Ryzen 5 3600 Düşünerek sistem toplamak istiyorum ,anakart ve ram tavsiyesi almak istiyorum.

Bu konuyu okuyanlar

exemelation

Öğrenci
Reaksiyon puanı
8
Merhaba 2 gün önce karar verdim henüz 2 bin lira anca birikmişim var ama zamanla bir sistem toplamayı düşünüyorum,4-4.5 kadar bi bütce düşünüyorum.Biraz araştırdım ve bütçeme uygun ve iyi performansı olan Amd ryzen 5 3600 işlemci seçerek buna uygun sistem yapmayı düşünüyorum.Öncelikle işlemci seçtim çünkü bu kriter üzerinden toplamak istiyorum.Anakart araştırırken çok fazla detay olduğunu gördüm ve tecrübeli birilerine sorayım dedim.Ddr4 ramleri araştırdım ,mesela 16 gb (2x8) 3200 mhz CL 16 değerli corsair ram buldum fiyatı da uygun gayet 700 800 lira.Şimdi anakart alırken direk 3200 mhz destekli ve ryzen 3600'e uyumlu bir anakart almam gerekiyor sanırım,buna göre tavsiye anakart alabilirsem çok sevinirim,ayrıca kaçırdığım şunlara da dikkat etmen gerekiyor dediğiniz noktalar varsa tecrübeli arkadaşlardan bilgi alabilirsem çok sevinirim.

Syntax.Err

Asistan
Reaksiyon puanı
161
Merhaba 2 gün önce karar verdim henüz 2 bin lira anca birikmişim var ama zamanla bir sistem toplamayı düşünüyorum,4-4.5 kadar bi bütce düşünüyorum.Biraz araştırdım ve bütçeme uygun ve iyi performansı olan Amd ryzen 5 3600 işlemci seçerek buna uygun sistem yapmayı düşünüyorum.Öncelikle işlemci seçtim çünkü bu kriter üzerinden toplamak istiyorum.Anakart araştırırken çok fazla detay olduğunu gördüm ve tecrübeli birilerine sorayım dedim.Ddr4 ramleri araştırdım ,mesela 16 gb (2x8) 3200 mhz CL 16 değerli corsair ram buldum fiyatı da uygun gayet 700 800 lira.Şimdi anakart alırken direk 3200 mhz destekli ve ryzen 3600'e uyumlu bir anakart almam gerekiyor sanırım,buna göre tavsiye anakart alabilirsem çok sevinirim,ayrıca kaçırdığım şunlara da dikkat etmen gerekiyor dediğiniz noktalar varsa tecrübeli arkadaşlardan bilgi alabilirsem çok sevinirim.
Anakart Gigabyte B450M S2H
Ram RipsawV 8 Gb Ram :)

TheLastWarrior

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,044

Ram olarakta
Mesaj otomatik birleştirildi:

Alternatif olarak bu ramide kullanabilirsin

exemelation

Öğrenci
Reaksiyon puanı
8
Teşekkürle tavsiyelerinizi inceleyeceğim bazı sorularım var
1)Ram olarak ne kadar yüksek mhz değeri varsa o kadar kaliteli mi oluyor
2)Anakart ram desteklemesi için sadece mhz ler uyuşsa yeterli midir
3)1 tane 16 almak yerine 2 tane 8 almak dual çalışma olduğunda çok daha iyi diyorlar bu doğru mudur
4)İşlemciye ne kadar önem verdiyseniz anakarta da o kadar önem verin diyorlar fiyat olarak da önerdiğiniz anakartlar 500 600 lira civarı gibi gözüküyor ,yoksa bunlar zaten kaliteli anakart fiyatları mı?
5)Oc insanlar neden gerek duyuyor ,zaten güzel bir sistem topluyoruz 10 20 fps neyi değiştirir ki 100 fps alırken

Çok soruyorum ama umarım zevk alarak cevap verecek birileri vardır :)

TheLastWarrior
Allah'ın Kulu
Mr.Zeytin63

Ram olarakta

Alternatif olarak bu ramide kullanabilirsin

Ramlerin markası çok önemli midir ?
Teşekkürler bu arada.

Son düzenleme:

Syntax.Err

Asistan
Reaksiyon puanı
161
1) Evet Mhz Çalışma Hızıdır Mesela 3000Mhz Ve Üstü Sen Daha Chrome'ye Girmeden YouTube Açılıyor :D

2)Hayır DDR Uyuşması Lazın Mhz İle Alakası Yok DDR2 Anakarta DDR2 Ram Almalısın

3)Bence Hiçbir Farkı Yok 1 Tane 16Gb'da Alabilirsin 2 Tane 8GB'da Sadece Ramlerin Daha İyi Daha Performanslı Çalışır

4) Kaliteli Anakartlar 600-700TL Civarı Bu Fiyata Bu Anakart Doğrusu Şaka Gibi Bu Anakart Bana Göre En İyi Giriş Seviye Oyuncu Bilgisayarı İçin Uygun

5)Hiçbirşey Onlar Genelde E-Sporcu Gibi 1 Ping'e Dahi Takılan İnsanlar Bir Oyun Ortalama En İyi Kasmadan Oynayabilmen İçin En Az 60 FPS Alman Gerek Fazlasına Lüzum Yok Ha İyi Performans İçin Bence Sana Max 140 FPS Yeter.

Sorularını Cevaplamak Beni Mutlu Eder Merak Etme İstedğin Kadar Sorabilirsin Bana

3)1 tane 16 almak yerine 2 tane 8 almak dual çalışma olduğunda çok daha iyi diyorlar bu doğru mudur
4)İşlemciye ne kadar önem verdiyseniz anakarta da o kadar önem verin diyorlar fiyat olarak da önerdiğiniz anakartlar 500 600 lira civarı gibi gözüküyor ,yoksa bunlar zaten kaliteli anakart fiyatları mı?
5)Oc insanlar neden gerek duyuyor ,zaten güzel bir sistem topluyoruz 10 20 fps neyi değiştirir ki 100 fps alırken

TheLastWarrior
Allah'ın Kulu
Mr.Zeytin63

Teşekkürler bu arada.
Genellikle Ben Corsair'in - Kingston'un - Veya Ripsaw'ın Ramlerini Tavsiye Ederim Bu Markalar Ram Konusunda Çok İyiler

TheLastWarrior

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,044
Ne kadar yüksek mhz o kadar hızlı çalışma ramlarda

Mhzlerin dengeli olması daha iyi performans verir ana kartların aralıkları vardır B450M s2h
(2133mhz ile 3200 mhz arasını kapsıyor hepsini kullanabilirsin bu kartta)

Dual channel ram daha avantajlıdır daha fazla performans verir yükü iki kanala dağıttığı için ısınma az olur yük azalır tek kanala göre

İşlemci ekran kartı ve ana kart önemlidir sistemde B450m orta segmentin en iyi kartlarındandır bir cok sistemde kullanılıyor

Overclock bence sistemin günğmzden geri kalması durımunda yapılacak bir işlem sorunsuz oyun uygulama calıstırıyorsa o. C gerek yoktur sanırım

exemelation

Öğrenci
Reaksiyon puanı
8
1) Evet Mhz Çalışma Hızıdır Mesela 3000Mhz Ve Üstü Sen Daha Chrome'ye Girmeden YouTube Açılıyor :D

2)Hayır DDR Uyuşması Lazın Mhz İle Alakası Yok DDR2 Anakarta DDR2 Ram Almalısın

3)Bence Hiçbir Farkı Yok 1 Tane 16Gb'da Alabilirsin 2 Tane 8GB'da Sadece Ramlerin Daha İyi Daha Performanslı Çalışır

4) Kaliteli Anakartlar 600-700TL Civarı Bu Fiyata Bu Anakart Doğrusu Şaka Gibi Bu Anakart Bana Göre En İyi Giriş Seviye Oyuncu Bilgisayarı İçin Uygun

5)Hiçbirşey Onlar Genelde E-Sporcu Gibi 1 Ping'e Dahi Takılan İnsanlar Bir Oyun Ortalama En İyi Kasmadan Oynayabilmen İçin En Az 60 FPS Alman Gerek Fazlasına Lüzum Yok Ha İyi Performans İçin Bence Sana Max 140 FPS Yeter.

Sorularını Cevaplamak Beni Mutlu Eder Merak Etme İstedğin Kadar Sorabilirsin Bana

Genellikle Ben Corsair'in - Kingston'un - Veya Ripsaw'ın Ramlerini Tavsiye Ederim Bu Markalar Ram Konusunda Çok İyiler
:) İlk ssd aldığımda da dediğiniz ram olayını yaşadım pc açma tuşuna basınca ben zaten açığım ki diyor direk :D

Sizce kasa toplarken hangi sırayla parçalar alınmalı ,ilk başta kasa bakıyordum baktım ki kasalarda işlemci boyutu önemli sonra işlemciye yöneldim ,güzel bir kasa buldum aslında hava kanallı ,toz filtreli full metal ,temperli cam ve meshli ,yorumlarda süper hava akışı olduğunu söylüyorlar ,fiyatı da uygun geldi ama bazı soruları gördüm ve kasayı en sona bırakayım dedim birileri satıcıya pin sayısı ile ilgili birşeyler sormuş bende bilmeden girişmeyeyim dedim.

