RX6000 Serisi Kartlarda Wattman Hatası Devam Eder Mi?

AMD cidden gelişti.
Eskiden Radeonlar Nvidia için güçlü bir rakip değildi, özellikle 2013-2016 yılları arasında, GTX 750Ti ve GTX 1050Ti modellerinin çıktığı yıllar aralığında ise AMD gerçekten geri kalmıştı. Son iki senede ise RX5xxx ve RX5xx serisi ile çok gelişti, fakat AMD geçen seneki sorunlar yüzünden yine de geride kalmıştı, Nvidia yine bir adım öndeydi. Şu anda büyük ölçüde bu sorunlara çözüm bulunsa da o dönem GTX 1650 ve RTX 2060 gibi modeller yine bütçeye göre çok satan modellerdi.

Wattman hatası halen daha bazı kullanıcılarda oluyormuş abi maalesef.

Evet konuya geri döneyim,
RX6xxx serisinde eğer RX5xxx serisinde olduğu gibi tuhaf sorunlar olmazsa çok yakında Nvidia'ya sağlam rakip olacak gibi görünüyor.
Bakacağız, göreceğiz.
Evet dediklerinizde haklısınız.Bir de fiyatı da Nvidia'ya göre uygun olursa daha iyi olur ama Türkiye'de dolar+vergi yüzünden pahalı olur yine. 😕

Görkem Say

Ride for Ruin and World's Ending!
Yönetici
Super Moderator
Editor
Fiyatı Nvidia'ya göre uygun olmayacak bu sefer. Çünkü referans kartın satış fiyatı RTX3070 499$. RX6800 için 570$.
RX 6800 tam olarak RTX 3070 rakibi değil. Bir tık daha güçlü bir kart özellikle de Rage Mode + Smart Access Memory birleşince. İleride bir RX 6700 XT görürsek ,ki göreceğiz gibi, 3070 rakibi o olacaktır. Ancak şu an NVIDIA'nın elini en fazla güçlendiren kart ne 3090 ne de 3080, bana göre 3070. Dediğiniz gibi 499 dolar olması sebebiyle yurt dışında oldukça tercih edilecektir. Ancak 3070'in TR fiyatlarını görünce benim hevesim biraz kaçtı açıkçası.

temmuzz

Asistan
RX 6800 tam olarak RTX 3070 rakibi değil. Bir tık daha güçlü bir kart özellikle de Rage Mode + Smart Access Memory birleşince. İleride bir RX 6700 XT görürsek ,ki göreceğiz gibi, 3070 rakibi o olacaktır. Ancak şu an NVIDIA'nın elini en fazla güçlendiren kart ne 3090 ne de 3080, bana göre 3070. Dediğiniz gibi 499 dolar olması sebebiyle yurt dışında oldukça tercih edilecektir. Ancak 3070'in TR fiyatlarını görünce benim hevesim biraz kaçtı açıkçası.
Yurt dışında da ucuz değilmiş 6500 civarında. Vergilerle Türkiyede de 7500-8000 olması normal. Rage Mode dediğiniz bildiğiniz overclock. Ayrıca RTX performansı bilinmiyor daha. DLSS de yok tam anlamıyla.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Evet RX6800 yada RX6800XT daha iyi RTX3070'e göre.Onun için RX6700XT ile RX6600XT çıkmasını bekleyeceğim ben.
Bir yılı bulur onların çıkması, tedarik sorunları Covid devam ediyor derken. Fiyat yarışı dışında yakın zamanda iki taraftan da yeni ürün beklemeyin bence.

Görkem Say

Ride for Ruin and World's Ending!
Yönetici
Super Moderator
Editor
Yurt dışında da ucuz değilmiş 6500 civarında. Vergilerle Türkiyede de 7500-8000 olması normal. Rage Mode dediğiniz bildiğiniz overclock. Ayrıca RTX performansı bilinmiyor daha. DLSS de yok tam anlamıyla.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Bir yılı bulur onların çıkması, tedarik sorunları Covid devam ediyor derken. Fiyat yarışı dışında yakın zamanda iki taraftan da yeni ürün beklemeyin bence.
NVIDIA'nın şu an en büyük avantajı RT çekirdeklerinin oldukça iyi konumda olması zaten. Bu da ışın izleme ve DLSS 2.0'ın performansını oldukça artırıyor. Ancak AMD'de DLSS benzeri FidelityFX teknolojisini duyurmuştu ve bu tarafta Microsoft ile çalıştı bildiğim kadarıyla. Tabi ki DLSS 2.0 kadar etkili olmayacaktır sonuçta DLSS'de ilk çıktığında çok matah bir özellik değildi normal olarak. Zaten ister DLSS olsun ister FidelityFX olsun bu taraftaki performans yapay zeka çekirdeklerine dayanıyor. Zira kalite kaybına uğramadan performansın artması sağlayan şey arka planda görüntüyü işleyen yapay zekadan kaynaklanıyor. Yapay zeka konusunda da şu an NVIDIA gayet iyi konumda AMD'ye göre. Çünkü NVIDIA bu prototip denebilecek özellikleri ilk RTX 2000 serisinde denedi ve RTX 3000 serisinde çıraklık aşamasını atlattı. AMD'de çıraklığını RDNA 3 ile atacaktır.