Rehber EFI/UEFI Windows 8/8.1/10/11 Boot Logo Nasıl Değiştirilir?

Bu konuyu okuyanlar

EFI Shell

shellx64.efi
Süper Moderatör
Reaksiyon puanı
18,968
Herkese iyi günler dilerim. Bu rehberimizde EFI/UEFI Windows 8 ve üzeri sürümlerde (IA-64, HackBGRT ile uyumsuzdur) Windows logosunu değiştirebileceğinizi göstereceğim.

How-to-Change-Boot-Logo-on-Windows-10.jpg

Gerekenler
1.HackBGRT yazılımı

2. EFI/UEFI olarak kurulum yapılmış (artık Legacy için de program destek sağlıyor ama bu rehber UEFI için) 32/64 Bit Windows 8 ve üzeri Windows sürümleri (IA-64 hariç (ARMv7 dahil olmak üzere) Windows 8 ve üzeri sürümler için HackBGRT yazılımı uyumludur. Ayrıca, Secure Boot açık şekilde de kullanmak mümkün (imzalı .EFI mevcut)

3. 24 Bit derinlğinde ve 54 bayt başlığa sahip BMP resim

Adımlar

1. HackBGRT yazılımını aşağıda bulunan bağlantı üzerinden indirelim:

2. İnen .zip dosyasını çıkartalım:
BGRT-1.jpg

3. Çıkardığımız klasörün içerisinde bulunan "splash.bmp" dosyasını silip kendi resminizi koymanız gerekmektedir. Aksi takdirde HackBGRT'nin varsayılan resmini ayarlamış olursunuz:
Screenshot_5.png

4. "setup.exe" yazılımını yönetici olarak çalıştıralım. Karşınıza bu ekran gelmeli:
BGRT-2.jpg

5. "ı" tuşuna basalım ve kurulum aşamasına geçelim. Karşımıza Paint gelecek. Devam etmek için Paint'i kapatın:
BGRT-3.png

9. İşte bu kadar. Bir tuşa basarak kapatalım:
BGRT-4.jpg

Secure Boot İçin

Karşınıza Shim çıkacak (BIOS'ta HackBGRT diye gözüken ve ESP'de bulunan EFI\HackgBGRT\ konumunda bulunan grub(mimari).efi dosyasıdır). Açıldığında bu hata mesajı çıkacaktır:
Kod:
ERROR
Verification failed: (0x1A) Security Violation

1. "OK" deyin ve ardından bu ekran gelecek. Burada, süre dolmadan, klavyeden herhangi bir tuşa basın:
Kod:
Shim UEFI key management
Press any key to perform MOK management
Booting in 5 seconds

2. Karşınıza "MOK management" gelecek. Buradan "Enroll key from disk" seçeneğini seçin. Buradan diskinizi seçip (EFI Shell'de gözüktüğü gibi gözükür) "EFI\HackBGRT\certificate.cer" dosyasını seçin. "View key 0" ve "Continue" seçeneği gelecek. "Continue" diyelim ve sorduğu "Enroll the key(s)?" sorusuna "Yes" diyelim. Ardından "Reboot" demeniz yeterli.
Lütfen sorun yaşıyorsanız aşağı kısıma yazınız. Okuyan herkese teşekkür ederim. :)

Son düzenleme:

EFI Shell

shellx64.efi
Süper Moderatör
Reaksiyon puanı
18,968
Ellerine sağlık, amma ve lakin.
Böyle aksiyonlara gerek yok. Programı indirdiğiniz anda açılan Paint'e istediğiniz fotoğrafı kopyalayın. İşlem tamam. Öyle boyut moyut uğraşmazsınız.
:)
BOOTMGFW.EFI'nin düzenlenmesi lazım atma kısmına gelecek olursak. :)

EFI Shell

shellx64.efi
Süper Moderatör
Reaksiyon puanı
18,968
Windows'un teknik işlerinden bir cacık anlamam. Dediğini de anlamadım :D. Biraz daha açar mısın?
UEFI bir biçimde önyükleme yapmaya yarayan BOOTMGFW.EFI dosyasının içinde bu logo. El ile düzenlemek profesyonel işidir. :) HackBGRT bu işi kolay yoldan yapmamıza yarıyor. :)

utkuversus

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
13,189
UEFI bir biçimde önyükleme yapmaya yarayan BOOTMGFW.EFI dosyasının içinde bu logo. El ile düzenlemek profesyonel işidir. :) HackBGRT bu işi kolay yoldan yapmamıza yarıyor. :)
Tamam ben de diyorum ki, uygulamayı uzun süredir kullanan birisiyim. Diyorum ki o resmi silip yerine bmp eklemeye gerek yok. Hiçbir şeye ellemeren karşınıza çıkan Paint'e istediğiniz görseli yapıştırıp çıkış yaptığınızda iş zaten bitiyor :).

Son düzenleme:

EFI Shell

shellx64.efi
Süper Moderatör
Reaksiyon puanı
18,968
Tamam ben de diyorum ki, uygulamayı uzun süredir kullanan birisiyim. Diyorum ki o resmi silip yerine bmp eklemeye gerek yok. Hiçbir şeye karşınıza çıkan Paint'e istediğiniz görseli yapıştırıp çıkış yaptığınızda iş zaten bitiyor :).
Ben başka anladım. :) Dediğin doğru. :)

EFI Shell

shellx64.efi
Süper Moderatör
Reaksiyon puanı
18,968

CoderF Sapiens

Asistan
Reaksiyon puanı
116
bişi Olaz demi bende denemek istiyorum ama büyük ihtimal patates olcam :/

Umut Keleş

Ben;neden yaptım böyle.
Reaksiyon puanı
864
Peki Paintte yazıyı ekrana ortalamaya gerek yok değil mi ?