Ryzen 5 1500X fanından gelen ses

Bu konuyu okuyanlar

barann488

Asistan
Reaksiyon puanı
16
Ryzen 5 1500x işlemcim, stok fan ile kullanmaktayım. Birkaç gün önce birkaç parçayı yükselttim, işten ötürü pek müsait olamadığımdan parçaları bilgisayarcıya vermiştim sistemi hazır hale getirmesi için. Önceden stok fandan ses gelmezdi, şimdi fan hızlı dönse de dönmese de rahatsız edici bir ses var. Cızırtı desem cızırtı değil fakat fanın devir hızı yükseldikçe o rahatsız edici ses de yükseliyor. Bir de işlemci sıcaklığı düşükken dahi fanın kendi kendine hızı artıyor. BIOS'tan fan ayarlarını sessize çektim, manuel olarak da düşürdüm fakat o ses hala var. Şöyle örnek vereyim misal işlemcinin frekansı yükseldiği zaman sıcaklığı da arttığından muhtemelen fanın devri de birden artıyor sanki son devirde dönüyormuş gibi, işlemci frekans düşürdüğü zaman fan sesi yine normal hale geliyor. Fan devri kafasına göre artıp azalıyor gibi bir şeyler oluyor sanki. Önceden de böyle oluyorsa ben bu sesi duymadığımdan ötürü bu durumdan muzdarip değildim fakat şu an bu ses neyden olmuş olabilir bilmiyorum. Dediğim gibi çıkan ses direkt fan sesi gibi değil de ama fanın devrine bağlı olarak artıp azalıyor. Söküp müdahale etmekten başka bir çözümü yok mudur bunun?

grezimonk

Müdavim
Reaksiyon puanı
261
cpu fanını nereye nasıl takılmış bi kontrol et... belki tozlattı yada... ince yağ varsa yağlamayı düşün...

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
Çıkan sesin fandan olup olmadığına kesin emin olmanız lazım. pc çalışırken parmağınızla 3-5 sn fanı durdurun. Aynı ses duyulacak mı. Bu kadar kısa süreli durdurmanın bi zararı olmaz.

barann488

Asistan
Reaksiyon puanı
16
Fandan kaynaklı bir ses olduğu belli. Dediğim gibi fanın devrini arttırdıkça o ses de artıyor. Fanın montaj şekli böyle.
65986

barann488

Asistan
Reaksiyon puanı
16
Çıkan sesin fandan olup olmadığına kesin emin olmanız lazım. pc çalışırken parmağınızla 3-5 sn fanı durdurun. Aynı ses duyulacak mı. Bu kadar kısa süreli durdurmanın bi zararı olmaz.

Tekrardan hortlatıyorum ama evet dediğini yaptım ses kesildi. Fandan geliyor yani ses.

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
o zaman fan yataklamasında bi sorun oluştu denebilir.Çünkü önceden bu ses yoktu diyorsun. Yataklama bozulmaya başlarsa , çıkması gereken sesden çok daha fazla ses yapar. Tabi bu kadar yeni bi makinada fanın bu kadar kısa sürede bozulması da, ilginç.

Makinan epey düzgün bi şeye benziyor. O stok soğutucu zaten bu sisteme yakışmamış.Stok fanı sök ,kontrol et vs vs. uğraşamam diyorsan,birazda bütçe müsaitse orta şeker bi soğutucu al gitsin. :)

barann488

Asistan
Reaksiyon puanı
16
o zaman fan yataklamasında bi sorun oluştu denebilir.Çünkü önceden bu ses yoktu diyorsun. Yataklama bozulmaya başlarsa , çıkması gereken sesden çok daha fazla ses yapar. Tabi bu kadar yeni bi makinada fanın bu kadar kısa sürede bozulması da, ilginç.

Makinan epey düzgün bi şeye benziyor. O stok soğutucu zaten bu sisteme yakışmamış.Stok fanı sök ,kontrol et vs vs. uğraşamam diyorsan,birazda bütçe müsaitse orta şeker bi soğutucu al gitsin. :)
Var mıdır önerebileceğiniz bir soğutucu? Bir de tekrardan termal macun mu almam gerekli yoksa yanında gönderiyolar mı?

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
Ne kullandığın işlemci tam olarak. Ryzende ,hangisi.

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078

barann488

Asistan
Reaksiyon puanı
16

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
Bu soğutucuların tabanında bazen sürülü gelebiliyor. Ama hangisinde var hangisinde yok ,kesin diyemem. Alma istersen,gelince bakarsın ,yoksa en yakın vatandan bi tane alırsın olmazsa. Bulunduğun yerde vatan var demi.Şu iş görür.Ucuz ve kaliteli Ben kullanmıştım zamanında.