[Rehber] TurboX Ve İzoly Neden Alınmaz?

Bu konuyu okuyanlar

muharrem4201

Profesör
Reaksiyon puanı
952
Herkese selamlar. Bu konuda Izoly ve TurboX pclerin gerçeğini sizlere anlatmak istiyorum (En azından donanımdan anlamayanlara.) :)
Bildiğiniz gibi TurboX ve Izoly marka bilgisayarlara i3-i5-i7 işlemci, 8 GB RAM ve 2-4 gb gpu koyuyolar. Fakat burada bilmeniz gereken bir nokta var;
i7'den başlayacağım. i7 işlemci diyorlar, model olarak i7 tabii ki fakat eski nesil i7. Hem de eski ama güçlü olan işlemcileri değil, eski ama şuan kötü olan işlemcileri size çok aşırı iyiymiş gibi kakalıyorlar. Şöyle karşılaştıralım:
Please click the green button to continue. - UserBenchmark
Burada görüldüğü gibi, G4560 bile "Pentium" olmasına rağmen o "i7 860" modelini geçiyor. Çünkü mimarisi daha iyi (nm). Nm'in ne olduğundan da bahsedeyim hemen:
Litografi = Nm (Nanometre), işlemcideki iki transistör arasındaki mesafedir. Bu mesafe ne kadar az olursa (Tabii ki transistör de bir miktar küçülüyor.) o iki transistör çekirdekte daha az yer kaplayacağından bir çekirdeğe daha çok transistör yerleştirilir. Nm ne kadar azalırsa o işlemci o kadar az ısınır, o GHz'in ve o çekirdeğin hakkını o kadar çok verir ve daha az elektrik harcar.

Bu i7 860 45nm, G4560 ise 14nm. Yani az çekirdeği olsa bile daha iyi çünkü Litografi daha iyi, Nm daha az. O yüzden eski nesil i7 işlemcili bilgisayarları ucuza (Aslında gerektiğinden bile daha pahalı) size satarak kazıklamaya çalışıyorlar "Gelin bunun işlemci i7 mükemmel ötesi.," diye.
Şimdi gelelim 4 GB Ekran kartı olayına:
vRAM 4 GB, orası doğru fakat yine donanımdan anlamayanları "4 GB Ekran kartı" diye kandırıyorlar. 4GB, 4GB olmasına ama diğer özellikleri çok kötü olduğu için 1050 ti 2 GB'ın falan gerisinde.
R7 240 koymuşlar. Hemen bakalım özelliklerine:
R7 240'ın özellikleri:
Çekirdek Hızı: 730 MHz
vRAM: 4 GB
vRAM Türü: GDDR3
Bit (Bellek bant genişliği): 128 bit
Bellek hızı: 1800 MHz
CUDA Çekirdekleri: 320

1050 ti 2 GB'ın özellikleri:
  • Bellek Boyutu 4 GB.
  • Bellek Türü GDDR5.
  • Bellek Hızı 1752 MHz.
  • Bellek Hızı (Efektif) 7008 MHz.
  • GPU Çekirdeği 768 birim.
  • Bellek Arayüzü Genişliği 128 bit.
  • Bellek Bant Genişliği 112 GB/s.
  • Transistör Mesafesi 14 nm.

Kısaca asla vRAM'e bakarak karar vermeyin. 1-2GB az, doğru fakat 2-4GB'dan yukarısıysa GB'a hiç bakmayın, diğer özelliklerine bakın.
Bu TurboX ve Izoly tamamen kazıktır. Bilinçsiz arkadaşları ucuz yolla kazıklayarak para kazanmaya çalışan kişilerden başka bir şey değillerdir...
Teşekkürler.

hakancoskun4891

Müdavim
Reaksiyon puanı
757
Bence burdaki kişiler mining yapıyor. Tüm pclerinde 1050 ti var, mining bitince pcyi satıyorlar

aliyasiny65

Profesör
Reaksiyon puanı
2,283
@shell32.dll bu arkadaşın çok zeki amcaları iyi biliyo sen bişi bilmiyon bu arkadaşın amcaları çok iyi biliyo pc mühendisi (!)

Şaka bi yana eline sağlık. Bu bilgisayarları önerenler cidden kafayı bozmuş heralde ya da 2005 yılında fln yaşıyorlar ondan onlara yüksek geliyor. :D

Silinen bir hesap

Profesör
Reaksiyon puanı
7,431
@shell32.dll bu arkadaşın çok zeki amcaları iyi biliyo sen bişi bilmiyon bu arkadaşın amcaları çok iyi biliyo pc mühendisi (!)

Şaka bi yana eline sağlık. Bu bilgisayarları önerenler cidden kafayı bozmuş heralde ya da 2005 yılında fln yaşıyorlar ondan onlara yüksek geliyor. :D
2005 yılı içerin bile tehlikeli, bomba niyetine atarlar bu bilgisayarı. :D

aliyasiny65

Profesör
Reaksiyon puanı
2,283
2005 yılı içerin bile tehlikeli, bomba niyetine atarlar bu bilgisayarı. :D
Aynen aslında bu bilgisayarlardan 3-5 tane alıp eve saklıyacan stok yapıcan okulda düşmanın fln mı var hediye et sonra buuum!!!! yada sakla eğer 3. dünya savaşı fln çıkarsa bomba yerine atarsın. Mesela bende eski bozulmuş everest psu var kondasitörleri fln patlamış deli gibi ses geliyor fln ama onu atmadım hala duruyor evde ve eski bilgisayarıma no name PSU aldım tabi onu öylesine tutuyorum evde onun için patlamadım daha :D İnşAllah yakın zamanda bir tane daha C4 almayı düşünüyorum bu sefer PowerBoost alıcam hemde 80+ alayım ki 80+lık bir patlama olsun değil mi sonra dandik bir patlama olursa dünya savaşında işe yaramaz :d
Mesaj otomatik birleştirildi:

Oha ne yazmışım beee

Silinen bir hesap

Profesör
Reaksiyon puanı
7,431
Aynen aslında bu bilgisayarlardan 3-5 tane alıp eve saklıyacan stok yapıcan okulda düşmanın fln mı var hediye et sonra buuum!!!! yada sakla eğer 3. dünya savaşı fln çıkarsa bomba yerine atarsın. Mesela bende eski bozulmuş everest psu var kondasitörleri fln patlamış deli gibi ses geliyor fln ama onu atmadım hala duruyor evde ve eski bilgisayarıma no name PSU aldım tabi onu öylesine tutuyorum evde onun için patlamadım daha :D İnşAllah yakın zamanda bir tane daha C4 almayı düşünüyorum bu sefer PowerBoost alıcam hemde 80+ alayım ki 80+lık bir patlama olsun değil mi sonra dandik bir patlama olursa dünya savaşında işe yaramaz :d

Oha ne yazmışım beee
Screenshot_at_2021-02-15_10-08-37-1.png

Senaryoya bak, şaka bir kenara bu firmanın ürünlerini tehlikeli buluyorum.

aliyasiny65

Profesör
Reaksiyon puanı
2,283
Ekli dosyayı görüntüle 139909
Senaryoya bak, şaka bir kenara bu firmanın ürünlerini tehlikeli buluyorum.
Ama cidden evde 2 tane C4 var ? ?

Ama bilerek alıyorum bu C4leri sebebini bilmiyorum hoşuma gidiyo C4 saklıyorum evde ama 2 tane daha no name C4 vardı ama onlar gitti. Babam fln çöpe atmış olabilir işe yaramıyo bozuk diye halbu ki ben o kadar dediydim ki atmayın ab işe yarar bi yerde demiştim XD