[Root] Hafıza Kartına Uygulama/Oyun Data Taşıma Rehberi

Bu konuyu okuyanlar

__kadıköyRAP__

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,146
Android kullanıcıları tarafından en çok sorulan sorulardan biridir bu "Hafızam yetersiz, uygulamaları hafıza kartına nasıl taşırım?" sorusu.

Birinci önceliğimiz ROOT, yapmadıysanız ve yapamam diyorsanız konudan çıkabilirsiniz.

Evet root yaptım diyorsanız devam edelim.

Öncelikle hafızası baya baya az olan telefonlar için uygulamaların Apk, Dex ve Lib dosyalarını nasıl taşırız buraya değinelim. Apk, Dex ve Lib dosyaları zaten uygulamanın boyutunun büyük bir bölümünü kapsar. Geriye ise Data ve Cache kalır ki çok büyük rakamlar değillerdir.

Uygulamamızın adı - Link2SD
EpRHppUMQXb3q2P5YAexh5MvbF5X-wCpwpiJ19eX5gN8-PI90Y6LgztHHcPVRdtbxxU=w300

Programın çalışabilmesi için hafıza kartının 2'ye ayrılması gerekmektedir. Bi kısmı programın dosyaları taşıyacağı yer olacak, diğer kısım ise depolamaya müsait şekilde hafıza kartınız olarak kullanılmaya devam edecek.

+ Hafıza kartını nasıl böleceğiz?
- Şöyle ki;

Bilgisayarımız, kart okuyucumuz ve MiniTool Partition Wizard Home Edition programı bize bu süreçte yardımcı olacaklar.

Hafıza kartımızı bilgisayarımıza takıyoruz (Telefon ile bağlayarak değil). İçindeki dosyaların yedeğini alıyoruz çünkü bu işlem sonrası hafıza kartındaki bilgilerimiz silinecektir.

Taktıysak MiniTool programını indirip kuralım, programı açıp sol taraftaki Minitool Partition Wizard seçeneğini seçelim.

Çerçeveye aldığım kısımda benim 2GB'lık hafıza kartım görünüyor.
g9bm.png

1- Sağ tıkla ve Delete
u7l2.png

2- Sağ tıkla ve Create
qwig.png

3- Önce Depolama olarak görev görecek bölümü oluşturacağız - (depolama alanı Link2SD'ye ayrılacak alandan büyük olsun denmiş XDA'da, kesin bilgim yok benim de) - benim toplam alanım 1900 küsür MB idi, bunun 1400 MB'ı hafıza kartı olsun, 500 MB'ı ise Link2SD programı kullansın dediğim için Partition Size kısmına 1400 yazdım, siz de ona göre matematiğinizi yapın.
Uyarı: Unallocated Space After kısmına siz müdahale etmeyin, bırakın Partition Size kısmına yazacağınız rakamla orası değişsin, kendiniz direk gidip oraya 500 MB yazarsanız olmuyor, daha değişik bir durum ortaya çıkıyor.

Çok önemli kısım ise Create as kısmının Primary seçilmesi. File System'i ise Fat32 seçebilirsiniz.
ojfp.png

4- Depolama alanını oluşturduktan sonra Link2SD'nin kullanacağı alanı oluşturalım. Depolama oluşturduktan sonra geriye kalan Unallocated kısmına sağ tıklayıp Create diyelim.
6tur.png

Gelen uyarıya Yes.
sqa8.png

Create As: Primary File System: Ext2 seçelim ve diğer kısımları ellemeyelim. (Primary olması hayati önem taşır unutmayın bu kısmı. Ext2 yerine Ext3 ve Ext4 seçilebilir ama yine tüm kerneller ext2 destekler denmiş ext2 seçin denmiş.)
bg54.png

Herşeyi hallettikten sonra şu şekilde gözükmesi lazım.
ye2.png

5- Kontrollerimizi yapıp herşeyin tamam olduğunu gördükten sonra bu işlemleri başlatalım. Sol üstteki Apply butonuna basarak başlatıyoruz.

