Rehber S21'i neden iPhone 11'e tercih etmeliyiz?

Bu konuyu okuyanlar

EFI Shell

shellx64.efi
Yönetici
Moderatör
Reaksiyon puanı
17,998
Windows RT yi biliyorum. Arm tabanlı zaten o. x86 tabanlı Windows programları çalışmıyor onda. Kendi özel uygulamaları var.
Betasında çalışıyor. Çünkü Windows 7 oluyor betası. Microsoft'ta öyle yaptı zaten 2011 senesinde (gördüğünüz, Windows RT'nin betası. Yani, Windows 7'nin yavaş yavaş 8 olduğu bir build):

Tommy Vercetti

Profesör
Reaksiyon puanı
1,538
Betasında çalışıyor. Çünkü Windows 7 oluyor betası. Microsoft'ta öyle yaptı zaten 2011 senesinde (gördüğünüz, Windows RT'nin betası. Yani, Windows 7'nin yavaş yavaş 8 olduğu bir build):
E peki var mı bu Windows 7 yi snapdragon 865 işlemcili cihazımda çalıştırıp ve içine audacity gibi basit bir programı kurup kullanmanın bir yolu?

EFI Shell

shellx64.efi
Yönetici
Moderatör
Reaksiyon puanı
17,998
E peki var mı bu Windows 7 yi snapdragon 865 işlemcili cihazımda çalıştırıp ve içine audacity gibi basit bir programı kurup kullanmanın bir yolu?
ARMv7 olanları kullanamazsınız. Sadece Windows 10/11 kurabilirsiniz ona. Sizin için bir EDK2 var ama Windows logosunda kilitleniyor. O sorunu da diğer Snapdragon'lar ile ilgilendikleri için bilerek çözmediler.

Tommy Vercetti

Profesör
Reaksiyon puanı
1,538
Ben şu ana kadar android de çalıştırılabilir sadece emülatör şeklinde hazırlanmış ve içine haricen hiçbir uygulama eklenemeyen paketler gördüm.

Yalnız Kedi

Profesör
Reaksiyon puanı
7,273
Acaba snapdragon 865 de oluyor mudur ?
Konu dağılacak ama bildiğim kadarıyla hâlâ olmuyor. Şu anlık Windows için en iyi SoC SD845, en iyi telefonlar ise Poco F1 ve OnePlus 6T oluyor fakat Poco X3 Pro, Mi Pad 5 gibi cihazlara da Windows 10/11 kurmak bir bakıma mümkün. Yakın gelecekte Poco X3 Pro çok büyük ihtimalle Poco F1'in yerini alalacaktır Windows konusunda.

(Evo)lution

Dekan
Reaksiyon puanı
5,570
Güzel kıyaslama olmuş. Fakat S21 deki 8k24fps gereksiz,youtube daki videolara bakar bakmaz anlaşılıyor 8k videoyu S20/S21/S22 serisinin ne kadar vasat çektiğini. Video kalitesi olarak iPhone 11 daha iyi cihaz ve sosyal medya optimizasyonu daha iyi.Bu arada normal S21 in ekranı 2k bile değil 1080p+ çözünürlüğü var.
Mesaj otomatik birleştirildi:

1- 11 çok ısınıyor.
2- Ön kamerası rezalet.
3- Oyun performansı S21'den çok daha kötü.
4- Yavaş.
Ön kamerası (fotoğraf kalitesinden bahsediyorsanız) evet şuan yeni amiral gemilerine kıyasla geride kalıyor fakat abartığınız kadar değil yani ön kamerası hala gayet iyi.3. Ve 4. Madde ile çok komik bir yorum olmuş.

Bu arada S21 in rakibi iPhone 11 değil iPhone 12 dir. Fakat yinede iPhone 11 in bazı konularda S21 e kıyasla üstünlüğü var (video performansı,işlemci performansı,sosyal medya optimizasyonu gibi)

Son düzenleme:

(Evo)lution

Dekan
Reaksiyon puanı
5,570
İşletim sistemi çok iyi optimizasyon edilmiş diyelim. Single-core'da da Multi-core'da da Exynos 2100 daha güçlü bir işlemci.
Geekbench 5
A13 single core
1335
Multi core
3560

Exynos 2100 single core
1086
Multi core
3570

Yani multi core da iki işlemci hemen hemen aynı fakat single core da A13 daha iyi.

Son düzenleme:

Yalnız Kedi

Profesör
Reaksiyon puanı
7,273
Geekbench 5
A13 single core
1335
Multi core
3560

Exynos 2100 single core
1086
Multi core
3570

Yani multi core da iki işlemci hemen hemen aynı fakat single core da A13 biraz daha iyi.
%25-30 performans farkı tekli çekirdekte biraz değil, gayet fark atmış. %25-30 bence ciddi bir fark. Biraz demek hakaret olur.

Kayn

Profesör
Reaksiyon puanı
1,269
%25-30 performans farkı tekli çekirdekte biraz değil, gayet fark atmış. %25-30 bence ciddi bir fark. Biraz demek hakaret olur.
CPU Frekansı, çekirdek sayısı ve yardımcı işlemcilerin daha güçlü olmasını göz önünde bulundurduğumuzda göz ardı edilebilir.

Aynı işletim sisteminde test edilmiyor maalesef. Mümkünde değil gibi duruyor.

Sonuç odaklı baktığımızda her hâlükârda S21 iPhone 11'den daha iyi bir cihaz.

Yalnız Kedi

Profesör
Reaksiyon puanı
7,273
CPU Frekansı, çekirdek sayısı ve yardımcı işlemcilerin daha güçlü olmasını göz önünde bulundurduğumuzda göz ardı edilebilir.

Aynı işletim sisteminde test edilmiyor maalesef. Mümkünde değil gibi duruyor.

Sonuç odaklı baktığımızda her hâlükârda S21 iPhone 11'den daha iyi bir cihaz.
Şöyle bir durum da söz konusu, sırf işlemci çekirdeği sayısı ve frekansı önemli ama asıl önemli olan mikromimaridir. Tabi çoklu çekirdekte aşırı bir fark yok, ona bir sözüm yok.

S21'in kamera haricinde, F/P olarak benim tercih edeceğim cihaz olurdu iP 11 yerine. Bir de evdeki akıllı televizyonumuz nispeten eski olduğu için DeX özelliğini de kullanıyorum S20 FE'de. Docking, DeX gibi artıları da unutmamak gerekli. Ben ihtiyacıma göre cihaz bakarım genellikle.

Bu arada, ne Android ve ne de Apple'a karşı aşırı sempatim söz konusu.

Applemania

Profesör
Reaksiyon puanı
3,052
Güzel kıyaslama olmuş. Fakat S21 deki 8k24fps gereksiz,youtube daki videolara bakar bakmaz anlaşılıyor 8k videoyu S20/S21/S22 serisinin ne kadar vasat çektiğini. Video kalitesi olarak iPhone 11 daha iyi cihaz ve sosyal medya optimizasyonu daha iyi.Bu arada normal S21 in ekranı 2k bile değil 1080p+ çözünürlüğü var.

Ön kamerası (fotoğraf kalitesinden bahsediyorsanız) evet şuan yeni amiral gemilerine kıyasla geride kalıyor fakat abartığınız kadar değil yani ön kamerası hala gayet iyi.3. Ve 4. Madde ile çok komik bir yorum olmuş.

Bu arada S21 in rakibi iPhone 11 değil iPhone 12 dir. Fakat yinede iPhone 11 in bazı konularda S21 e kıyasla üstünlüğü var (video performansı,işlemci performansı,sosyal medya optimizasyonu gibi)
Hocam kağıt üzerinde yerden göğe kadar haklısın ama günlük hayatta öyle olmuyor.Sen iki cihazla yüzde yüz ile evden çık bütün gün 4,5g kullan S21 ile öğle vakti priz ararsın ama 11 ile günü rahat çıkarırsın.Sosyal medyada ikisiyle de video attığında 11 in sunduğu kalite ortada.Fotoğraf konusunda yazılım ve panelden dolayı 11 daha gerçekçi çekiyor.Samsung yıllardır kullandım.Bu firma kağıt üzeri verilerle göz boyuyor ama günlük kullanımda o verilerin çoğu bir anlam ifade etmiyor.

Kayn

Profesör
Reaksiyon puanı
1,269
Hocam kağıt üzerinde yerden göğe kadar haklısın ama günlük hayatta öyle olmuyor.Sen iki cihazla yüzde yüz ile evden çık bütün gün 4,5g kullan S21 ile öğle vakti priz ararsın ama 11 ile günü rahat çıkarırsın.Sosyal medyada ikisiyle de video attığında 11 in sunduğu kalite ortada.Fotoğraf konusunda yazılım ve panelden dolayı 11 daha gerçekçi çekiyor.Samsung yıllardır kullandım.Bu firma kağıt üzeri verilerle göz boyuyor ama günlük kullanımda o verilerin çoğu bir anlam ifade etmiyor.
S21 FE ve iPhone 11 kullanmasam hak vereceğim ama 2 cihazıda yeteri kadar kullandım.

Günlük kullanım olarak iPhone 11 XS'in bile gerisinde kalan bir cihaz, S21 iPhone 11'den hem testlerde hem günlük kullanımda daha verimli bir batarya performansı veriyor.

LCD ekranlı ve 60 Hz cihazı 120 Hz + Super AMOLED 1080x2400 çözünürlük ve 421 ppi piksel yoğunluğu olan ve daha iyi batarya performansı veren cihazı günlük kullanımda karşılaştırmayın hocam.

Son düzenleme:

Applemania

Profesör
Reaksiyon puanı
3,052
S21 FE ve iPhone 11 kullanmasam hak vereceğim ama 2 cihazıda yeteri kadar kullandım.

