĞİ O YEMİN

-Hekimlik mesleği üyeleri arasına katıldığım şu anda, hayatımı insanlık yoluna adayacağımı açıkça bildiriyor ve söz veriyorum.

-Hocalarıma saygı ve gönül borcumu her zaman koruyacağıma, sanatımı vicdanımın buyrukları doğrultusunda dikkat ve özenle yerine getireceğime,

-Hasta ve toplumun sağlığını baş görev sayacağıma, benden hizmet bekleyen kimselerin sırlarına saygılı olacağıma ve onları saklayacağıma,

-Hekimlik mesleğinin onurunu ve temiz töresini sürdüreceğime,

-Meslektaşlarımı kardeş bileceğime, din, milliyet, ırk, siyasi eğilim ya da toplumsal sınıf ayrımlarının görevimle hastam arasına girmesine izin vermeyeceğime,

-İnsan hayatına kesinlikle saygı göstereceğime, baskı altında kalsam bile tıp bilgilerimi insanlık değer ve yasalarına karşı kullanmayacağıma,

-Açıkça, özgürce ve namusum üzerine and içerim.

kaynak

angel75

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
18
hep demişimdir "yemin edenlere asla inanmayın" diye :)
canım Türkiye'm ne hale geldi...

arthkas

Doçent
Reaksiyon puanı
17
iyice insanlıktan çıkıyoruz. savaşta bile aman diyene el uzatan koca bir milletiz, ülküyüz. Kendi içimizde mahvoluyoruz. Sabıkalı olan adama nolmuş, psikopatmı? yoksa katil doğanlar mı? Kusura bakmasınlar doktorları (!) çok iyi biliyoruz.

promidal

Profesör
Reaksiyon puanı
11
siz hiç vergi dairesinde sıra beklerken vatandaşla ilgilenmesi gereken memurun çay içtiği için dayak yediğini gördünüz mü? yada banka kuyruğunda sıkılıp 5 gişeden 1 i çalışıyor diye bankacı bıçaklandığını.. 1 imza için 1 hafta boyunca belediyeye gidip gelen adamın başkanı dövdüğünü duydunuz mu?. ama "eşinizden kan alacağız 1 saat birşey yedirip içirmeyin" dedi diye "benim karım 1 saat aç mı kalacak lan" diyip doktor döven adam gördük. halk neden sağlık çalışanlarına bu kadar bilendi biliyormusunuz çünkü devlet bunu teşvik ediyor. halkı doktora eczacıya kışkırtıyor, cahili okumuşun üzerine salıyor. "çok para kazanıyorlar, başbakandan daha yüksek maaş alıyorlar" diyor ülkenin başbakanı. vatandaş ise neden fakirlik içinde olduğunun hesabını hükümete sormak yerine, neden çok para kazanıyorsun diye doktor dövüyor...

halil413

Profesör
Reaksiyon puanı
0
siz hiç vergi dairesinde sıra beklerken vatandaşla ilgilenmesi gereken memurun çay içtiği için dayak yediğini gördünüz mü? yada banka kuyruğunda sıkılıp 5 gişeden 1 i çalışıyor diye bankacı bıçaklandığını.. 1 imza için 1 hafta boyunca belediyeye gidip gelen adamın başkanı dövdüğünü duydunuz mu?. ama "eşinizden kan alacağız 1 saat birşey yedirip içirmeyin" dedi diye "benim karım 1 saat aç mı kalacak lan" diyip doktor döven adam gördük. halk neden sağlık çalışanlarına bu kadar bilendi biliyormusunuz çünkü devlet bunu teşvik ediyor. halkı doktora eczacıya kışkırtıyor, cahili okumuşun üzerine salıyor. "çok para kazanıyorlar, başbakandan daha yüksek maaş alıyorlar" diyor ülkenin başbakanı. vatandaş ise neden fakirlik içinde olduğunun hesabını hükümete sormak yerine, neden çok para kazanıyorsun diye doktor dövüyor...
ben gozumun onunde hemşirenin iğneleri karıştırıp boyun fıtıgından cıkmıs bır hastaya vurup oldurdugunu gordum olayı kımse anlamadı doktorla aralarında tartısarak ortbas edildi.Doktorların parasına suanakadar ne duydum nede gordum bana yazılı bir kaynak gosterebılırmısın?Gecen gun kanalda pratisyen hekimlerin hastanelerde uzmanlar tarafından dayak yenildigi yazıyordur,össde 500 puan alan tıp okumamalı doktorluk herkesin yapabilcegi bir meslek değil!

