[Rehber] 3000 TL APU Sistem Toplama

Bu konuyu okuyanlar

Malik von Suomi

Dekan
Cezalı
Reaksiyon puanı
6,993
Merhaba arkadaşlar, başlıkta yazan gibi 3000 TL gibi bir bütçe ile sistem toplama rehberi yapacağım. Son zamanlarda çok fazla bu bütçede sistem toplamak isteyen arkadaş var ve onlar için yardımcı olmaya çalıştım :)

İşlemcimiz Ryzen 5 Pro 3400G. Tercih etme sebebimiz ise normal Ryzen 5 3400G'den daha ucuz ve performanslı olması.

Ryzen 5 Pro 3400G Linki

Anakartımız da bu, Overclock desteğine sahip ve 5. nesil işlemcileri BIOS güncellemeleri ile desteklemekte. Ayrıca M.2 desteği bulunuyor.

B450M-A-PRO Linki

RAM modelimiz bu, oldukça işlevli bir model. Ortalama bir soğutma ile geliyor ve son zamanda RAM fiyatlarının artmasıyla güzel bir model olarak göze çarpıyor.

Neo Forza 8 GB 3200 MHz RAM

Evet, meşhur SSD. Kronik sorunsuz ve uygun. Fazla açıklamaya gerek yok bence.

Patriot Burst 240 GB SSD

Kasa normalde düşük sistemlerde kullanılıyor, ancak sistemimiz için 300W fazlasıyla yeterli ancak yükseltme yaparken değişmek gerekebilir. Kasa hava akışı ise ortalama durumda.

TX K3 300W Kasa ve Güç Kaynağı

Sistemimiz tam tamına 2988 TL 86 Kuruş etti, yani yaklaşık 3000 TL. Umarım sistem toplamak isteyen arkadaşlara yardımcı olabilmişimdir :), aşağıda oyun testini bulabilirsiniz, iyi forumlar :)

Edit; Tek kanal RAM yüzünden biraz daha düşük değerler alabilirsiniz.

Son düzenleme:

?????.

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,205
Eline sağlık ama bir tane daha bu konudan var.Burdan devam edip diğeri silinirse iyi olur. :)

Malik von Suomi

Dekan
Cezalı
Reaksiyon puanı
6,993
İşlemci olarak bu tercih edilebilir.
İşlemcinin neredeyse eşit ve dahili ekran kartının neredeyse 2 kat daha fazla çekirdeğe sahip olması nedeniyle 3400G Pro'yu seçmeyi doğru buldum.

''Wolfred1ght''

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,290
Merhaba arkadaşlar, başlıkta yazan gibi 3000 TL gibi bir bütçe ile sistem toplama rehberi yapacağım. Son zamanlarda çok fazla bu bütçede sistem toplamak isteyen arkadaş var ve onlar için yardımcı olmaya çalıştım :)

İşlemcimiz Ryzen 5 Pro 3400G. Tercih etme sebebimiz ise normal Ryzen 5 3400G'den daha ucuz ve performanslı olması.

Ryzen 5 Pro 3400G Linki

Anakartımız da bu, Overclock desteğine sahip ve 5. nesil işlemcileri BIOS güncellemeleri ile desteklemekte. Ayrıca M.2 desteği bulunuyor.

B450M-A-PRO Linki

RAM modelimiz bu, oldukça işlevli bir model. Ortalama bir soğutma ile geliyor ve son zamanda RAM fiyatlarının artmasıyla güzel bir model olarak göze çarpıyor.

Patriot Burst 240 GB SSD

Kasa normalde düşük sistemlerde kullanılıyor, ancak sistemimiz için 300W fazlasıyla yeterli ancak yükseltme yaparken değişmek gerekebilir. Kasa hava akışı ise ortalama durumda.

Sistemimiz tam tamına 2988 TL 86 Kuruş etti, yani yaklaşık 3000 TL. Umarım sistem toplamak isteyen arkadaşlara yardımcı olabilmişimdir :), aşağıda oyun testini bulabilirsiniz, iyi forumlar :)

Bazı kahramanlar pelerin takmazmış,doğru imiş.

kürşatbeyy

Asistan
Reaksiyon puanı
56
İşlemci soğutucu yok, tüm yük işlemciye binerken bir tane soğutucu şart duruyor :)

Malik von Suomi

Dekan
Cezalı
Reaksiyon puanı
6,993
Tray,Fansız yazıyor. Ayrıca pro modeli daha performanslı değil aynı performans ve oc yapılamayan işlemcinin yanına b450 koymuşsunuz hocam oc desteğinden bahsetmişsiniz
Soğutucu anında alınmak zorunda değil ama, ki 3400G Pro modeli normal 3400G'nin O.C'li hali gibi. Ama ısınma olmadan.

Malik von Suomi

Dekan
Cezalı
Reaksiyon puanı
6,993
Tek ram ile, o verdiğin videodaki, fps leri vermez, Rizeli. :)
Tek RAM koyma nedenim anakartta tek slot olması, ki zaten kullandığım model Pro olan modeli. Açığı kapar belli bir miktar. 4 slotlu bir model olsaydı 2x4 koyacaktım.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Tek ram ile, o verdiğin videodaki, fps leri vermez, Rizeli. :)
Ki o arkadaş üstüne 2666 MHz RAM kullanmış. Belki de verir o kadar FPS.

Malik von Suomi

Dekan
Cezalı
Reaksiyon puanı
6,993
Ondan bahsetmiyorum oc destekli anakart koymak yerine a320 koysaydınız 3400g pro oc yapılamayacak zaten ve ocli hali gibi değil base frequencyleri de aynı zaten
A320 zayıf bir kart, ki o model BIOS güncellemesi ile 5. Nesil işlemcileri de destekliyor.

kürşatbeyy

Asistan
Reaksiyon puanı
56
Tek RAM koyma nedenim anakartta tek slot olması, ki zaten kullandığım model Pro olan modeli. Açığı kapar belli bir miktar. 4 slotlu bir model olsaydı 2x4 koyacaktım.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Ki o arkadaş üstüne 2666 MHz RAM kullanmış. Belki de verir o kadar FPS.
ram mhzsi single-dual'lığa göre çok daha etkisiz bir faktör özellikle apu sistem için. O kadar fps veremez yanına yaklaşamaz hatta

Malik von Suomi

Dekan
Cezalı
Reaksiyon puanı
6,993
arttırmıyor demedim mhz farkından dolayı yakalaması imkansız dedim. mhz farkı %3 etkiliyorsa dual olması %40-50 arttırır belki daha fazla
%30 falan arttırır, ve MHz düşündüğünüzden çok daha fazla etkiliyor. Intel sistemlerde bile dediğinizden daha fazla etkiliyor. AMD ve hele APU sistemlerde düşünün.

Malik von Suomi

Dekan
Cezalı
Reaksiyon puanı
6,993

retired

Dekan
Reaksiyon puanı
9,982
Sistemi beğendim beğenmesine de, PSU 300W sanki olmamalı ya. Bir de RAM. Bu sisteme yeter o ayrı konu da, ekran kartı alındığında PSU'nun da değişmesi gerekecek. Napalım, piyasa böyle.

Malik von Suomi

Dekan
Cezalı
Reaksiyon puanı
6,993
Sistemi beğendim beğenmesine de, PSU 300W sanki olmamalı ya. Bir de RAM. Bu sisteme yeter o ayrı konu da, ekran kartı alındığında PSU'nun da değişmesi gerekecek. Napalım, piyasa böyle.
Evet onu belirttim zaten. Ki piyasada 3000 TL'ye düzgün kasa toplanamıyor. RAM 2x4 yapmak aklımdan geçti de, RAM yükseltirken 2 kat daha fazla fiyat çıkaracak.

silindi

Profesör
Reaksiyon puanı
3,580

Ryzen 5 Pro 3400G Linki

B450M-A-PRO Linki

Patriot Burst 240 GB SSD

Edit; Tek kanal RAM yüzünden biraz daha düşük değerler alabilirsiniz.

Yanına bir 8 GB ram daha eklenirse çok güzel olur :D

ember_moon7

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,177
Ryzen 5 Pro 3400g yerine, uygun performanslı işlemci, ne önerirsin? 3K'ya bu sistem güzele benziyor.