Registry Dosyası Nedir

Bu konuyu okuyanlar

Reaksiyon puanı
298
Kaspersky'dan baktım imzası falanda yok ama bir de bugün bir sürü bildirim geldi Kaspersky'den indirme reddedildi bir sürü geldi bende şaşırdım.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Peki bunun bu dosyayla alakası var mıdır?

Ekli dosyalar

• resim_2021-04-29_140445.png
    resim_2021-04-29_140445.png
    133 KB · Görüntüleme: 75
Son düzenleme:
S

SDN Anonim 645270

SDN Okuru
Regedit'i (Kayıt Defteri Düzenleyecisi), işletim sisteminin yazılım ve donanım ayarları veri tabanı olarak düşünebiliriz. Regedit ismi de Registry Editor'den gelmiştir.

HKEY_CLASSES_ROOT: Kısayol bilgileri, dosya türleri, dosya ayarları...

HKEY_CURRENT_USER: Sisteminizde birden fazla hesap olabilir. Oturum açtığınız aktif hesap ayarlarına buradan ulaşabilirsiniz. Ağ bağlantı bilgilerini de bulundurur.

HKEY_LOCAL_MACHINE: Yazılım ve donanım ayarlarının bulunduğu kısımdır. Aygıt sürücü bilgileri ve sistemin başlangıç ayarını buradan değiştirebilirsiniz.

HKEY_USER: Sistemdeki tüm kullanıcıların -her kullanıcı için ayrı- tema, Denetim Masası, renk ayarlarını değiştirebildiği bölümdür.

HKEY_CURRENT_CONFIG: Sistemde geçerli olan donanım bilgilerine buradan bakabilirsin.

Regedit'in tüm ayarlarını yedek almak istiyorsak:

1619694058420.png
1619694175434.png

Dosya adını, yedeğin nereye kaydedileceğini seçtikten sonra Kaydet'e basman yeterli.

.reg dosyası, Regedit'e yeni değerler eklemenizi veya değiştirmenizi kolaylaştırıyor. Tek tek uğraşmak yerine aldığın save veya internetten indirdiğin .reg dosyasını açarsan otomatik olarak bileşenler güncellenecektir.

Dosya manuel olarak değiştirilebildiğinden dolayı, verileri değiştirmeden önce dosyanın içeriğini Not Defteri ile kontrol edebilirsin. Aksi takdirde sistemin yapısını bozan dizeleri, anahtarları ve benzeri değerleri silip sistemine kötü bir sürpriz yaşatabilir.

Her ne kadar sistem açılsa da dosya yapıları bozulabilir ve bunları tek tek incelemek zaman kaybından ibaret olur.

Peki bunun bu dosyayla alakası var mıdır?
Bugün ben de Kaspersky (3 aylık trial) indirdim ve ayarları High olarak güncelledim. Uyarı vermesinin sebebi de indirdiğin .reg dosyasından kaynaklanıyor diye düşünüyorum. Nereden ve neden indirdiğini de merak etmedim değil.

Geçmişte bununla ilgili kötü bir deneyimim oldu da. Ben mi kurcalamıştım Regedit'i, yoksa indirdiğim .reg dosyası yüzünden mi olduğunu hatırlamıyorum.

Yüksek ihtimalle sorun yaşadın ve .reg dosyasıyla çözmeye çalıştın. Eğer böyle bir durum varsa yaşadığın sorunu yazabilirsin. Daha önceden indirdiğini hatırlamıyorsan ve senlik bir durum yoksa dosyayı sil ve yukarıda anlattığım gibi yedek alabilirsin. :)

Yedeği geri yüklemek istiyorsan:
1619696406822.png
1619696928159.png

Son düzenleyen moderatör: