Rehber [Rehber] Uygun Linux dağıtımı seçme

Bu konuyu okuyanlar

Yiğit Ali Demir

root
Yönetici
Moderatör
Katılım
30 Mar 2020
Mesajlar
27
Reaksiyon puanı
28
Puanları
13
Bilişim sektöründe çalışmak isteyen, siber güvenlik alanında kendini geliştirmek isteyen veya Linux tabanlı işletim sistemlerine merakı olan arkadaşlar için rehber hazırlamak istedim, umarım faydalı olur.
6c8a8d6ef4b424dbcecadb1bd9a3fd96a105dcba (1).jpeg


Linux çekirdeği üzerine inşa edilmiş işletim sistemleri hacklenemez, virüs girmez ve güvenlidir ifadelerinin kesinlikle yanlış olduğunu belirtmekte fayda var. Bu yüzden sadece güvenli olduğunu düşünerek geçiş yapmak bana pek mantıklı gelmiyor. Her ne kadar Windows işletim sistemine göre daha güvenli olsa da Linux çekirdeğinde ve geliştirilen uygulamalarda güvenlik açıkları ortaya çıkıyor.

İnternette denk geldiğiniz birçok dağıtım aslında Debian, Arch, Gentoo ve Fedora gibi temel işletim sistemlerinin modifiye edilmiş versiyonu. OpenSuse, Slackware ve Mandriva ise başlı başına bir dünya.

İşletim sistemi kurmadan önce hangi amaç ile kullanacağınızı belirlemeniz gerekiyor. Hangi alanda çalışma yapmak istiyorsanız ona özel işletim sistemi kullanabilirsiniz ve bu işinizi kolaylaştırır. İsterseniz Ubuntu, Debian veya Arch gibi bir işletim sistemi belirleyerek kendiniz özelleştirebilirsiniz. Linux tabanlı işletim sistemlerinin en büyük avantajı istediğiniz gibi düzenleyebilmeniz.

Yaklaşık 13-14 yıldır hem sunucu hem de masaüstü tarafında Linux ile uğraşıyorum ve Ubuntu en çok kullanılan işletim sistemlerinden biri olsa da açıkçası ben pek tavsiye etmiyorum.

Güvenlik alanında çalışma yapacaksanız en çok tercih edilen Kali Linux yerine ParrotOS, Black Arch, Pentoo Linux veya Backbox işletim sistemlerini de deneyebilirsiniz. Ayrıca kurduğunuz Ubuntu tabanlı herhangi bir işletim sistemine Kali Linux araçlarını kurabilirsiniz. (Bu tarz işletim sistemlerinden diğer Linux dağıtımları gibi stabilite beklememekte fayda var.)

Günlük kullanım için Mint, Fedora, Manjaro, Pisi Linux ve Pardus gibi işletim sistemlerini seçebilirsiniz. https://distrowatch.com/ web sitesini ziyaret ederek daha fazla işletim sistemi hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Linux dağıtımı seçerken dikkat etmeniz gereken bir diğer konu ise masa üstü ortamı. GNOME, i3, KDE, KDE Plasma, MATE ve Xfce gibi onlarca masaüstü ortamı mevcut ve hepsi farklı özellikler sunuyor. Kullanmak istediğiniz işletim sisteminin performans mı görsel odaklı mı olduğuna karar verdikten sonra ufak bir araştırma ile size en uygun masaüstü ortamını öğrenebilirsiniz. Ben genelde i3 veya MATE tercih ediyorum.

Linux dünyası çok derin olduğu için ara ara konuya yeni bilgiler ekleyeceğim. Aklınıza takılan soru varsa elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım, herkese iyi forumlar :)
 

Eminkrkt

Doçent
Katılım
3 May 2021
Mesajlar
584
Reaksiyon puanı
233
Puanları
43
Yaş
15
Güzel Bir Konu olmuş Elinize Sağlık .
Mesaj otomatik birleştirildi:

Bir Sorun olucak : Ben Şuan Kali Kullanıyorum VE Ayarlarım Açılmıyor kaldırıp yeniden kurmayı falan denedim gene de olmadı
 

Harnapazade

Profesör
Katılım
16 Şub 2017
Mesajlar
1,422
Reaksiyon puanı
1,294
Puanları
113
Yaş
28
Güzel konu emeğinize sağlık. Dediğiniz gibi en iyi dağıtım yoktur kişiye göre vardır ama ben tüm bağımsız tabanları [Debian, Arch, Solus, Fedora, openSUSE, Gentoo, Slackware vb.] denemiş olarak söyleyebilirim ki Arch'ın paket yönetiminin yani pamacın hızı ve işlevselliği hiçbirinde yok bence. O yüzden Arch tabanlı dağıtımlara dikkat edin kullanım oranları yükselişte ve Debianla neredeyse kafa kafaya geldi ve ileride geçeceğini düşünüyorum.
 

Yiğit Ali Demir

root
Yönetici
Moderatör
Katılım
30 Mar 2020
Mesajlar
27
Reaksiyon puanı
28
Puanları
13
Güzel Bir Konu olmuş Elinize Sağlık .
Mesaj otomatik birleştirildi:

Bir Sorun olucak : Ben Şuan Kali Kullanıyorum VE Ayarlarım Açılmıyor kaldırıp yeniden kurmayı falan denedim gene de olmadı
Herhangi bir hata alıyor musunuz açmaya çalışırken? Log dosyalarını incelemek gerekiyor sorunu anlayabilmek için
 
Üst