RX 570 ve Sürücü sorunu

Bu konuyu okuyanlar

feysummer

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Sapphire RX570 4GB 256Bit GDDR5 Ekran Kartı (tek fanlı)
500w psu
ryzen 3 2300x işlemci
asrok a320m hdv r4 anakart
8gb ram
240gb ssd li
Acer 21.5" KG221QBMIX 1920x1080 1ms 75Hz VGA / HDMI FULL HD Freesync Gaming Monitör

sistemim var. 5 Nisan 2019 tarihinde aldım. Freedos olarak geldi. Win 10 kurdum ve update ile ekran kartı sürücüsünü yükledi. Oyunlara girdiğimde (özellikle Dota2) daha oyun başlar başlamaz ekran donuyor daha sonra monitör siyah oluyor 4-5 sn sonra görüntü geliyor ve beni masaüstüne atıyordu. Neredeyse her oyuna girip çıktığımda yapıyordu bunu. Olay günlüğüne baktığımda aşağıdaki sorunu gördüm.
Rr2y0o.png

Aldığım firmaya sorunu bu görselle bildirdiğimde bana sürücüsü hatası gibi görünüyor temiz bir windows kurulumu yapıp ekran kartı sürücüsünü içinden çıkan cd ile yapmamı söylediler. Dediklerini yaptım hatta defalarca format atıp ekran kartı sürücüsünü;
-cd den
-update ile
-sapphire sitesinden
-amd autodetect ile
kurdum her seferinde format attım. Ama sorun düzelmedi. Kendim bilgisayarcıda çalıştığımdan dolayı şirkete getirdim kasayı. Önce ram test yaptım sorun çıkmadı. Daha sonra acaba psu mu yetmiyor diye 1000watt psu bağladım sorun yine aynı (farklı monitörlerde de yapıyor). SSD değiştirdim yeni SSD ye kurulum yaptım yine aynı. En son dedim ki bu ekran kartı arızalı heralde iade ettim ve yine sapphire rx 570 pulse çift fanlı modelini aldım. Gelince tekrar format atıp sürücüyü yükledim yine aynı.

Denediğim yöntemler:
- SFC /SCANNOW
- DISM.exe /Online /Cleanup-image /Scanhealth
DISM.exe /Online /Cleanup-image /Restorehealth
- regeditten TdrDelay eklemek value değerini 0-2-8 denedim

bana yardımcı olacak var mı ?

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
Herşeyi denemişsiniz. Anakrtın biosu güncelmi.

feysummer

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Herşeyi denemişsiniz. Anakrtın biosu güncelmi.
ilk bu hatayı aldığımda acaba biosdan mı diye sürümü gücellemiştim şu an versiyon 2.0 olarak görünüyor
WqMMXE.png

fakat açıklama kısmında bios update yapmadan önce all in one driver yükleyin diyor ben orayı okumadan yapmıştım. Zaten ekran kartını çıkardığımda onboarddan görüntü alamıyorum acaba bununla alakalı olabilir mi? ama bios update yapmadan da yukarıdaki hatayı alıyordum

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
Ekartını çıkarırsanız onboarddan görüntü alamazsınız.Çünkü işlemcide,grfik kartı yok.
Biosdaki o açıklama çok ilginç. Kafa karıştırıcı.DDU ile sürücüyü güvenli modda iyice silip ,driver yükleyip,daha sonra da tekrar bi bios yükleyin olmazsa.

feysummer

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Ekartını çıkarırsanız onboarddan görüntü alamazsınız.Çünkü işlemcide,grfik kartı yok.
Biosdaki o açıklama çok ilginç. Kafa karıştırıcı.DDU ile sürücüyü güvenli modda iyice silip ,driver yükleyip,daha sonra da tekrar bi bios yükleyin olmazsa.
pc yi güvenli modda açtım ve ddu ile ekran kartı sürücüsünü sildim daha sonra yukarıdaki resimde yazan amd all in 1 with VGA driver ı yükledim sonra tekrar bios attım. Şimdi aldığım hata değişti yine donuyor ve beni masaüstüne atıyor uygulamanın grafik donanımına erişimi engellendi diyor. Bu hatanın psudan kaynaklandığını düşünerek everest rampage 850w psu taktım ama malesef yine aynı hatayı alıyorum ve oyundan atıyor.
Pazartesi günü ekran kartını iade edip Nvidia chipsetli bir ekran kartı alacağım muhtemelen 1050ti
ancak acaba sorun başka bir parçada mı? Çünkü daha önce de ekran kartını iade edip yenisini almıştım sorun düzelmedi