[REHBER] Sabit 60 FPS sorunu nasıl çözülür ?

Bu konuyu okuyanlar

Trieetz

Öğrenci
Reaksiyon puanı
55
Sabit 60 fps sorunu yaşayan arkadaşlar için bi rehber hazırlamaya karar verdim. Öncelikle sabit fps Vsync kaynaklanır.

Vsync- Ekran Hz göre fps ayarlayan bir teknolojidir. Örnek 60Hz bir monitörünüz varsa Vsync teknolojisi açık olduğu zaman fps’iz 60 sabitlenir.

Peki Vsync kapatılır ?

Vsync bir tek oyunda olmaz Windows 10 kendi ayarlarındada Vsync vardır. Vsync nasıl kapatıcağız ? Bir kaç yöntemle Vsync kolayca kapatıla bilir.

1. Windows 10 ayarlarından Vsync kapatmak.

Windows 10 beraber gelen ayarlarda Vsync kendi kendine açık durması ve oyunlarda otomotik 60 fps sabitlemesi gördüğüm en kötü Windows 10 özelliğidir. Bu ayarı kapatmak oldukca kolaydır.

Ilk olarak yapmamız gereken Windows tuşuna basmak ve Game bar (Sistem İngilizceyse) yada Oyun çubuğu (Sistem Türkceyse) yazmak ve çıkan simgeye tıklamak.
HFb645mjv8ulfOzIh3Gdr46TF5q5-cQ94IGTFMSx9XCwQZQAsz4K3kMI6YMT-T44fzjDV-S4hCV-a_EtHpOWjNBCmXeeC347n3iO7ng_qy5NmSXsiScpHRVgylcdXpWLWQXA0dB1

Burda yapmamız gereken açılan sekmedeki tuşu kapalı hale getirmekdir. Game bar arkada çalışır ve oyununuzu 60 FPS sabitler.

4ms17Qk1JSiy3QkNjOvhBTP-AqLauF1iddV2MAv_PNtTR1w_BE3OVWVMRLiN8LxgdvWSUnBZPgs2_5y4GT9na-1bVSD1xIboXvQjxePiJxDwoXLH0uooJOOi2rzX5V0lpglDaacE

2. Oyun ayarlarından Vsync kapatmak.

Bu yöntem genelde herkesin bildiği bir yöntemdir ve çok basitdir. Yapmanız gereken oyununuzun ayarlarına girmek. Video ayarları Görüntü yada Grafik ayarlarını kontrol edip Vsync bulup kapatmak.

Not: Vsync her zaman ismi aynı olmaya biliyor sıraladığım isimlerde Vsync’ dir.

Dikey Senkronizasyon
Düşey Senkronizasyon
Dikey Eşitleme

3. (Nvidia ekran kartı kullananlar) Nvidia Denetim Masasından Vsync kapatmak.

Yapmamız gereken işlem çok basit ekrana sağ tıklayıp Nvidia Denetim Masasını açmak.

I0l87yPBAPwTHi5egwoB8DuCnGUYxS2QaEHY-z2-4WTaZDllx4s78xW1MAodwjq0kxXvSRoskWY5o8UxsSgdoU_RzjSZFpquzr9TFF_WbwC1EKUfStKUAj_jr0xQMUnc-bqiccYh

Ekranın sağ kısmında bulunan 3D ayarların yönetilmesi kısmına geçip. Düşey senkronizasyonu kapalı hale getiriyoruz.

NmunhchetVCvWB3r9UMBw907d8w_yqYBW6QYODY2On0QzlIHUEZBjpiVx79ZEWfSgPug55ePiWeVee5aDO-RgMTula_-i1M6pDIiungZyX2TMmMrHSvGfSlgA8qRgwvQVoPpBNt8

Bu rehberde size sabit 60 FPS sorununun çözümünü gösterdim. Bir nebze olsun bi işe yaradıysa rehberim ne mutlu bana.​

ThorJ

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
9,737
Anlatımınız için teşekkürler.

Trieetz

Öğrenci
Reaksiyon puanı
55
Şeref verdiniz hocam teşekkür ederim.