Rt Se7en Lite ( Windows Modifiye Aracı )

Bu konuyu okuyanlar

Blackout

Dekan
Reaksiyon puanı
383
2n21w1k.jpg

RT Seven Lite, nLite ve vLite benzeri gelişmiş bir Windows modifiye aracıdır. Programla Windows 7, Vista, Server 2008, Server 2008 R2 sistemleri üzerinde çalışabilirsiniz. Yazılım hem x86 hem de x64 sistemlerde kullanılabiliyor.

Geliştirici: Rockers Team
Dil: İngilizce

RT Seven Lite ile neler yapılabilir?
- İstemediğiniz Windows bileşenlerini sistemden kaldırabilir, bu sayede daha küçük boyutlu bir DVD imajı elde edebilirsiniz (gereksiz bileşenlerden arınmış, nispeten daha hızlı bir sistem oluşturabilirsiniz).
- İstemediğiniz veya kullanmadığınız servisleri kapatabilirsiniz.
- Windows güncellemelerini sisteme entegre ederek tamamen güncel bir işletim sistemi hazırlayabilirsiniz.
- Dil paketi ekleyebilir ya da çıkartabilirsiniz.
- Kuruluma programlar ekleyebilirsiniz.
- Sürücülerinizi sisteme entegre edebilir, her format sonrası aynı işlemleri yapma zahmetinden kurtulabilirsiniz.
- Sistem üzerinde hemen her türlü görsel düzenleme/geliştirme işlemini uygulayabilirsiniz; tema ya da duvar kağıtları ekleyebilir, çıkartabilir, Windows'un varsayılan seslerini değiştirebilir, ekran koruyucu ekleyip kaldırabilirsiniz.
- Sistemi 3.parti temaları yükleyebilmek için yamalayabilirsiniz.
- Sistem ikonlarını, açılış ekranını, başlat butonunu değiştirebilirsiniz.
- Kurulum sonrası 3.parti yazılımlarla yapılabilecek onlarca ayarı varsayılan olarak uygulayabilir ya da daha önceden hazırladığınız bir reg girdisini kuruluma ekleyebilirsiniz.
- Tamamen otomatik bir kurulum hazırlayabilirsiniz. (CD-key girme, kullanıcı ismi, kurulumdaki formalite işlemlerin sorulmaması gibi)
- Hazırladığınız bu imaj dosyasını bilgisayara kaydedebilir, direkt DVD'ye ya da USB'ye bootable şekilde yazdırabilirsiniz.

Bu yazdıklarım dışında daha pek çok özellik mevcut arkadaşlar. Kullandıkça sizler de göreceksiniz. :)

Not: Hazırladığınız kurulum DVD'lerini sisteme kurmadan önce sanal makinede denemenizi öneririm. Ben şu ana kadar pek bir hatayla karşılaşmadım ancak yine de uğraşmamak adına VirtualBox ya da VMware gibi bir pc simülatöründe sistemi denemekte fayda var.

Donanım gereksinimleri:
- 32-bit sistemler için minimum 1 GB, 64-bit sistemler için 2 GB bellek.
- 20 GB disk alanı
- DVD-ROM veya DVD-RAM
- 64-bit destekli çift çekirdekli bir işlemci
- Sistemde sanallaştırma teknolojisi etkin olmalı (sistemi sanal makinede test edebilmek için)
- Tümleşik veya 256 MB minimum grafik belleğe sahip harici ekran kartı

Sistem gereksinimleri:
Desteklenen işletim sistemleri (x86-x64):
• Windows 7 (tüm versiyonlar)
• Windows Vista SP1 - SP2
• Windows Server 2008 family
• Windows 7 family
• Windows Server 2008 R2 family

2mpe4p0.jpg

İndirme bağlantıları:

Release Candidate (05.09.10)
RT Se7en Lite - RC (Build 1.4.0) x86
RT Se7en Lite - RC (Build 1.4.0) x64

Beta (05.09.10-bu sürümle SP1'de entegre edebiliyorsunuz)
RT Se7en Lite - Beta (build 2.3.0) x86
RT Se7en Lite - Beta (build 2.3.0) x64

CHANGELOG: Release Candidate (Build 1.4.0)

* YOU CAN ADD YOUR OWN LOGO FOR POST INSTALLATION WIZARD [NEW]
* YOU CAN SELECT APPLICATIONS AND START THE INSTALLATION FROM POST INSTALLATION WIZARD LIST [NEW]
* RT SEVEN LITE WILL REPORTS YOU CLEARLY THAT WHICH UPDATE IS ALREADY IN QUEUE AND SAME FOR DRIVERS SECTION [NEW]
* YOU CAN SELECT WHERE THE DRIVERS NEEDS TO BE INTEGRATED. WHETHER IN BOOT.WIM IMAGE OR INSTALL.WIM IMAGE? [NEW]
* SOME TWEAKS NOT WORKED LIKE FONTS REMOVAL FROM CONTROL PANEL [FIXED]
* SOME COMPONENTS NOT CLEANED UP [FIXED]
* IMAGE LOADING ERROR [FIXED]
* RT SEVEN LITE DISPLAYS WHICH IMAGE YOU ARE CUSTOMIZING, APPLYING THE CHANGES AND RT SEVEN LITE VERSION DETAILS [NEW]
* LAST SESSION FILE WILL ALSO BE SAVED IN OS SOURCE DIRECTORY AND WILL BE USEFUL FOR YOUR FUTURE CUSTOMIZATION [NEW]

CHANGELOG (Beta 2.3.0)

* YOU CAN ADD YOUR OWN LOGO FOR POST INSTALLATION WIZARD [NEW]
* YOU CAN SELECT APPLICATIONS AND START THE INSTALLATION FROM POST INSTALLATION WIZARD LIST [NEW]
* RT SEVEN LITE WILL REPORTS YOU CLEARLY THAT WHICH UPDATE IS ALREADY IN QUEUE AND SAME FOR DRIVERS SECTION [NEW]
* YOU CAN SELECT WHERE THE DRIVERS NEEDS TO BE INTEGRATED. WHETHER IN BOOT.WIM IMAGE OR INSTALL.WIM IMAGE? [NEW]
* SOME TWEAKS NOT WORKED LIKE FONTS REMOVAL FROM CONTROL PANEL [FIXED]
* SOME COMPONENTS NOT CLEANED UP [FIXED]
* IMAGE LOADING ERROR [FIXED]
* RT SEVEN LITE DISPLAYS WHICH IMAGE YOU ARE CUSTOMIZING, APPLYING THE CHANGES AND RT SEVEN LITE VERSION DETAILS [NEW]
* LAST SESSION FILE WILL ALSO BE SAVED IN OS SOURCE DIRECTORY AND WILL BE USEFUL FOR YOUR FUTURE CUSTOMIZATION [NEW]
* THIS BETA IS THE SAME BUILD VERSION OF RELEASE CANDIDATE 1.4.0 BUT HAS SERVICE PACK 1 SLIPSTREAM SUPPORT
* IT SUPPORTS ONLY THE LATEST BETA SERVICE PACK VERSION V178. I CANNOT GIVE GUARANTEE FOR THE FUTURE SERVICE PACK 1 BUILDS.
* THIS RT SEVEN LITE BETA v2.3.0 VERSION WILL BE UPDATED ACCORDINGLY TO THE LATEST RELEASE OF SERVICE PACK 1 BUILDS.

Ekran görüntüleri:
home.png

task.png

Not: Yazılıma gelen güncellemeleri, olumlu- olumsuz kullanıcı görüşlerini ve yazılımla ilgili yaşanan sorunları bu konuda paylaşalım. Ayrıca aramızdan modifiyeci arkadaşlar çıkacak mı onu da merak ediyorum. :)

kosasker

Profesör
Reaksiyon puanı
49
Ben denedim, yapamadım bununla daha önce...

rise

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
3,247
...
Not: Yazılıma gelen güncellemeleri, olumlu- olumsuz kullanıcı görüşlerini ve yazılımla ilgili yaşanan sorunları bu konuda paylaşalım. Ayrıca aramızdan modifiyeci arkadaşlar çıkacak mı onu da merak ediyorum. :)
Teşekkürler,
Modifiyeciler hep çıkmıştır, çıkacaktır :)
Arz-talep ve ihtiyaç meselesi..

kosasker

Profesör
Reaksiyon puanı
49
Aynen kardeş, imaj oluşturamadım.

Blackout

Dekan
Reaksiyon puanı
383
Aynen kardeş, imaj oluşturamadım.

Birçok nedeni olabilir bunun. Ne çeşit bir modiifiye yaptın detaylarıyla bilmek lazım. Geniş bir zamanda kullanımıyla ilgili resimli bir anlatım yapıp ekleyeceğim konuya. Bir de o zaman denersin. :)

kosasker

Profesör
Reaksiyon puanı
49
Sağolasın, şukunu verdim şimdiden :)

rise

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
3,247
Gereksinimler vs. için @mned hocamızın daha önce paylaştığı aynı konulu mesajını buraya almak istedim.

Windows 7 Kurulum DVD'sini Özelleştirme Aracı
Evet sonunda windows 7 için de nlite ve vlite türü bir araç yayınlandı,Ücretsiz, free bir yazılımdır. Şu an için sadece İngilizce olarak sunulmuş.
Bu araçla neler yapılabilir;
Bu yazılım ile güncellemeleri, sürücüleri, dil paketleri ve üçüncü parti yazılımları entegre edebiliyoruz , istemediğiniz bileşenleri kaldırabiliyoruz, tema,duvar kağıdı ekleyebilir ve yaptığımız değişiklikleri ISO olarak kayıt edip kurulum DVD'si oluşturabiliyoruz.
programı kullanabilmek için sisteminizde;
Windows Automated Installation Kit ( 1706.6 MB)
.NET Framework 3.5
Adobe Flash Player ActiveX'in kurulu olması gerekiyor.
Kullanımı buradan görebilir ve indirebilirsiniz
http://www.rt7lite.com/downloads.html

Blackout

Dekan
Reaksiyon puanı
383
Yeni sürümlerde WAIK gerekmiyor. Windows 7'de .NET Framework 3.5 güncellemesi zaten geliyor. :) Flash'sız bilgisayar yok rise. :D Bu arada geliştirici nLite ve vLite'in geliştiricisi değil. Onları Dino geliştiriyordu.

rise

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
3,247
Yeni sürümlerde WAIK gerekmiyor. Windows 7'de .NET Framework 3.5 güncellemesi zaten geliyor. :) Flash'sız bilgisayar yok rise. :D Bu arada geliştirici nLite ve vLite'in geliştiricisi değil. Onları Dino geliştiriyordu.
Aynı siteden tekrar bakarsak gereksinimlerde değişen birşey yok :)

RT Seven Lite - Requirements

RT Se7en Lite - Requirements

RT Se7en Lite needs the following applications installed on your system before you start customizing!

• WAIK - Windows Automated Installation Kit (AIK) for windows 7
  • DOT NET Framework 3.5
  • VMware Workstation 7.0 or Virtual PC (For testing your customized OS virtually)
Liquidox_2.png
@mned hocamın söylediği cümle ise :
"Evet sonunda windows 7 için de nlite ve vlite türü bir araç yayınlandı..."

Blackout

Dekan
Reaksiyon puanı
383
''Note: WAIK is needed only for Windows Vista and Server 2008 platform''

Ben Windows 7 modifiyesi için WAIK gerekli değil dedim. :) Ki zaten gerekli değil.
.NET Framework 3.5'de aynı şekilde. VMware'i ise hazırlanan imajın test edilmesi için önermiş, ben de denenmesi için öneriyorum ancak o da gerekli değil aslına bakarsan..:)

rise

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
3,247
Sistem olarak Vista kullananları baz alıp, bu gereksinimleri sıraladıklarını düşünüyorum.
Çünkü dediğin gibi sanal makina ve WAIK hariç diğerleri Windows 7 de zaten var :)

S

SDN Okuru

SDN Okuru
S.a arkadaşlar konuyu hortlatmak istemem ama bu programın internetde kullanım videosunu aradım link verilmiş ama hotfile'den olduğu için şu anda bir işe yaramiyor anlatımı türkçe olan bir adres.. yada anlatım yapabilecek bi arkadaş varmı ?:thumbup1: