S-400'ler Depoya Mı Gidiyor? Son Durum Ne?

Bu konuyu okuyanlar

wittroc

44
Reaksiyon puanı
11,186
Türkiye, 2,5 milyar dolar harcadığı S-400'ler için ABD ile uzlaşma sinyali veriyor. Peki ya S-400'ler depoya mı gidecek?

s400-1280x720.jpg

Birçok konuda zıt olduğumuz ve iplerin gergin olduğu ABD, Biden yönetimi sonrasında S-400 yaptırımlarını genişletebileceklerini belirtmişti. Tekrardan gündeme düşen yaptırım tehditlerinden sonra Türkiye, yaptırımdan kaçmak adına S-400'leri kısıtlı bir kullanımla elinde tutabilir.

ABD, S-400'lerin ağır sonuçları olacağını defalarca dile getirmişken NATO ise S-400'lerin müttefikler hava araçlarına sorun çıkaracağını ve müttefiklerden tepkiler alabileceğini dile getirmişti. Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ise bu konu hakkında geçtiğimiz günlerde bir açıklamada bulundu.

Yunanistan, S-300 kullanırken aynı zamanda S-300'lerin her zaman kullanılır olmadığını da açıkladı. MSB Hulusi Akar ise S-300 modelini örnek vererek "Sürekli kullanacağız diye bir şey yok" diyerek Türkiye'nin uzlaşmaya açık olduğunu belirtti.

İngiliz kaynaklar ise Türkiye'nin ABD ile olan ilişkileri düzeltmek adına adımlar attığını ancak Biden yönetiminin bu adımları karşılıksız bıraktığını belirtti. Bloomberg ise ABD'nin terör örgütlerine desteğini kesmesi sonrasında Türkiye'nin S-400 konusunda taviz verebileceğini söyledi.

Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz? S-400'ün kısıtlı kullanımı bize F-35'leri kazandırır mı?

ömerim55

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,328
girit modeli uygulanacak. Yani hangarda çürüyecek.

wittroc

44
Reaksiyon puanı
11,186
girit modeli uygulanacak. Yani hangarda çürüyecek.
F-35 her ne kadar şu an sorunlu olsa da F-35 almak için bu uygulanabilir. Tamamen depoya atılmaktansa bu model çok daha iyi.

Yenilmez TÜRK

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
İkinci bir papaz brenson vakası geliyor. rte yine dışarıda van münit içeride yes sör diyor. . .

OzkanK.

Müdavim
Reaksiyon puanı
13,060
Sözde haberde en kritik cümle şu. Bunu okumadan anlamadan başlığa göre yorum yapmış herkes...

ABD'nin terör örgütlerine desteğini kesmesi sonrasında Türkiye'nin S-400 konusunda taviz verebileceğini söyledi.

Bu saatten sonra s400 den geri adım atılmaz. Atılmamalıdır.( Amerika'dan Çok büyük bir taviz alınırsa PKK 'nın elebaşlarını teslim alıp bitirme Suriyeden çıkma YPG-PYD sonlandırma vb tarzı dışında. Onlardada sınırlı kullanma bir ihtimal düşünülebilir. Sonuçta bunlar aktif kullanılabilecek ihtiyaç halinde yarım saat içinde aktif edilebilecek ürünler. Hiç olmamasından iyidir.

Ama ben bunların olacağını pek düşünmüyorum Çünkü geri adım atarsan hem Rusya'yı karşına alırsın hemde bu saatten sonra F35 flan alamazsın zaten. Jeo Biden kabul etse bile Senato F35 satmam der ve Türkiye ortada kalır. Ayrıca zaten bizim olması gereken F35 ler başka ülkelere satıldı bile ortada bize verilebilecek bir F35 te yok... Ancak Gelin biz size Patriot satalım diyebilirler.

Not: Türkiye Amerikanın bu baskıcı ve Tazdikli yaptırımlarına karşı arada ılımlı görünmeye ve uzlaşmacı olmaya çalışıyor gibi. Ama bu saatten sonra geri adım olmaz. Geri adım atan kaybeder.

Son düzenleme:

Fakehero

366. Gün
Emektar
Reaksiyon puanı
5,379
S400ler depoda çürümez. Sorunlu F35leri ise Türkiye almak istemez artık. Zaten hava savunma sistemleri bir tehdit olduğu veya olabileceğine dair istihbarat geldiğinde aktif hale getirilirler. Biden'ın ülkemizle müzakere edip olumlu davranacağını unutmamız gerekiyor. Önümüzde Trump'tan daha beter yaşlı bir kurt duruyor.