Rus ordusunun girdiği Donbass neresi?

Bu konuyu okuyanlar

wittroc

44
Emektar
Reaksiyon puanı
11,154
Tüm dünyanın ilgi ile takip ettiği Ukrayna ile Rusya arasında gerilim bu sabah saatlerinde resmen savaşa dönüştü. Sabah saatlerinde açıklamada bulunan Putin, Rus askeri birliklerinin Ukrayna topraklarına girdiğini açıkladı. Rus uçakları ise ülke gelinde birçok noktayı vurmayı başladı. Rus ordusu, Ukrayna topraklarına ülkenin kuzeyindeki Donbass bölgesinden girdi. Peki, Donbass nerede, haritadaki yeri nasıl? Donbass neden önemli, komşuları neresi? İşte savaşın merkezi konumundaki Donbass ile ilgili ayrıntılar…

DONBAS NERESİDİR?

Donets Havzası, Donbas veya Donbass olarak da bilinir, Ukrayna'da tarihî, ekonomik ve kültürel bölge.

Ukrayna'nın doğu kesiminde yer alan iki oblastı kapsar: Donetsk Oblastı'nın kuzey ve orta kısımı ve Luhansk Oblastı'nın güney kısımı. Donetsk şehri Donets Havzası'nın gayriresmî başkenti sayılır.

Donbas Bölgesi Haritadaki Yeri:

Donbas bölgesi neresi, nereye bağlı? Donbas bölgesi haritadaki yeri neresidir? Donbass bölgesi Rusya'da mı Ukrayna'da mı?

Donbas bölgesi neresi, nereye bağlı? Donbas bölgesi haritadaki yeri neresidir? Donbass bölgesi Rusya'da mı Ukrayna'da mı?

DONETSK OBLASTI NEREDE?

Donetsk Oblastı, Ukrayna'nın doğu kesiminde yönetim birimi (oblast). Sovyetler Birliği döneminde, 1938'de Stalino adıyla oluşturulan yönetim biriminin yüzölçümü 26,517 km²'dir.

LUHANSK OBLASTI NEREDE?

Luhansk Oblastı, Ukrayna'da yönetim birimi (oblast). Ukrayna'nın doğu ucunda, Donets Nehri kıyısında yer alır.