Bu konuyu okuyanlar

küheylanTR

Doçent
Reaksiyon puanı
1,065
Arkadaşlar önce Windows 10 Creatos güncellemesinde gelen oyun modu nedir ondan bahsedeyim. Oyun modu, CPU'yu (işlemciyi) meşgul eden hizmetleri, uygulamaları oyun sırasında beklemeye alan, ekran kartınızı biraz daha verimli çalıştıran ve HDD/SSD'nizin (depolama biriminizin) yükünü az da olsa hafifleten bir moddur.

Gelelim nasıl kullanacağımıza. Öncelikle sisteminizin sürümüne bakıp bu özelliğin mevcut olup olmadığını kontrol edin. Bunu "Windows tuşu+R" kombinasyonunu yapıp açılan pencereye "winver" yazarak öğrenebilirsiniz. Eğer sürümünüz "1703" ise bu özellik büyük ihtimalle mevcuttur. Değil ise Windows'u güncellemeniz gerek. Şimdi bu özelliği ayarlardan aktifleştirmemiz gerek. Ayarlar>Oyun>Oyun Modu yolunu takip ederek aktifleştirebilirsiniz. Şimdi oyun modumuz aktif fakat hiç bir oyunu tanımıyor. Bunu da oyunu açarak yapacağız. Bir oyun açın ve "Windows tuşu+G" kombinasyonunu yapın.

Alta dikdörtgen bir kontrol paneli gelecek. En sağında da ayarlar simgesinden giriş yapalım. Ve "Bu oyun için Oyun Modunu kullan" seçeneğini aktifleştirelim. Tüm işlem bu kadar. Eğer "Windows tuşu+G" kombinasyonunda kontrol paneli gelmiyorsa oyunu pencere moduna alın("Alt+Enter" kombinasyonu ile pencere moduna alabilirsiniz). Aşağıdaki ekran görüntüleri de işinize yaracaktır.Umarım faydalı olmuştur :)

Hitman Absolution'da denedim ve gözlemlerime göre az da olsa FPS artışı oldu. İşlemci daha rahat çalışıyor ve oyuna odaklanmış gibi çalışıyor. HDD'ye düşen yük, çok olmasa da azaldı. Bu geç kalınmış özelliğin geliştirilmesi gerektiğini düşünüyorum. Sizde bu konu altına tecrübelerinizi ve hangi oyunlarda denediğinizi yazarsanız sevinirim :)
1.jpg
2.JPG
3.JPG
4.JPG
5.JPG

Kurt Cobain

Müdavim
Reaksiyon puanı
90
Bende 2 gün önce güncellemeyi yapıp oyun modunu aktif ettim. Cidden 5 10 fps kadar artış gördüm.

Denemeyenler varsa tavsiye ederim.

Halktan Biri

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
Güzel yazı. :) Ben de Zula adlı MMOFPS oyununa girdiğimde denedim. Sanki biraz da olsa performans artışı vardı. Aslında çok büyük bir FPS artışı olmasa da bilgisayarın daha rahat çalıştığını fark ettim.