Ryzen 7 3700x ram önerisi

Bu konuyu okuyanlar

ahmetsevimm

Asistan
Reaksiyon puanı
23
Arkadaşlar selamlar. Sistemimde anakart ve işlemci değişikliğine gittim. Daha önceden kullandığım anakart ve işlemci z270 ve i5 7600k idi. Şu anda kullandığım sistem Asus rog x570f gaming ve Ryzen 7 3700x. Daha önceki sistemimde hali hazırda Gskill Trident Z 3600mhz 2x8 Gb ram vardı şimdide onları kullanıyorum. Ram kapasitesini 32 GB yapmak istiyorum. Sormak istediğim aynı ram modelinden 2x8 alıp taksam nasıl olur artısı eksisi ne olur merak ettiğim konu bu. Bazı yabancı forumlarda 2 kanal olması daha iyi olur gibi konular gördüm. Masraf yapmak istemiyorum daha fazla elimdeki ramleride kullanmak istiyorum artısı eksisi ne olur bilgisi olan arkadaşlar aydınlatırsa çok sevinirim. Şimdiden teşekkürler.

ahmetsevimm

Asistan
Reaksiyon puanı
23
32GB ram eğer sadece oyun amaçlı kullanıyorsanız zaten gereksiz. Bi artısı olmaz.
Oyun yada başka işler için hocam öğrenmek istediğim artı eksi nedir 2 kanal olursa ne olur 4 kanal olursa ne olur genel anlamda. Sormak istediğim oyun için gerekli olup olmadığı değil.

drocco

Profesör
Reaksiyon puanı
991
3600 MHz 16 GB sana hayli hayli yeter artar . 32 yapmak istiyorsan aynı ramler den bulup al dual channel çalışsın

aimnil

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
961
4 tane alınca 4 kanal çalışmıyor, Anakart ve işlemci desteği olması lazım. O da çoğunda yok nadir is amaçlı işlemcilerde var bildiğim kadarıyla. Yani yine 2 kanal çalışacak kapasite artmış olacak sadece. Performans kaybı ya da uyum sorunu istemiyorsan alırken aynı marka model almalısın.

ahmetsevimm

Asistan
Reaksiyon puanı
23
4 tane alınca 4 kanal çalışmıyor, Anakart ve işlemci desteği olması lazım. O da çoğunda yok nadir is amaçlı işlemcilerde var bildiğim kadarıyla. Yani yine 2 kanal çalışacak kapasite artmış olacak sadece. Performans kaybı ya da uyum sorunu istemiyorsan alırken aynı marka model almalısın.
Teşekkür ederim hocam bilgi için. ?