[Rehber] HDD alırken nelere dikkat etmeliyim?

Bu konuyu okuyanlar

Trieetz

Öğrenci
Reaksiyon puanı
55
Herkese merhabalar. Bu rehberimde sizlere HDD alırken nelere dikkat etmeniz gerektiği ile ilgili bilgilendireceğim.

HDD alırken size tavsiyem depolama olarak almanızdır. Bir HDD alırken kesinlikle yanında SSD alın Windows her zaman SSD kurun. Unutmayın en kötü SSD ile en iyi HDD daha iyidir.

HDD alırken nelere dikkat etmeliyiz ?

Size sıralama şeklinde bunları belirtmek isterim. Sıralama şu şekilde:

1. Sata girişi İDE girişi.
  2. Okuma Yazma hızı.
  3. RPM hızı.
  4. Depolama.

1. Sistemim hangi girişi destekliyor SATA mı İDE mi ?

Bunu öğrenmek için ilk önce sata kablosu ve ide kablosunun ne olduğunu göstereyim.

Resimle örnek verdim.

u5rraUHI_6NGBOzXtC4qUUPl_UZbdUjVzwaNXxRb7wwbLOAwp2p6seUD4zW--z5T7xX__XDWwEVDRS9odcOJ-D6mWEnCN_Oi0p0Xga_fBRXvlMf5iy-tpmEmTkQvWUbJ03GduRpj

jY3JfvY1eEdq8rhJdbemjARUk-CyQzYvAFc6l1LG0PkGBh5NH39IryfGS35wEGhIZ5pmk3q0V_olBCGVthWyoQ14Gzc3sUwNnH1sQfi3eJQ4Tm87PLD6zwXQXXsxy38_oKH5UwJB

2. HDD’ nin Okuma ve Yazma Okuma hızına nasıl bakabilirim ?

Ben bunun için bir örnek HDD seçtim. Seagate BarraCuda 2TB 7200RPM ST2000DM008.

1. Google girin.
  2. Seçtiğiniz HDD marka modelini yazıp aratın.
  3. Sitelerden herhangi birine tıklayıp özelliklerine bakalım. Size özellikler sekmesinde hızı okuma yazma hızını belirtecektir.

2_WdwTHws5ijNJwb6aQ5QZix_PYPmZKdRC0CAR1CzZtav_EeAQP7Hm9MDVDAsa45-5MTkdON3NDbxR2inwk4sH1gkIMX-HQwi3HgWWe5aUekFxW4mqLgncbe-2S7a7UF5qOtFf80

3. RPM hızı nasıl öğrenilir ?

Sabit disklerin içinde dönen mekanik bir disk vardır ve o diski okuya iki tane okuma kafası vardır. Bunlar mekanik diski okumaya yarayan iki kafadır. Bu RPM dediğimiz hız ölçümüdür dakikada o mekanik diskin kaç tur attığını ölçer. İki RPM türü vardır 5400RPM 7200RPM. Bunlardan en çok 7200RPM önerilir. Bende 7200RPM olanlarından almanızı size tavsiye ediyorum. RPM hızını aynı şekilde Okuma yazma hızı gibi google da aratıp öğrene bilirsiniz.

4. Depolama .

Depolama kısmı size kalmış bir şeydir arkadaşlar. Ama depolamayı her şeyden üstün tutan insanlar var. Benim tavsiyem ilk okuma yazma hızı ve kaç RPM olduğunu kontrol edin depolama kısmı sona kalsın her zaman. Depolama kısmını kendinize göre seçin. Örnek: 500GB 1TB 2TB.

Önemli Not: Arkadaşlar size en büyük tavsiyem Windows kurmak için her zaman yeni nesil teknolojiden yani SSD'den alın. Her zaman en kötü SSD en iyi HDD daha iyidir.

Umarım yaptığım rehber işinize yarar. Rehberim eleştiriye açıktır. Yanlış yazdığım herhangi bir şeyi bildirirseniz çok mutlu olurum. Allah'a emanet olun. İyi forumlar.

KimBuGamzeli

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,821
SSD alırken de dikkat edilmesi gereken bazı noktalar var. Mesela bazı SSD'lerin çok çabuk ömrü doluyor. Genelde kingston SSD'ler de oluyor bu durum. SSD alacaklara önerim kesinlikle Samsung markasını alın.

Trieetz

Öğrenci
Reaksiyon puanı
55
Hocam HDD alırken nelere dikkat etmeliyiz onlar hakkınnda yazdım ama bir gün ssd ilgili rehber açarsam mutlaka not alacağım bu dediğinizi.

?????????

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
2,016
bad sector yapın
Mesaj otomatik birleştirildi:

kırmızı cıkmaması lazım

Ekli dosyalar

• unknown.png
    unknown.png
    65.4 KB · Görüntüleme: 195

TheChild

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,569
Refurbished HDD almamaya özen gösterin.

Trieetz

Öğrenci
Reaksiyon puanı
55
Yaptığım paylaşmadığım daha bir sürü rehber var hepsini paylaştıktan sonra zaman bulunca yaparım bad sector onarma rehberin.