Günlük kullanım olarak iPhone 11 XS'in bile gerisinde kalan bir cihaz, S21 iPhone 11'den hem testlerde hem günlük kullanımda daha verimli bir batarya performansı veriyor.

LCD ekranlı ve 60 Hz cihazı 120 Hz + Super AMOLED 1080x2400 çözünürlük ve 421 ppi piksel yoğunluğu olan ve daha iyi batarya performansı veren cihazı günlük kullanımda karşılaştırmayın hocam.
Benim bahsettiğim S21.Yani Fe olmayan.İkincisi o testlerde cihazın ekranı hiç kapanmıyor.Samsungların boştayken aşırı pil tükettiğini herkes biliyor.Ortada böyle bir durum varken S21 in 11 den daha iyi pil performansı sunması zor bir ihtimal.Ekran teknolojileri ne olursa olsun Samsungun batarya yazılımı beş para etmez.

(Evo)lution

Dekan
Reaksiyon puanı
5,570
Batarya konusuna değinmedim hocam. Batarya konusunda da haklısınız bu arada. S21 Ultra nın bataryası gayet iyi fakat normal S21 in pil ömrü iyi değil dediğiniz gibi.

Assad Najjar

Profesör
Reaksiyon puanı
2,299
Bana kalırsa Android telefonlarla iPhone'u kıyaslamak mantıksız. Çünkü her ne kadar ikisi de telefon olsa da çok ama çok alakasız şeyler.

Birisi ya Android tercih eder ya da iPhone. Her iki tarafın da kendine göre haklı sebepleri var.

Bu arada konuyla alakasız olacak ama ben Xiaomi 11T Pro kullanıyorum. Bu cihazın aşırı ısındığını söylüyorlardı lakin ben o tarz bir sorunla hiç karşılaşmadım.

Diğer Android telefonlara göre bir miktar daha çok ısınıyor lakin bu ısınma aşırı boyutlarda değil.

Şarj olurken çok ısınıyor lakin 120W şarj aleti kullandığıma göre bu gayet normal bir şey.

Utku92

Profesör
Reaksiyon puanı
2,845
Hadi herşey bir tarafa iPhone 11 çok kaba ve ekranı lcd.

Yahya Furkan

Profesör
Reaksiyon puanı
1,451

Komik olan yorum sizinkisi. Oradaki maddeleri rakibi ile karşılaştırarak yazdım. S21'e göre 11 yavaş, evet. Ön kamerası hem S21'e göre kötü hem de genel anlamda kötü.

Applemania

Profesör
Reaksiyon puanı
3,052
Hadi herşey bir tarafa iPhone 11 çok kaba ve ekranı lcd.
Tasarım göreceli bir kavram.S21 in tasarımına daha iyi diyen birine bir şey demem ama günlük hayatta 11 in batarya performansı,sosyal medya,fotoğrafta daha doğal renkler sunma gibi ciddi avantajları var.

Utku92

Profesör
Reaksiyon puanı
2,845
Tasarım göreceli bir kavram.S21 in tasarımına daha iyi diyen birine bir şey demem ama günlük hayatta 11 in batarya performansı,sosyal medya,fotoğrafta daha doğal renkler sunma gibi ciddi avantajları var.
Nasıl göreceli hocam 11 bariz gözle görülür kalas gibi telefon çerçeveleri bile kalın pro desen anlarım.

Applemania

Profesör
Reaksiyon puanı
3,052
Nasıl göreceli hocam 11 bariz gözle görülür kalas gibi telefon çerçeveleri bile kalın pro desen anlarım.
Bu konuda haklısın.Görüntüsü kaba duruyor ama bu cihaz milyonlarca sattı.Dünyada ciddi derecede satan bir cihazın tasarımına kesin kötü yorumunu yapmak doğru değil.Alan bir sürü insan var.Demek ki onlar senin gibi düşünmüyor.

Utku92

Profesör
Reaksiyon puanı
2,845
Bu konuda haklısın.Görüntüsü kaba duruyor ama bu cihaz milyonlarca sattı.Dünyada ciddi derecede satan bir cihazın tasarımına kesin kötü yorumunu yapmak doğru değil.Alan bir sürü insan var.Demek ki onlar senin gibi düşünmüyor.
Millet fiyatı uygun diye öyle seçim yapıyor çünkü en uygun güncel cihazlar arasında. Özellikle iPhone dan vazgeçemeyenler.

(Evo)lution

Dekan
Reaksiyon puanı
5,570
Komik olan yorum sizinkisi. Oradaki maddeleri rakibi ile karşılaştırarak yazdım. S21'e göre 11 yavaş, evet. Ön kamerası hem S21'e göre kötü hem de genel anlamda kötü.
A13 bionic exynos 2100 e göre yavaş,Tamam (!)🤣 🤣 . Oyun performansı,Video render veya editlemeye gelince kimin güçlü/hızlı olduğu ortada.

Son düzenleme: