RUST'ta Kaspa

Bu konuyu okuyanlar

Mertery

Öğrenci
Cezalı
Katılım
17 Kasım 2022
Mesajlar
19
Reaksiyon puanı
0
Puanları
1
Yaş
36
KASPA TÜRKİYE TELELGRAM KANALINA BURAYA TIKLAYARAK ULAŞABİLİRSİNİZ.
Temmuz ayından itibaren, Michael Sutton liderliğindeki Kaspa geliştirme ekibi, Kaspad'ı Rust'ta yeniden yazmak için bir girişimde bulundu. Bu kod tabanı yeniden yazımı, Kaspa'nın bir " Uzay Kodu " sisteminde olmasına ve yüksek performanslı, iyi tasarlanmış bir uygulama aracılığıyla maksimum BPS ve TPS'ye ulaşmasına izin verecektir. Pas yeniden yazmanın tamamlanması yaklaşık 4-6 ay sürecek ve tamamen topluluk üyelerinin bağışlarıyla finanse edilecek. Kod tabanı temelini görüntülemek, projedeki ilerlemeyi görmek veya kodun yeniden yazılmasına katılmak için lütfen github sayfamıza bakın ve Discord üzerinden bize ulaşın .


Arka plan: Fiziksel işlem limitlerine ve daha yüksek blok oranlarına ulaşmak için Kaspa'nın performans odaklı bir programlama dilinde ve performans odaklı bir zihniyetle yeniden yazılması gerektiğine inanıyoruz. Mevcut kod tabanı, geçmiş yıllardaki Ar-Ge çalışmalarını sürdürüyor. Artık kanıtlanmış, istikrarlı ve çalışan gerçek dünya ve dünya ölçeğinde bir ağımız olduğuna göre, parçaları en saf haliyle yeniden bir araya getirme zamanı. Kaspa dünya lideri bir finansal sistem olmayı hedeflediğinden, kod tabanı da nihai kalite ve performans düzeyine dönüşmelidir.

Böyle bir yeniden yazmanın ana hedefleri:

1) Daha yüksek verimlilik ve daha sıkı performans . Rust programlama dili, Kaspad gibi bir sistem yazmak için doğru dengeye sahiptir, bir yandan düşük seviyeli bellek yönetimi (şu anda kullanılan Çöp Toplama tabanlı go-lang'ın aksine) ve diğer yandan yüksek ifade gücü (örn. , async-await vb.), büyük ve olgun kripto-rust ekosisteminden bahsetmiyorum bile.

2) Maks BPS ve TPS . Yukarıdaki bazı somut rakamlar göz önüne alındığında, 32 BPS'lik bir hedefin kesinlikle mümkün olduğuna ve hatta 100 BPS'nin makul bir hedef olduğuna inanıyorum. Mevcut blok boyutumuzla bu, 6400 – 20000 TPS'ye dönüşür. Ancak, tek sınırlayıcı faktörün internet bağlantısının kendisi olduğu, sürdürülebilir bir TPS miktarı bulmak için blok boyutu teorik olarak artırılabilir.

3) Basitleştirilmiş ve modülerleştirilmiş kod tabanı . Yeniden yazma, kod tabanını yeni gelenler için daha erişilebilir hale getirecektir. Bence mevcut Kaspad kod tabanının çekirdeğini yeni gelenler için anlamak zor ve biraz karışık. Şimdiye kadar, çekirdek olmayan üyelerden Kaspad'e yapılan tüm kod katkıları, RPC API ve ilgili hizmetler gibi hala kod tabanının harici alemlerindeydi.

4) Bekleyen özelliklerin dahil edilmesi . Yeni özellikler ve yükseltmeler, mevcut bir kod tabanında birçok değişiklik yapma ek yükü olmadan dikkate alınabilir. Örnekler arasında RPC API yeniden tasarımı; Arşiv düğümleri (ve muhtemelen böyle bir alt ağ için P2P desteği); Başlık Budama; Akıllı sözleşmeli zemin döşeme işi ve daha fazlası.

5) Dokümantasyon . Yeniden yazma süreci boyunca, sistemdeki çeşitli alt protokollerin ve algoritmaların üst düzey dokümantasyonu için bir standart tanımlayabilir ve takip edebiliriz. Bu, diğer teknik yazıları tamamlama çabasını topluluğun diğer üyelerine yaptırmayı mümkün kılabilir ve yalnızca geliştiricilerin yükünü hafifletebilir.
 
Üst