Apply Changes? - Yes
qldt.png

İşlemler yapılıyor.
1xn0.png

İşlemler tamamlandı.
om4g.png

---------------------------

+ Hafıza kartını böldüm, uygulamaları nasıl taşıyacağım?
- Şöyle ki;

1- Link2SD programını Google Play'den bulup kurun.
2- Programı açtığınızda Hafıza kartınızda ikinci bir bölüm olduğunu algılayacak ve size dosya sistemiyle biçimlendirdiğinizi soracaktır, biz Ext2 dedik, Ext2 seçip tamam diyelim.
sb1k.png

3- Cihazı yeniden başlat diyecektir, yeniden başlatın.
k842.png

4- Yeniden başlattıktan sonra programı açıp filtreden Kullanıcı Uygulamalarını seçelim. Sistem uygulamalarına bulaşmayın derim.
y5w0.png

5- Örnek olarak Fruit Ninja uygulamasını taşıyacağım.
Dosya boyutları yazıyor gördüğünüz gibi;
Apk: 30,25MB Dex: 3,18MB Lib:6,45MB >> Program bunları taşıyabiliyor toplam 39,88MB.
Veri: 488KB Önbellek: 0.00B >> Program bunları taşıyamıyor, ama 488KB bellek de 39,88MB'ın yanında devede kulak kalıyor.
6z6s.png

Taşıyacağım uygulamaya yani bu örnekte Fruit Ninja'ya giriyorum. SD Karta Linkle seçeneğini seçiyorum.
070h.png

3 seçeneği de işaretleyip Tamam diyorum.
y7wq.png

Tamamlandı.
p3mh.png

6- Kontrol.
Eğer programın altında Linkli -> SD Kart ibaresi varsa işlem tamamdır.

-> işareti linklenmiş anlamına gelmektedir yani Apk -> 30,25 MB diyorsa bu Apk dosyası taşınmış demektir. Gördüğünüz gibi Apk, Dex ve Lib dosyalarında bu ibareden var.
xrds.png

--------------------------------------------------------------

Şimdi de gelelim hafızası büyük ama Data dosyaları çok büyük oyunlar kurdukları için hafızaları yetmeyenlere. Bu durumdaki arkadaşlara sadece o büyük olan Data klasörlerini taşımalarını öneriyorum. Hafıza kartınızı bölmenize gerek yok bu işlem için.

+ Bu dosyalar nerelerdedir?
- Android/Data
- Android/Obb
altında oluyorlar genelde.

+ Android/Data altındaki klasörlerin isimleri çok karışık, benim oyunuma ait Data klasörünü nasıl bulacağım?
- Link2SD programını kullanacağız oyunumuza ait Data klasörü nerede öğrenmek için, programı sadece bilgi almak amaçlı kullanacağımız için hafıza kartını bölmenize gerek yok, taşıma işlemini bu program yapmayacak çünkü.
- Link2SD programında taşımak istediğiniz oyunun üstüne tıklayın, benim örneğim Asphalt 7 olacak.
- Tek bakmanız gereken yer Veri (SD) kısmı, bu programda başka birşey yapmayacaksınız.
5eef.png

- Yani taşıyacağımız klasör şu: sdcard/Android/data/com.gameloft.android.SAMSUNG.GloftA7SS/ , sondaki files kısmını almıyoruz. com.gameloft.android.SAMSUNG.GloftA7SS kısmını taşımamız gerek demektir.

+ Taşıyacağım klasörü öğrendim, bunu neyle kopyalayacağım hafıza kartıma?
- X-plore gibi bir dosya yöneticisi programla kopyalamanız gereken klasörü hafıza kartınıza kopyalayabilirsiniz. Önerim hafıza kartınızda oyundata gibi ayrı bir klasör oluşturun ve bu dosyaları oraya kopyalayın.
- Kopyaladıktan sonra hafıza kartınızda klasörü kontrol edin oyundata/com.gameloft.android.SAMSUNG.GloftA7SS klasörü var mı yok mu?
- Eğer kopyalamışsanız telefon hafızasından alanı boşaltalım yani sdcard/Android/data/com.gameloft.android.SAMSUNG.GloftA7SS/ altındaki files klasörünü silin, com.gameloft.android.SAMSUNG.GloftA7SS klasörü boş kalsın.
- Telefon hafızasındaki boş klasörü ve hafıza kartımızdaki klasörü görelim;

