Ryzen 5 2600+GTX 1050Ti+Tomahawk sistem parçaları

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan vedman
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

vedman

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Arkadaşlar konu başlığında da belirttiğim gibi ana bileşenler:
AMD Ryzen 5 2600 Soket AM4 3.4GHz 19MB Önbellek 6 Çekirdek İşlemci
MSI GTX1050 Ti AERO ITX OCV1 4GB GDDR5 Nvidia DX12 GeForce Ekran Kartı
MSI B350 TOMAHAWK AMD Çipset Soket AM4 DDR4 3200MHz DVI HDMI USB 3.1 Anakart
Kingston 8GB Hyperx Fury Black DDR4 2400MHz CL15 Single Ram
böyle olacaktır. Sizden talep ettiğim tavsiyeler şunlar:

1.) GTX 1050Ti diğer modellerle aralarında fazla fark var mı? Bu seçtiğim ideal midir?
2.) Anakart gelecekteki olası upgrade'lerim için sorun çıkarır mı?
3.) Bu sistem için en ideal F/P Pc Kasası önerebilir misiniz? Ben kasa tercihimi bir türlü yapamadım.
4.) İşlemci soğutucusu için Sıvı Soğutma almama gerek var mı sizce?

En son 11 yıl önce pc topladığımı düşünürsek bunca yıl sonra biraz titiz davranmak sanırım normaldir.
Amacım Film Editing, Grafik Tasarım ve Güncel Oyunlar.
Sistem hakkında fikir ve önerilerinize ihtiyacım var. Yardımcı olursanız çok sevinirim.
Şimdiden teşekkür ederim.

utkuversus

Rektör
Emektar
Müdavim
Reaksiyon puanı
13,231
Bütçeniz nedir kasa için?

Görkem Say

Guru
Emektar
Müdavim
Reaksiyon puanı
25,499
Sıvı soğutucu almana gerek yok işlemcinin içinden çıkacak olan yeterli olur ilk etapta. Daha sonra alabilirsin tabi. Bunun yanında kasa için butcenizi bilmemiz gerekiyor. Birde anakart için MSI B350 PC Mate veya çıkabilirsen Asus ROG B350 modelini öneririm.

vedman

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Bütçeniz nedir kasa için?
Sıvı soğutucu almana gerek yok işlemcinin içinden çıkacak olan yeterli olur ilk etapta. Daha sonra alabilirsin tabi. Bunun yanında kasa için butcenizi bilmemiz gerekiyor. Birde anakart için MSI B350 PC Mate veya çıkabilirsen Asus ROG B350 modelini öneririm.

Kasa için değil de sistem için toplam 4000 TL ayırmıştım. Almam gerek bir ssd ve bir kasa kaldı. Diğer bileşenlerin 3500 TL civarında tuttuğunu varsayarsak kasa ve ssd için üç aşağı beş yukarı 500 TL bütçem kaldı.

utkuversus

Rektör
Emektar
Müdavim
Reaksiyon puanı
13,231
Kasa için değil de sistem için toplam 4000 TL ayırmıştım. Almam gerek bir ssd ve bir kasa kaldı. Diğer bileşenlerin 3500 TL civarında tuttuğunu varsayarsak kasa ve ssd için üç aşağı beş yukarı 500 TL bütçem kaldı.
Bellekleri 3000mhz seçin. Psunuzda 80Plus olsun yeter.

vedman

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Bellekleri 3000mhz seçin. Psunuzda 80Plus olsun yeter.
Kasa olarak bunu öneririm. İlk etapta SSD alma bence daha sonra alırsın. 80+ PSU barındıran sağlam bir kasa almak çok daha iyi olacaktır. Ayrıca belleği en az 3000 MHz G.Skill almanı tavsiye ederiz.

Corsair Carbide Champ/SPEC-01 600W 80+ PSU Kırmızı Fanlı Fiyatı

SSD almayıp bu kasayı değerlendirebilirim. Daha düşük fiyat olursa hatta ramleri de 3000 mhz olarak değiştirebilirim. Fikirleriniz için teşekkür ederim. Kasalarda 3.1 port olan model pek bulamadım. Anakartta 3.1 çıkışım var lakin kasalar buna pek yer vermemiş. Yalnızca 3.0 çıkışlı modeller var.

Görkem Say

Guru
Emektar
Müdavim
Reaksiyon puanı
25,499
SSD almayıp bu kasayı değerlendirebilirim. Daha düşük fiyat olursa hatta ramleri de 3000 mhz olarak değiştirebilirim. Fikirleriniz için teşekkür ederim. Kasalarda 3.1 port olan model pek bulamadım. Anakartta 3.1 çıkışım var lakin kasalar buna pek yer vermemiş. Yalnızca 3.0 çıkışlı modeller var.
Anakartta varsa arkadan direkt bağlayabilirsin kasanın bulundurmasına gerek yok yani. Bellekleri kesinlikle 3000 MHz ve üstü olarak almaya çalışın çünkü Ryzen sistemlerde direkt olarak etki ediyor performansa.

vedman

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Anakartta varsa arkadan direkt bağlayabilirsin kasanın bulundurmasına gerek yok yani. Bellekleri kesinlikle 3000 MHz ve üstü olarak almaya çalışın çünkü Ryzen sistemlerde direkt olarak etki ediyor performansa.
Evet, doğru. Bunu düşünememiştim. Arkadan anakart paneline 3.1 olarak bağlayabilirim.

Peki bu sistemi ayrı ayrı webden sipariş etmemin bi dezavantajı olur mu bana? Az önce vatanbilgisayarı aradım. Mağazadan alınan ürünlerde iade olmuyor ancak webden siparişlerde iade kabul ediliyor. Mesela ürünün performansından memnun kalmadım, iade etme gibi bi hakkım oluyormuş. Yalnızca web üzerinden alışverişte ama. Ayrı ayrı yerlerden uygun fiyata mı alsam yoksa hepsini bir vatandan mı alsam. iTopya'dan almak isterdim ancak taksitte vade farkı koyuyor. Vatanda ve n11'de vade farkı olmadan 6 taksite kadar yapabiliyorum. Ne dersiniz?

Görkem Say

Guru
Emektar
Müdavim
Reaksiyon puanı
25,499
Tamamen fiyat ile alakalı bir durum. Eğer Vatan dan alırken çok fark olmayacaksa alabilirsiniz. Yalnız bu parçalar bilindik parçalar zaten. Performanstan memnun olmama gibi bir durum olacağını sanmam. Ne vaat ettikleri ortada zaten.

utkuversus

Rektör
Emektar
Müdavim
Reaksiyon puanı
13,231
Evet, doğru. Bunu düşünememiştim. Arkadan anakart paneline 3.1 olarak bağlayabilirim.

Peki bu sistemi ayrı ayrı webden sipariş etmemin bi dezavantajı olur mu bana? Az önce vatanbilgisayarı aradım. Mağazadan alınan ürünlerde iade olmuyor ancak webden siparişlerde iade kabul ediliyor. Mesela ürünün performansından memnun kalmadım, iade etme gibi bi hakkım oluyormuş. Yalnızca web üzerinden alışverişte ama. Ayrı ayrı yerlerden uygun fiyata mı alsam yoksa hepsini bir vatandan mı alsam. iTopya'dan almak isterdim ancak taksitte vade farkı koyuyor. Vatanda ve n11'de vade farkı olmadan 6 taksite kadar yapabiliyorum. Ne dersiniz?
Bence aynı yerden al.

vedman

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Tamamen fiyat ile alakalı bir durum. Eğer Vatan dan alırken çok fark olmayacaksa alabilirsiniz. Yalnız bu parçalar bilindik parçalar zaten. Performanstan memnun olmama gibi bir durum olacağını sanmam. Ne vaat ettikleri ortada zaten.
Bence aynı yerden al.

Ben de aynı yerden alma taraftarıyım açıkçası. Aslında iTopya vade farkı koymasa oradan alırdım ama sanırım vatan'dan alacağım. Trabzon'da bu teknoloji imkanları pek sınırlı. Talep olmayınca haliyle teknomarketler de buralarda pek yaygın değil ve ürün çeşitleri fazla değil. VatanBilgisayardan alıp neticeleri buradan paylaşırım muhtemelen. Tekrar teşekkür ediyorum zaman ayırdığınız için.

Görkem Say

Guru
Emektar
Müdavim
Reaksiyon puanı
25,499
Ben de aynı yerden alma taraftarıyım açıkçası. Aslında iTopya vade farkı koymasa oradan alırdım ama sanırım vatan'dan alacağım. Trabzon'da bu teknoloji imkanları pek sınırlı. Talep olmayınca haliyle teknomarketler de buralarda pek yaygın değil ve ürün çeşitleri fazla değil. VatanBilgisayardan alıp neticeleri buradan paylaşırım muhtemelen. Tekrar teşekkür ediyorum zaman ayırdığınız için.
Rica ederiz hayırlı olsun şimdiden.

utkuversus

Rektör
Emektar
Müdavim
Reaksiyon puanı
13,231
Rica ederiz.

vedman

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Yeni sistemimi toplayıp satın aldım. Performansından fazlasıyla memnunum.

AMD Ryzen 5 2600 3.9GHz 16MB Cache Soket AM4
MSI GeForce GTX1050TI AERO ITX 4G OCV1 4GB GDDR5 128Bit NVidia DX12
Crucial 8GB Ballistix Sport LT v3 DDR4 2400Mhz CL16 1.2V
ASUS PRIME A320M-E AMD A320 AM4 DDR4 3200 (O.C.) MHz USB 3.1
EVEREST RAMPAGE 72 GAMİNG USB 3.0 MidT ATX
EVEREST RAMPAGE RMP-500-80P 500W 80PLUS 120MM FANLI GÜÇ KAYNAĞI

Maliyeti minimize etmek adına beni çok da etkilemeyecek fazlalıkları kısmak durumunda kaldım. Mesela Color Master kasa yerine Everest'in ucuz bi kasasını aldım, güç kaynağı ekledim. Anakartın da fiyatı düşük bana uygun, işimi görebileceğim bir modelini seçip Tomahawk, PC Mate seçeneklerini eledim. Ortaya benim beklentilerimi karşılayabilen gayet iyi bir sistem çıkardım. HDD ve Optik Sürücüyü eski sistemimden yenisine dahil ettim. Dolayısıyla onların da maliyetinden kurtardım. Netice itibariyle 3400 TL tutarında bir sistem kurdum. Memnunum. İlk fırsatta bir 240 GB SSD alarak performansı bir nebze daha arttıracağım...
Yorumlarıyla beni bilgilendiren ve karar vermemi kolaylaştıran arkadaşlara teşekkürlerimi iletiyorum.