Yardım Ryzen 7 5800X çok ısınıyor!

Bu konuyu okuyanlar

Cuneyt546

Öğrenci
Reaksiyon puanı
12
Arkadaşlar, ben bu işlemciyi aldığımda Lian Li galahad 240mm soğutucumla birlikte testlerini AIDA64 ile ve birkaç oyunda yapmıştım. Sonra fazla MSI Afterburner kullanmadım ama işlemci o zaman da ısınıyordu CPB açıkken ortalama bir Cooler Master termal macunu sürmüştüm, 1 sene sonrasında termal macun değiştirmek için soğutucuyu söküp temizledikten sonra yine aynı termal macunu sürdüm. Denemek için bfv girdim fakat oyunda iken 87 dereceyi gördüm arkadaşlar. Ben de herhalde ya yanlış sürdüm ya da az geldi diye düşündüm, CPB kapatıp bir süre öyle kullandım. Şimdi daha yeni bu termal macunu aldım: https://www.amazon.com.tr/Termal-Grizzly-TG-K-001-RS-Kryonaut-iletken/dp/B011F7W3LU?th=1 bunu kullanım kılavuzdaki gibi çarpraz sürüp spatulası ile yaydım, gayet iyi oldu. Ardından yine Bfv'de test ettim, bir 10 derecelik düşüş sağladı bana fakat işlemci hala 75-78 derece arası çalışıyordu, CPB açıkken. Arkadaşlar, ben buna ne yapayım? Birkaç undervolt rehberi izledim fakat AMD overclock de ki ayarları yapabiliyorum. Fakat anakart işlemcinin voltajını değiştirmeme izin vermiyor, CPB Auto'da iken 1.42 v gördüm anakart üzerinde.

Anakart ve diğer parçlarım şöyle; ASUS ROG STRIX b-550'e Lian Li galahad 240 mm kasa Corsair 4000X 750 Corsair PSU 3060 Ti ekran kartı 1080p 144Hz monitör 16 GB (8x2) 3600 MHz CL 16 G.Skill RAM yardımcı olabilirseniz sevinirim soğutucunun montajını doğru yaptığıma eminin gayet basit bir montajı var bana montajı iyi yapamamışsındır demeyin montajın doğru olduğundan eminim benim ana problemim voltajı düşüremiyorum.