Yardım [Rehber Tavsiyesi] Fabrika Ayarlarındaki Bir Bilgisayarda Tarayıcı Güvenliği Ve Dikkat Edilmesi Gerekenler !

Bu konuyu okuyanlar

Dontachi

Asistan
Reaksiyon puanı
243
Herkese merhabalar. Sizlerden bugün daha önce içi ellenmemiş, fabrika ayarlarında ki bir bilgisayarda tarayıcı olarak ne tercih etmeliyiz, neye dikkat etmeliyiz. Çerezleri kabul ederken neye göre etmeliyiz. VPN kullanımı, banka ve kredi alışverişlerinde tarayıcı üzerinde kolay işlem yapmak için kaydedip daha sonra başına birşey gelme ihtimalini nasıl en aza indiririz onu konuşacağız. Herhangi bir rehber yolu olanlar. Şu şunu yap şuna dikkat et diyenler. Konuda bilgi sahibi olan kişiler tecrübe ettiği ve bildiği bilgileri paylaşırsa, belki o bilgileri harmanlayıp ortaya en iyisini birlikte çıkarabiliriz.

retired

Dekan
Reaksiyon puanı
9,982
Herkese merhabalar. Sizlerden bugün daha önce içi ellenmemiş, fabrika ayarlarında ki bir bilgisayarda tarayıcı olarak ne tercih etmeliyiz, neye dikkat etmeliyiz. Çerezleri kabul ederken neye göre etmeliyiz. VPN kullanımı, banka ve kredi alışverişlerinde tarayıcı üzerinde kolay işlem yapmak için kaydedip daha sonra başına birşey gelme ihtimalini nasıl en aza indiririz onu konuşacağız. Herhangi bir rehber yolu olanlar. Şu şunu yap şuna dikkat et diyenler. Konuda bilgi sahibi olan kişiler tecrübe ettiği ve bildiği bilgileri paylaşırsa, belki o bilgileri harmanlayıp ortaya en iyisini birlikte çıkarabiliriz.
Aslında site ayarlarını yapmak daha önemli tarayıcıdan ziyade bence.

Akagi

Doçent
Reaksiyon puanı
841
Bana göre en güvenli windowsun kendi tarayıcısı edge. Hem stabil hem de hızlı çok sistem yemiyor. Reklam engelleyici olarak Adguard Vpn olarak ZenMate kullanıyorum bir sorun yaşamadım edgede hala. Opera kullanıyordum fakat youtubede 720p alınca kasıyordu edgede rahatça izleyebiliyorum.

Dontachi

Asistan
Reaksiyon puanı
243
Bana göre en güvenli windowsun kendi tarayıcısı edge. Hem stabil hem de hızlı çok sistem yemiyor. Reklam engelleyici olarak Adguard Vpn olarak ZenMate kullanıyorum bir sorun yaşamadım edgede hala. Opera kullanıyordum fakat youtubede 720p alınca kasıyordu edgede rahatça izleyebiliyorum.
Mesela bazı dizi kanalları bölümü Türkiye için kapamış. Bende babam gece izlesin diye VPN ile YouTube'dan o bölümü açmıştım Operada 1.2 GB veri kullanmış bu verilerin kullanımı ve VPN arasındaki ilişki her tarayıcıda veya eklentide aynı mı olur?

humanlander

Öğrenci
Reaksiyon puanı
46
Tek sorum Edge'den bir Chrome performansı alır mıyız?

rise

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
3,247

Windows mecburiyetin yoksa Manjaro Linux, Fedora, Ubuntu ne istersen yükle kullan.

Edge çevremdeki herkes tarafından öneriliyor. Gerçekten Edge'yi bu kadar tavsiye edilmedi kılan ne?
Edge Chromium tabanlı
?

deactivated

Öğrenci
Reaksiyon puanı
36
Gizlilik açısında en iyi tarayıcı Firefox ama bunu bile bile Chrome kullanıyorum :D

walledia

Profesör
Cezalı
Reaksiyon puanı
6,993
Edge bana göre güzel değil.

GNU/Linux dağıtımlarında Firefox, Windows'da ise Opera GX veya Chrome kullanıyorum.

Assad Najjar

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,305
Eğer gizlilik konusunda endişelerin varsa Chromium kullan. Görünüş olarak Chrome'un aynısı; lakin çok farklı şeyler aslında.

Chromium açık kaynak kodludur, Chrome gibi tescilli bir ürün değildir. Lakin Chromium'un, aynen Chrome gibi otomatik güncellenme özelliği yoktur. Tarayıcıya güncellenme özelliğini kendin eklersin ki şu an bunun üzerinde çalışıyorum ve inan bana, çok zor iş.

Çünkü Chromium'a güncellenme özelliğini ekleyebilmen için şu dilleri bilmen lazım:

1- HTML
2- CSS
3- JavaScript
4- Ayrıca backend için de ilave bir dil (C, C++, Delphi vs.)

Eğer Chromium kullanmaya karar verirsen yukarıdaki dilleri bilmene gerek kalmayacak. Lakin programım şu an yapım aşamasında.

Menü, düğmeler, animasyon vs. tamam, şu an için kodlarını yazıyorum.

Programımın görünüşü son haliyle şu şekilde:

ScreenShot_20210605194249.png