arthkas

Doçent
Reaksiyon puanı
17
ben gozumun onunde hemşirenin iğneleri karıştırıp boyun fıtıgından cıkmıs bır hastaya vurup oldurdugunu gordum olayı kımse anlamadı doktorla aralarında tartısarak ortbas edildi.Doktorların parasına suanakadar ne duydum nede gordum bana yazılı bir kaynak gosterebılırmısın?Gecen gun kanalda pratisyen hekimlerin hastanelerde uzmanlar tarafından dayak yenildigi yazıyordur,össde 500 puan alan tıp okumamalı doktorluk herkesin yapabilcegi bir meslek değil!

...ve sen de buna sessiz kaldın öyle mi?

IuTKuI

Profesör
Reaksiyon puanı
4
Kargaşalar çıkmaya başladı farkettiniz değil mi? Doktorları savunan ve halkı savunan. 2 tarafında belli belirsiz yanlışları hep oluyor ama birisini çıkıpta belli bir tarafı desteklemesi çok yanlış. Doktorlara canımız emanet.

Ama bir gün annemi doktora götürdüm. Doktor ağzında sakızı çiğneyerek (çiğnemek tabii ki suç değil fakat felaket göze batıyor) Annemin yüzüne 1 kez olsun dahi bakmadan "neyin var? evet tamam. Şunu al bunu yap." bu mudur doktorluk? O gün bağırdığımı ve tartıştığımı hatırlıyorum doktorla. İyi mi yaptım kötü mü sizin kararınız. Bana göre doğru olandı. Çünkü karşındaki insanı insan yerine koymuyormuş gibi ters davranmaya hakkı yok.

Doktorun da kötü zamanı var, halktan birisinin de. Acil servise gidip acilde kuyrukta acısından ölecek derecede bekleyen insanlara sorun ülkemizde ki sağlık problemini. Bu konuda da doktorların hiç suçu yok.

tun@h@n

Doçent
Reaksiyon puanı
6
hasta kabul ederken sakız çiğneyen doktorlara çok sinir oluyorum.hastahaneye giden vatandaşlardan haksız olarak sesini yükselten,nasıl davranılması gerektiğini bilmeyenler tabii ki var,var da kardeşim doktorlar da melaike değil ya. münferit ve sonucu çok vahim bir olayı bahane ederek doktorlar kendilerine ne kadar haksızlık yapıldığı naraları atıyorlar,sizler dua edinde millet sesini yükseltmesin, haksızlıklara uğramışlar sadece aile toplantılarında dert yanıyor, üç kuruş paralar için ne pazarlıklar yapıldığı herkesin malumu. şu özel muayenehaneler kapatıldı da vatandaş rahat bir nefes aldı.

kimse nalıncı keseri gibi hep kendi tarafına yonmasın, bari bir sana bir bana desin.

promidal

Profesör
Reaksiyon puanı
11
medeni toplumlarda insanlar sorunlarını farklı yöntemlerle çözerler. doktor sizi doğru düzgün muayene etmiyorsa yada yeterince saygı göstermiyorsa ararsın sağlık bakanlığı şikayet hattını anlatırsın meramını bak nasıl hoplatıyorlar o doktoru.. her meslekte çürük elmalar vardır. ama karşınızdaki insanı dövmek bağırmak yada öldürmek medeni bir çözüm değildir. görevi başındaki bir memuru dövmek hiçbir haklı izahı olmayan cahilce davranışlardır.