Bi inceler misiniz bana sorun çıkarır mı?

TheLastWarrior

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,044
İşlemci
Ekran Kartı
Anakart
Ram
Kasa ve Güç Kynağı
Depolama ssd
Soğutucu
Monitör ve Ekipman

exemelation

Öğrenci
Reaksiyon puanı
8
B450M S2H anakartda dahili ekran kartı gözüküyor bu performans düşüklüğü yapar mı ,kafası karışmasın sadece pcye yönelsin istiyorum benim laptopda öyle bazı oyunlarda dahiliyi durdurmam gerekiyor yoksa nvidia tam performans vermiyor bu aklıma geldi şimdi.Pro-Max olanda ekran kartı yok ,bir de msı mı gigabyte mi iyidir sizce bi farkı var mıdır?
@Mr.Zeytin63

TheLastWarrior

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,044
Kasa idare eder seceneklerden 600w 80+Bronz veya 700w olanını secebilirsin

Bana kalırsa kaliteli markları tercih et kasada onlarda pahalı olur biraz (Cloor Master, thermaltake, aerocool, Dark) gibi 3600'lük sisteme 650w 80+ güç kaynağı yeterli olur

ChaosBoost

Müdavim
Reaksiyon puanı
696
Bunu parayı bulunca düşünün. (Dolar yeni işlemciler)

exemelation

Öğrenci
Reaksiyon puanı
8
Bunu parayı bulunca düşünün. (Dolar yeni işlemciler)
Daha fazla bütce ayıracağımı sanmıyorum para yakında gelecek en kötü 1-2 aya haazırlarım sistemi ama alacağım sistemin kötü olduğunu düşünmüyorum rahat bi 3-4 sene götürür gibi geldi bana ,şu an kullandığım laptopa 5 yıldan fazla dayandım her oyunu 20 fps ile oynayarak :D

ChaosBoost

Müdavim
Reaksiyon puanı
696
Daha fazla bütce ayıracağımı sanmıyorum para yakında gelecek en kötü 1-2 aya haazırlarım sistemi ama alacağım sistemin kötü olduğunu düşünmüyorum rahat bi 3-4 sene götürür gibi geldi bana ,şu an kullandığım laptopa 5 yıldan fazla dayandım her oyunu 20 fps ile oynayarak :D
Tabii ki o zaman rahat oynarsınız inşallah.

exemelation

Öğrenci
Reaksiyon puanı
8
Sizce attığım kasayı alsam uyumsuzluk yaşanır mı 700w seçip alsam boş hali 310 lira ,700w ile 680 lira oluyor,atx boyut desteği var Psu kalitesinden anlamıyorum yanlız 80+ tescilli oluyormuş sanırım sizce bir sorun çıkarır mı psu ile birlikte alsam?

@Mr.Zeytin63
@Allah'ın Kulu

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
Şu an 2000 tl birikimin varsa,neden ryzen 3600 den başlıyorsun. Pahalı,bu bütçe için. En çok 4000-4500 TL ye de çıkabileceğine göre, de bu bütçe ile alacağın e.kartı da mecburen düşecektir. Yapman gereken en kısa sürede ,bileşenleri dengeli bi şekilde orantılıyarak,e.kartından fazla kısmadan ve ağırlığı ona kaydırarak ,pc ne sahip olmak olmalıdır.

Ryzen 3100 ,senin civarı bütçeler için alınacak en ideal işlemci. Oyun performansı, Ryzen 1600AF ile ryzen 2600 ayarı. Bi de buna A320M anakart ve 16 GB ramlerini alıp bi kenara koydunmu,pc nin çoğu parçasını kurtarmış olursun.Elindeki para ile. Bence ,gecikme.

66.PNG

exemelation

Öğrenci
Reaksiyon puanı
8
Şu an 2000 tl birikimin varsa,neden ryzen 3600 den başlıyorsun. Pahalı,bu bütçe için. En çok 4000-4500 TL ye de çıkabileceğine göre, de bu bütçe ile alacağın e.kartı da mecburen düşecektir. Yapman gereken en kısa sürede ,bileşenleri dengeli bi şekilde orantılıyarak,e.kartından fazla kısmadan ve ağırlığı ona kaydırarak ,pc ne sahip olmak olmalıdır.

Ryzen 3100 ,senin civarı bütçeler için alınacak en ideal işlemci. Oyun performansı, Ryzen 1600AF ile ryzen 2600 ayarı. Bi de buna A320M anakart ve 16 GB ramlerini alıp bi kenara koydunmu,pc nin çoğu parçasını kurtarmış olursun.Elindeki para ile. Bence ,gecikme.

Ekli dosyayı görüntüle 111659
Biraz da uzun süreli bi sistem almak istiyorum şimdi sizin dediğiniz gibi bi düşük sistem kurarsam 2 sene sonra tekrar uğraşmak istemem en azından şu dönem içinde ideal bi sistem kurarsam ilerde de çok uğraşmam diye düşündüm.Aslında toplama süresi biraz uzun sürecek 1-2 ay sürer buna göre tahminen bütçede artırabilirim ,ekran kartına 1500 kadar bütçe ayırmayı zaten düşünüyorum sizce iyi bi ekran kartı alabilir miyim bu fiyata?

Hatta kafamda bi hesaplama yaptım
Ryzen 5 3600 -1600 TL
B450 anakart -600TL
Corsair 16GB(2x8GB) DDR4 3200MHz CL16 Ram CMW16GX4M2C3200C16 - 700TL
Kasa -400TL
Power - 400TL
Ekran kartı - 1500TL

Dolar ve euronın artışı da beni biraz soğuttu belki de erteleyebilirim.Şu halde rahat 5i buluyor.

Son düzenleme:

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
Ryzen 3100 lü bi sistem düşük bisistem değil. 4 çekirdek 8 izlek bi işlemci.:)
Yine de sen bilirsin .
2000 tL hazırsa şu e.kartını kaçırma.

S

SDN Anonim 608469

SDN Okuru

TheLastWarrior
Allah'ın Kulu
Mr.Zeytin63

Teşekkürler bu arada.
1.Aynen Ramin mhz değeri yüksek ise o kadar kaliteli performanslı olur
2.Diyelim 3000mhz anakartın var 3200mhz ram taktın anakartdan dolayı 3000mhz olarak çalışır
3.1x16 yerine 8x2 almak daha performanslı olur
4.Anakart İşlemciyi Destekliyorsa Sorun Yaratmaz
5.OC Soğutucun Güçlüyse Yapabilirsin Sana Bağlı Bazıları FPSinin Dahada Yüksek Gözükmesini İsteyebilir

exemelation

Öğrenci
Reaksiyon puanı
8
Ryzen 3100 lü bi sistem düşük bisistem değil. 4 çekirdek 8 izlek bi işlemci.:)
Yine de sen bilirsin .
2000 tL hazırsa şu e.kartını kaçırma.
Bu ekren kartı gerçekten sağlam duruyor,daha ekran kartı araştırması yapmadım ama bi karşılaştırmada anladım sağlam olduğunu.Teşekkürler.

Sizce fiyat kaliteye göre uygun mudur ,bi yerden başlamak istiyorum da ,ekran kartı bakmamıştım hiç denk geldi ,bit değeri 1050 ti göre 2 kat fazla ,benim anladığıma göre kaliteli.Sizce nasıl,ryzen 3600 ,B450M S2H ,16 gb ram ve bu ekran kartı uyumlu olur mu sizce?

@Mr.Zeytin63

Son düzenleme:

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
Bit ,mit değeri kalmadı artık. Çok eskilerdeydi onlar. Artık önemli olan, e.kartının mimari yapısı.
Rx 580 ,1050 Ti den çok daha güçlü bi kart mimari teknolojisi ile. Bu fiata bi daha zor bulursunuz.Herşeye de uyumlu.:)

exemelation

Öğrenci
Reaksiyon puanı
8
Bit ,mit değeri kalmadı artık. Çok eskilerdeydi onlar. Artık önemli olan, e.kartının mimari yapısı.
Rx 580 ,1050 Ti den çok daha güçlü bi kart mimari teknolojisi ile. Bu fiata bi daha zor bulursunuz.Herşeye de uyumlu.:)
Piyasada hep 8gb lar dolasiyor fakat bu 4gb bunu bilerek mi söylediniz acaba ben gec fark ettimde.