İşte gördüğünüz gibi sdcard/Android/data yolunda com.gameloft.android.SAMSUNG.GloftA7SS klasörüm var ve içi boş.
mqj.png

extSdCard/oyundata yolunda ise com.gameloft.android.SAMSUNG.GloftA7SS klasörüm var ve içi dolu.
9fcv.png

+ Tamam, telefon hafızasından dosyaları sildim yer açıldı, hafıza kartına ise dosyaları kopyaladım, şimdi ne yapacağım?
- Directory Bind programı ile Hafıza kartındaki dosyaları Telefon hafızasındaymış gibi göstereceğiz.

Directory Bind programını açalım, seçenek menüsünü açıp Add new entry diyerek yeni giriş ekleyelim.
Source kısmına uzun basalım ve çıkan menüden Hafıza Kartımızdaki com.gameloft.android.SAMSUNG.GloftA7SS klasörüne ulaşalım. Sizi büyük olasılıkla /sdcard dizininde başlatacak bu nedenle önce UP diyerek kök dizine geleceğiz sonra storage sonra extSdCard sonra oyundata'ya gelip com.gameloft.android.SAMSUNG.GloftA7SS klasörüne geleceğiz ve files klasörünün içine girmeden select diyeceğiz.
Target kısmına uzun basalım ve çıkan menüden Telefon hafızasındaki boş com.gameloft.android.SAMSUNG.GloftA7SS klasörüne ulaşalım. Sizi yine /sdcard dizininde başlatır, oradan Android sonra Data sonra da com.gameloft.android.SAMSUNG.GloftA7SS klasörüne girip Select diyelim.

Sonunda şöyle gözükecek;
3q2.png

Transfer files seçeneğini seçmeden Add diyelim, çünkü kendimiz daha önce taşıdık dosyaları.

Add dedikten sonra diskete tıklarsanız şu şekilde gözükecek yeşik gözükecek, yeşil gözükmezse olmamış demektir.
8dwi.png

Hallettikten sonra girdiyi aklında tutması için seçeneklerden backup database diyin, program telefon yeniden başladığında otomatik devreye girmeli ama girmediği zaman da oluyor, bu nedenle telefonu her yeniden başlattıktan sonra bi bakın disketler yeşil mi diye değilse kendiniz tıklayarak yeşil yapın.

4.2.2 sürümler için

Directory Bind 4.2.2 sürümlerinde sdcard yolunu bulamıyor, o nedenle farklı 2 program daha göstereceğim.

1- FolderMount
[video=youtube;QJNYoWlFGdU]http://www.youtube.com/watch?v=QJNYoWlFGdU[/video]

Videoda yaptıklarımı kısaca maddeleyeyim.
1- Oyunun dosyalarını hiçbir yere taşımıyoruz.
2- Foldermount'u açıp + işaretiyle ekle diyoruz.
3- Bi isim veriyoruz.
4- Dahili hafızadaki oyunumuzun verisinin klasörünü seçiyoruz.
5- Veriyi nereye kopyalayacağını programa bırakıyoruz.
6- Tik işaretine bastıktan sonra programın veriyi taşımasına izin veriyoruz.
7- Dosya taşındıktan sonra iğne işaretine basıyoruz, yeşil olunca harici hafızadaki dosyamız dahili hafızaya bağlanmış demektir, beyaz olunca ise pasif demektir. X-plore programında bu durumu gösterdim.

Link:
https://play.google.com/store/apps/details?id=com.devasque.fmount

Bir nedenden dolayı foldermount çalışmazsa Gl2Sd programını deneyebilirsiniz. @muvensa'da olduğu gibi.

2- GL to SD
[video=youtube;GWTh43_7f7c]http://www.youtube.com/watch?v=GWTh43_7f7c[/video]

Not: Videoda en başta yaptığım uzun basıp kaldırma işlemini yapmayın.

2- GL to SD açıp menüden veriyi taşı seçiyoruz.
3- Oyunumuzun üstüne basıp taşı diyoruz.
4- Yerleştirildi'ye basınca haricideki dosyamız dahiliye bağlanmış oluyor, Klasör ayrıldı'ya basınca ise bağlantı kesilmiş oluyor. X-plore ile bu durumu gösterdim.
5- Ayarlardan Uygulamadan çıkarken ayır seçeneğini pasif ediyoruz.

Link:
https://play.google.com/store/apps/details?id=com.slf.ListglApp&hl=tr

İşlemler bu kadar. Hepinize kolay gelsin.

Hazırlayan: __kadıköyRAP__ @SDN Forum

OnurFK

Müdavim
Reaksiyon puanı
4
güzel anlatım olmuş hocam teşekkürler

ozersworld

Müdavim
Reaksiyon puanı
14
HTC Desire C sahibiyim. Root yapsam mı? Garanti dışı oluyor galiba. Ayrıca root yapmak uğraş istiyor bildiğime göre. Tavsiye edermisiniz?

OnurFK

Müdavim
Reaksiyon puanı
4
hepsini okumadım ama okuduğum kısmı yararlı olmuştu :)

okeymax

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Ellerine dağlık ihtiyacım yok galaxy ace kullanıcıları bayılacak bende kullandıgım için onu örnek verdi tabi herkes yapabiir

muvensa

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Virtua Tennis Pro'nun datası şu şekilde. Hangi dosyayı gösterip silmeliyim directory bind'de?

yrpm.png

__kadıköyRAP__

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,146
[MENTION=352350]muvensa[/MENTION] main.5.jp.co.sega.vtc.obb dosyasını sağdaki boş olan klasöre atın. Directory Bind'de üstteki kısma dosyanın bulunduğu yani hafıza kartındaki klasörü gösterin, alt kısma ise boş olan yani telefon hafızasındaki klasörü gösterin.

muvensa

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
@muvensa main.5.jp.co.sega.vtc.obb dosyasını sağdaki boş olan klasöre atın. Directory Bind'de üstteki kısma dosyanın bulunduğu yani hafıza kartındaki klasörü gösterin, alt kısma ise boş olan yani telefon hafızasındaki klasörü gösterin.

Yok olmadı nedense. Soldaki diske tıkladım yeşil ışık yandı, sağda da tik vardı. Ancak oyuna girdiğimde veri indirmek istedi. Bir de Backup yaptım. Ancak tableti açıp kapadığımda program çalışmadı, kendim açtım programı ama o ilk sayfa boştu, yaptığım bind işlemi görünmüyordu:glare:

__kadıköyRAP__

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,146
Bind yaptıktan sonra telefonun kendi hafızasında veri obb dosyası gözüküyor mu xplore ile bi kontrol eder misin. Bir de şunun gibi bir ekran görüntüsünü göreyim senin cihazdan.
3q2.png

__kadıköyRAP__

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,146
ama senin esas dosyan şu an telefon hafızasında, bind'i kaldır şimdi, xplore ile telefon hafızasındakini kendin hafıza kartına kopyala, sonra bind yap

__kadıköyRAP__

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,146
sen boş olan dosyayı bind yaptığın için diğer taraf da şu anda boş gözüküyor, karıştırdın biraz sanırım, tüm bindleri kaldır öyle yap, ya da team viewerdan bağlanabilirim zor birşey değil

muvensa

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
sen boş olan dosyayı bind yaptığın için diğer taraf da şu anda boş gözüküyor, karıştırdın biraz sanırım, tüm bindleri kaldır öyle yap, ya da team viewerdan bağlanabilirim zor birşey değil
iyi olur bağlanırsanız, bir de yapıktan sonra tam olarak nerde yanlış yaptığımı anlatırsanız iyi olur, bir dahaki sefere kendim yaparım :)

__kadıköyRAP__

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,146
Anladım ki 4.2.x sürümlerde yani sdcard yolu emulated/0 olanlarda Directory Bind işe yaramıyor. Enter valid target directory diyor.
Bunun yerine foldermount kullanın. Foldermount benim 4.2.2 telefonumda çalışıyor ancak [MENTION=352350]muvensa[/MENTION]'da extsdcard izinleriyle ilgili problem çıkardı, çözümüne bakıyoruz bulunursa yazarım. Çözüm önerilerinde busybox yükleyin denmiş.

