RTX 2060 ve R5 3600 sistem kendi kendine kapanıyor ama güç tuşu ışığı yanıyor

Bu konuyu okuyanlar

MantisTheArmless

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Arkadaşlar merhaba, sistemi pazar günü topladım. Boşta kullanırken, film veya dizi izlerken herhangi bir sıkıntı yok. Ama sistem yük altına girdiği zaman kendi kendine kapanıyor. Fanlar duruyor, ekran kartının ışığı kapanıyor, monitöre görüntü gitmiyor ama güç tuşunun ve ana kartın ışıkları yanmaya devam ediyor. Güç tuşuna ya da reset tuşuna ne kadar basarsam basayım sistem yanıt vermiyor. Düzeltmek için güç kaynağının açma kapama tuşunu kapatıyorum. Yaklaşık 2 saniye yanmaya devam ettikten sonra ana kartın ve güç tuşunun ışığı kapanıyor.

Sistemim: Gigabyte B450 Aorus Elite, MSI 2060 Super Gaming, Ryzen 3600, Corsair CV650 650W 80+ Bronze, BIOS ve Windows güncel. Ayrıca sıcaklık ile ilgili bir sorun yok bu olay olduğunda genellikle işlemci sıcaklığı 65-70 derece arasında oluyor.

MantisTheArmless

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Yükten kastın, işlemci kullanımı ise,işlemci watta fazla asılamaz. Eğer oyun oynamadan, sadece işlemci stress testinde falanda kapanıyorsa,bi de oyunda dene.Esas watt harcamı oyunda çıkar.Yine kapanacak mı.
Yükten kastım oyun. Crusader kings 3 oynarken yaklaşık yarım saat sonra kendini bu şekilde kapattı. battlefield 5 i açıp oyuna girdiğimde oyunun 5. dakikasında kapandı. Kapandığı yerde bu videonun 4.50 ci dakikasında olan sahne, sahnenin en başında sistem kapandı.

Guaqroz

Asistan
Reaksiyon puanı
168
Pc ler garip aletlerdir. Ne zaman nasıl tepki verecekleri pek belli olmaz.
siz kablolamayı tekrar bi sök tak yapın. Ram soketlerinin yerlerini bi değiştirin. Oyunda yan kapağı açık bırakarak tekrar bi daha test edin.
Dediğini yap olamdı garantiye yolla parçaları

MantisTheArmless

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Şu an işteyim eve geçtiğim zaman tüm bağlantıları söker bi tekrardan denerim. Gartantiye yollayacağım parçalar anakart ve güç kaynağı değil mi?

LifeStyle

Müdavim
Reaksiyon puanı
802
ilginç bir durumla karşı karşıyayız.

anakartın bios güncellemesi var mı kontrol et
ekran kartını güncelle.
kasayı sen topladıysan kablolamada bir sorun olmuş olabilir (biri oturmamıştır, tam takılmamıştır..vs)
ekran kartının ısı değerlerine ve watt değerlerine bakabilirsin. gpu-z de gösteriyordu sanırım ama furmark testi yap istersen. programı indirip 8xAA yapıp tam ekran çalıştır bakalım 10 dakika.. ısı değerleri ne alemde..

herşey tamamsa psu da sıkıntı olma ihtimali daha yüksek gibi..

MantisTheArmless

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
ilginç bir durumla karşı karşıyayız.

anakartın bios güncellemesi var mı kontrol et
ekran kartını güncelle.
kasayı sen topladıysan kablolamada bir sorun olmuş olabilir (biri oturmamıştır, tam takılmamıştır..vs)
ekran kartının ısı değerlerine ve watt değerlerine bakabilirsin. gpu-z de gösteriyordu sanırım ama furmark testi yap istersen. programı indirip 8xAA yapıp tam ekran çalıştır bakalım 10 dakika.. ısı değerleri ne alemde..

herşey tamamsa psu da sıkıntı olma ihtimali daha yüksek gibi..

Anakartın biosu güncel. ekran kartının sürücüleri güncel. gpu nun ya da cpu nun ısısında da bir sıkıntı yok. kasayı ben topladım bugün tekrardan tüm parçaları söküp kasanın dışında kuracağım.

LifeStyle

Müdavim
Reaksiyon puanı
802
Anakartın biosu güncel. ekran kartının sürücüleri güncel. gpu nun ya da cpu nun ısısında da bir sıkıntı yok. kasayı ben topladım bugün tekrardan tüm parçaları söküp kasanın dışında kuracağım.

uzay kurulum yapacaksın yani :) bravo, sökmek takmak uzun ve uğraştırıcı işler. arkadaşlarınızda psu varsa farklı bir psu ile deneyebilirsiniz.

MantisTheArmless

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
uzay kurulum yapacaksın yani :) bravo, sökmek takmak uzun ve uğraştırıcı işler. arkadaşlarınızda psu varsa farklı bir psu ile deneyebilirsiniz.

Olan bir arkadaşım var ama uzak mesafede oturuyor malesef. İş tüm günümü yiyor. Özel aracım yok. Dişimden tırnağımdan arttırıp indirim kovalayarak bilgisayar topladım. O da bu şekilde elime yüzüme bulaştı malesef.

Hayaksisheytan

Öğrenci
Reaksiyon puanı
17
Windows olay günlüklerinde hatayı yazar bir bak bakalım. Ne hata veriyor.

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
Hemen panik problem yapmayın. Ben bi şekilde çözüleceği umudundayım yine de. Uzay montaj önemliydi. Onu deneyip ,sonucu bi yazın.

FatabeyTheBest

Doçent
Reaksiyon puanı
544
Bana sorun ya PSU'da ya da Ekran Kartında gibi geldi. Normal kullanımda ekran kartına çok güç verilmesi gerekmediği zamanlarda sıkıntı çıkarmıyor ama oyuna girdiğinizde fazla güç verilirken
1) Ya gereğinden fazla verildiği için ekran kartı kendini fazla voltajdan dolayı korumaya alıyor. (PSU Arızası)
2) Ya da ekran kartı normalde onun için fazla olmayan gücü fazla algılıyor ve yine kendini korumaya alıyor. (Ekran Kartı arızası)

Siz yukarıda önerilen çözümleri bir deneyin. Olmazsa ikisinden birini garantiye yollarsınız. Hatta yeni aldığınız için koşulsuz şartsız iade de edebilirsiniz.

MantisTheArmless

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Tekrardan herkese merhaba eve geldim ve BasemarkGPU ile test yaptım daha önce oynadığım oyunlarda ekran kartı hiç 70 derecele çıkmamıştı, fanlar hızlı dönmediği için de fark etmemiştim. BasemarkCPU ile test yapınca ekran kartından bu ses geldi. Bu coil wine mı? Duyabilmeniz için bu videoyu kaydettim. BF5 oynadım bir süre ve Dediğim gibi basemarkGPU ile test yaptım sistemde bi kapanma olmadı. Daha öncekilerden farklı yaptığım tek şey fişi değiştirmek oldu.

Mesaj otomatik birleştirildi:

Malesef furmark testinden sağ çıkamadı sistem yine aynı şekilde kendini kapattı

OCCT de güç testini başlattığım anla sistemin kapanması bir oldu.

Son düzenleme:

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
Power o zaman. occt işlemciye yükleniyor. Sistem ,oyundan daha az watt çekiyor. Buna rağmen yine kapandıysa,power ,sakat.

LifeStyle

Müdavim
Reaksiyon puanı
802
psu için deneme yapabilirsiniz. madem uzay kurulum yaptınız psu yu bir arkadaşınızdan deneyin. ben powerimi söküp yollayayım desem 1050 ekran kartını anca doyuruyor. yetmez yani. hangi şehirde oturuyorsunuz bilmiyorum ama psu kaynaklı olma ihtimali yüksek..

servisle konuş, durumu anlat, programları söyle, aldığın hatayı anlat, yüksek ihtimalle psudan oluyor. aciliyetinin olduğunu söyle, ilgilenmesi gereken kişinin ismini alıp, o isme yolla, o ilgilensin. yardımcı olacaklarını düşünüyorum. daha kısa sürer..

technopat da kronik sorunlarının olduğunu söylemişler ama teknoloji işi biraz da şans işi.. sıkma canını, hallolur bir şekilde.. eğer değişim olacaksa VS olan modeliyle değiştirsinler. bi araştırın isterseniz.

Son düzenleme:

MantisTheArmless

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Yardımlarınız için çok teşekkür ederim. Birçok yerli ve yabancı forumda konu açtım ama kimse sizler gibi ilgilenmedi. Yarın PSU yu servise göndereceğim.

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
Sonucu da bi yazarsın. Herkes bilgilenmiş olur,hem de.:)

MantisTheArmless

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Arkadaşlar hepinize merhaba, sorun güç kaynağındaymış. bugün yetkili servis tarafından değişimi yapıldı, yenisi gönderildi. Yardımcı olan herkese çok teşekkür ederim.

Son mesajlar