__kadıköyRAP__

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,146
4.2.2 sürümler için

Directory Bind 4.2.2 sürümlerinde sdcard yolunu bulamıyor, o nedenle farklı 2 program daha göstereceğim.

1- FolderMount
[video=youtube;QJNYoWlFGdU]http://www.youtube.com/watch?v=QJNYoWlFGdU[/video]

Videoda yaptıklarımı kısaca maddeleyeyim.
2- Foldermount'u açıp + işaretiyle ekle diyoruz.
3- Bi isim veriyoruz.
4- Dahili hafızadaki oyunumuzun verisinin klasörünü seçiyoruz.
5- Veriyi nereye kopyalayacağını programa bırakıyoruz.
6- Tik işaretine bastıktan sonra programın veriyi taşımasına izin veriyoruz.
7- Dosya taşındıktan sonra iğne işaretine basıyoruz, yeşil olunca harici hafızadaki dosyamız dahili hafızaya bağlanmış demektir, beyaz olunca ise pasif demektir. X-plore programında bu durumu gösterdim.

Link:
https://play.google.com/store/apps/details?id=com.devasque.fmount

Bir nedenden dolayı foldermount çalışmazsa Gl2Sd programını deneyebilirsiniz. [MENTION=352350]muvensa[/MENTION]'da olduğu gibi.

2- GL to SD
[video=youtube;GWTh43_7f7c]http://www.youtube.com/watch?v=GWTh43_7f7c[/video]

Not: Videoda en başta yaptığım uzun basıp kaldırma işlemini yapmayın.

2- GL to SD açıp menüden veriyi taşı seçiyoruz.
3- Oyunumuzun üstüne basıp taşı diyoruz.
4- Yerleştirildi'ye basınca haricideki dosyamız dahiliye bağlanmış oluyor, Klasör ayrıldı'ya basınca ise bağlantı kesilmiş oluyor. X-plore ile bu durumu gösterdim.
5- Ayarlardan Uygulamadan çıkarken ayır seçeneğini pasif ediyoruz.

Link:
https://play.google.com/store/apps/details?id=com.slf.ListglApp&hl=tr

[MENTION=130683]android3[/MENTION] ilk mesaja ekler misin?

Da Vinci's

Doçent
Reaksiyon puanı
5
titanium backup ile taşıyabiliyonuz hemde toplu taşıma seçeneği var.

Strake

Müdavim
Reaksiyon puanı
7
Peki Windows Phone 8 kullanan telefonlar için böyle birşey mevcud mu?

Kadima

Müdavim
Reaksiyon puanı
841
Titanium backup ile 1.5'lık obb verisini taşı dişimi kırıp eline vereyim.

obb ve data dosyalarını SD Karta elle taşıma yapabiliriz zaten :) Obb dosyalarını SD Kart ta Android/Obb klasörüne attığımız zamanda sorunsuz çalışıyor :)

__kadıköyRAP__

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,146
obb ve data dosyalarını SD Karta elle taşıma yapabiliriz zaten :) Obb dosyalarını SD Kart ta Android/Obb klasörüne attığımız zamanda sorunsuz çalışıyor :)

Nerden duydun bilmiyorum ama öyle birşey yok. :) İstersen hafıza kartı desteği olan bi telefonda bunu dene.

Bunca program boşuna mı yapılıyor? :)

Da Vinci's

Doçent
Reaksiyon puanı
5
Titanium backup ile 1.5'lık obb verisini taşı dişimi kırıp eline vereyim.
Bu kadar iddialı konuşma dişşisz kalırsın.
obb dosyalarını ben hiç tel hafızasına yüklemedim .hEp hafıza kartına attım. Fifa12 street fighter4 maxpayne .... bir yığın oyun yükledim .çalışmayanını görmedim.
Benim telin iç hafızası 512 (kullanılabilir 350mb) olduğu için titaniumla enfazla 150mb lik oyun taşıma şansım oldu.
Ama gb boyutunda olanıda taşır diye düşünüyorum.

Son mesajlar